II Bijna zeshonderd kinderen onder de vleugels van ikc de Leeuwenlaan Om en om naar school blijft devies kleine groep leerlingen 7 Schilderijen Jac de Jonge komen overal vandaan PLEIDOOI 'SCOBA EN ESCALDA, GA SAMEN VERDER' De toekomst van het basis onderwijs in West-Zeeuws- Vlaanderen staat op het spel. ,,Het is één voor twaalf." Ko Leenknegt en Willem Diele- man, die al twaalf jaar druk in de weer zijn met een dorpswebsite over Hengstdijk, speuren al zo'n half jaar naar kunstwerken van oud-inwoner Jac de Jonge. Leen knegt: ,,Hij heeft meer dan dui zend schilderijen gemaakt. Dat verdient postuum aandacht. Daarom plaatsen we foto's van zijn werk op de website." De huis- en kunstschilder, die te ruggetrokken op een afgelegen boerderijtje woonde, overleed in 1996 op 79-jarige leeftijd. Na een eerder artikel in deze krant is de zoektocht naar zijn schilderijen goed op gang gekomen. Amerika De nodige informatie over de schilder zelf kregen de speurders van een achternicht van de Jonge aangereikt. Leenknegt: ,,Ze heeft zelf nog drie kunstwerken van hem aan de muur hangen. Fami lie van haar in Amerika heeft ook weer foto's van vijf schilderijen aangeleverd. Zo gaat het balletje echt rollen." Jac de Jonge schilderde onder meer landschappen, stillevens, portretten, boerderijen, gebou wen en schepen. Leenknegt weet in ieder geval dat er alweer tien schilderijen in de wachtrij staan. ,,Daar moet ik nog een foto van gaan maken. Vanwege corona hou ik de boot nog even af. Er hebben ook mensen gereageerd die een schilderij in bezit hebben maar helemaal niet wisten dat het uit het repertoire van Jac de Jonge kwam." Als iemand een kunstwerk van Jac de Jonge in bezit heeft, kan die zich melden via info@hengstdijk.eu. De foto's van schilderijen zijn te bekijken op kunst.hengstdijk.eu. Oud-schooldirecteuren Wop de Boer en Wim Bruynooge vrezen voor het het basisonderwijs in West-Zeeuws-Vlaanderen. Hun hoop is gevestigd op de gemeente raad van Sluis. De Boer is voormalig directeur van de, inmiddels gesloten, protes tants-christelijke school De Drie klank in Oostburg. Bruynooge had dezelfde functie bij de openbare ba sisschool Prinses Irene in Schoon- dijke. Met argwaan volgen ze de fu- siegesprekken die de West- Zeeuws-Vlaamse scholenkoepel Scoba voert met Perspecto, Probaz en Stichting Katholiek Onderwijs Hulst (SKOH). Andere koepel Op 1 augustus zouden veertig scholen in Zeeuws-Vlaanderen onder één bestuur vallen. Escalda, de andere scholenkoepel in de ge meente Sluis, ziet geen meer waarde in een fusie en blijft zelf standig. De Boer en Bruynooge zien liever een samenwerking tus sen Escalda en Scoba. De twee organisaties zaten in het verleden met elkaar om de ta fel, maar dat leidde niet tot een fu sie. In gesprekken die De Boer en Bruynooge sinds 2019 met onder meer bestuurders van de beide koepels voerden, bleek dat er oud zeer is. 'Wij hebben de indruk dat persoonlijke verhoudingen het tot stand komen van één bestuur heb ben doen mislukken', schrijven de oud-directeuren aan de Sluise ge meenteraad. 'Het mag niet zo zijn dat het rea liseren van een sterk bestuur voor alle Sluise basisscholen verhin derd wordt door disharmonie tus sen personen'. De mannen slaan We doen een beroep op het gezond verstand een hartenkreet uit bezorgdheid en omdat ze zich nog steeds be trokken bij het onderwijs voelen. Ze hopen dat de gemeenteraad druk uitvoert op Scoba en Escalda om alsnog tot één bestuur te ko men. ,,Dat is het laatste redmid del", vindt Bruynooge. De Boer: ,,We doen een beroep op het ge zond verstand." Veel scholen gesloten De mannen vrezen namelijk dat de toekomst van het West- Zeeuws-Vlaamse onderwijs op het spel staat als Scoba opgaat in een koepel van veertig scholen. ,,Want dan blijft Escalda alleen achter en is het op den duur te klein om te blijven bestaan", zegt Bruynooge. Daarmee zou het aan tal basisscholen nog verder afne men. En er zijn door de jaren heen al heel wat scholen gesloten. Had de streek in 1997 nog 24 basisscho len, inmiddels zijn het er minder dan de helft: elf. Bijna 25 jaar gele den had West-Zeeuws-Vlaande- ren nog 1998 leerlingen, nu 1253. Alleen als Scoba en Escalda sa mengaan, is die neerwaartse spi raal te stoppen, betogen De Boer en Bruynooge. ,,Een bestuur met elf scholen is overzichtelijk en kan een visitekaartje voor de gemeente Sluis zijn. 'Kom hier wonen, het onderwijs is goed'. Ik zie niet in waarom dat niet zou kunnen." De scholen - vijf van Escalda, zes van Scoba - hebben allemaal hun eigen kwaliteit, aldus Bruynooge. ,,De één is ver met digitalisering, de ander met meertalig onderwijs. Die scholen kunnen elkaar ver sterken. Als ze samenwerken, krijg je een prachtresultaat." In een brief aan de gemeente raad trommelen ze de politiek op alles in het werk te stellen om tot één bestuur te komen. 'Het is één minuut voor twaalf, maar nog net niet te laat'. Niet minder dan 595 kinderen van nul tot twaalf jaar zijn erbij betrok ken; 220 kinderen die regelmatig Het Kootertje bezoeken en 375 leer lingen van de Prins Willem van Oranjeschool. Het draait om hen bij de vorming van het ikc. Schooldi recteur Ronaut den Hollander: ,,Door samen op te trekken kunnen wij de kinderen beter helpen zich te ontwikkelen." Het ideaal is 'een door gaande leerlijn', zoals on derwijswethouder Sonja Suij stelde bij de online te volgen presentatie in de schoolgymzaal. Met startgroepen zal dat onder meer worden vormgegeven, start- groepen voor drie- tot vierjarigen waarin zij alvast kunnen wennen aan school en de leerkrachten. Suij: ,,Dat maakt de overgang naar school minder spannend en dat is goed." De samenwerking tussen Het Kootertje en de Prins Willem van Oranjeschool is het afgelopen jaar in een stroomversnelling gekomen, aldus directeur Gert-Jan Bouma. Zo bieden ze al samen naschoolse ac tiviteiten aan, als muziek- en schaaklessen, voetbal- en kunstcli- nics. Hoog op de verlanglijst van het nieuwe ikc staat een directe ver binding. Nu moeten kinderen nog over de Leeuwenlaan. Het streven is dit schooljaar een pad tussen beide ikc-delen te maken. Den Hollander: ,,Kunnen we er gelijk een natuur- uin maken, leuk om doorheen te lo pen én natuurlessen in te geven." TERNEUZEN De eindexa menleerlingen van de drie Zeeuws-Vlaamse middelbare scholen krijgen nog steeds les op locatie. De helft van de leer lingen gaat om en om naar school. In de persconferentie werd deze week door premier Rutte bekendgemaakt dat er op mid delbare scholen 1,5 meter af stand gehouden moet worden door leerlingen onderling. Dat geldt voor de examenkandida ten en leerlingen van praktijk vakken die nog wel naar school gaan. Dat heeft op ver schillende plekken in Zeeland tot gevolg dat leerlingen thuis les krijgen of dat de helft van een klas om en om naar school gaat. Op het Reynaertcollege in Hulst, Lodewijk College in Terneuzen en Zwin College in Oostburg is er niet veel veran derd, zegt woordvoerster Ellen de Winde namens de drie scholen. ,,Sinds de kerstvakan tie gingen de leerlingen al in kleinere groepen naar school om voldoende afstand te hou den. Voorlopig gaat dat goed." Er wordt nog nagedacht over de situatie na 9 februari. Dan mogen mogelijk alle leerlingen weer naar school. vrijdag 15 januari 2021 De zoektocht naar schilde rijen van Jac de Jonge uit Pauluspolder bij Hengstdijk heeft al ruim honderd exem plaren opgeleverd. Edy de Witte Hengstdijk Oud-schooldirecteuren luiden noodklok over basisonderwijs Bob Maes Oostburg Boer (l) en Wim Bruynooge. foto peter nicolai Oud-schooldirecteuren Wop de - Wop de Boer Vanwege de coronacrisis kon er gistermiddag niet één kind bij zijn. Jammer, maar dat maakte het officiële startsein voor een nieuw Integraal Kindercentrum (ikc) in Terneuzen niet minder een mijlpaal. Basisschool Prins Willem van Oranje school en kindervilla Het Kootertje gaan samen als ikc de Leeu wenlaan. Harmen van der Werf Terneuzen 1 Oroni®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51