Huis slopen voor parkeerterrein. Was dat slim? Broers maken in kelder feestcafé II BEVELANDEN EN THOLEN 7 Ook afstand tussen leerlingen De leerlingen die dit schooljaar geen examen doen, mogen sinds het ingaan van de nieuwe lock- down niet meer fysiek op school aanwezig zijn, maar voor examen leerlingen maakte het kabinet een uitzondering. Nu het aantal be smettingen niet snel genoeg daalt, moeten zij plots anderhalve meter afstand van elkaar houden. Dat zorgt voor kopzorgen op de scho len. ,,We krijgen het met pijn en moeite geregeld", zegt rector Eric Boerhout van het Ostrea Lyceum. Pauzes ,,Eigenlijk zijn de pauzes nog het moeilijkst, want wij kunnen de stoelen in de aula wel ver genoeg uit elkaar zetten, de leerlingen schuiven ze gewoon weer bij elkaar. De behoefte om dicht bij elkaar te zijn, is groot. Het is heel vermoei end voor de conciërges om daar steeds iets van te moeten zeggen. Natuurlijk doen we dat, maar wel op een liefdevolle manier. We gaan er niet met gestrekt been in.'' Het Ostrea zegt er alles aan te doen om, zolang het verantwoord is, fysieke lessen aan te bieden aan alle examenleerlingen. Op de loca ties Bergweg (vmbo) en 's-Heer Elsdorpweg (mavo) gaat dat van wege de grote klassen wellicht niet helemaal lukken. ,,Daar zal mis schien afwisselend de halve klas fy siek les krijgen en de halve klas on line'', zegt Boerhout. ,,Aan de Fruit- laan gaat het door groepen en pau zes te splitsen en door het gebrui ken van grote lokalen wel lukken om alle leerlingen steeds fysiek les te geven.'' Op het Goese Lyceum aan de Oranjeweg gaan alleen voor de mavo-examenklassen de fysieke lessen volledig door. Examenleer lingen van havo en vwo worden op afroep in kleine groepjes naar Wij kunnen de stoelen wel ver genoeg uit elkaar zetten, de leerlingen schuiven ze weer bij elkaar school gehaald en volgen de lessen verder online. Alle leerlingen volle dig naar school halen, is niet moge lijk. ,,We kiezen voor de mavo-leer lingen, omdat de achterstanden daar de vorige keer het grootst wa ren", zegt rector Carin Biesterbosch. De vmbo basis- en kadereindexa- menklassen (locatie Bergweg) ko men ook naar school. ,,Over twee weken bekijken we de situatie op nieuw en bezien we of de havo- en vwo-klassen weer meer naar school kunnen komen.'' Het Calvijn College laat weten nog na te denken over het ander- halvemeteronderwijs. Het centrum van Krabbendijke is in 2019 voor acht ton op de schop ge gaan, vier ton meer dan was begroot. Een belangrijk onderdeel was de aanleg van een parkeerterrein, waar Jumbo winkelwagentjes en vlaggen mocht neerzetten. Daarvoor moest een huis dat voor 185.000 euro was aangekocht, gesloopt worden. Hamvraag Deze maand valt een besluit over het toekomstplan voor Krabben- dijke. In bijna alle scenario's verhuist de Jumbo naar het voormalige vei lingterrein. Veel raadsleden hebben daar vanwege de hoge uitgaven voor de herinrichting van het centrum moeite mee. De hamvraag is nu: wist het college op het moment dat de plannen door de raad zijn goed gekeurd dat de supermarkt weg wilde uit het centrum? Wethouder Maarten Both (SGP, ruimte) noemt dat een 'logische vraag'. ,,Hadden we met de kennis nu een ander besluit genomen? Daarin moet je eerlijk zijn: ik denk wel dat we er anders mee zouden zijn omgegaan." Toch vindt hij niet dat het college voor zijn aantreden in april 2020 fouten heeft gemaakt. ,,De formele gegevens zijn voor mij lei dend." Volgens Both maakte Jumbo in maart 2019 -vier maanden na het raadsbesluit- kenbaar te willen ver huizen. De verbouwing van het cen trum moest toen nog beginnen, maar de aannemer was al gekozen. ,,En pas in december 2020 heeft Jumbo het formele verzoek voor nieuwbouw aan de Westelijke Pa rallelweg ingediend." Raadsleden denken dat het col lege al veel eerder wist van de ver- huiswensen. Nog voor het besluit over de herinrichting viel, waren an dere winkeliers volgens Olaf Buteijn en Thea Laban daarvan op de hoogte. ,,Het is onwaarschijnlijk dat het college dat niet wist", vindt Bu- teijn. Marien Weststrate is het stel ligst. ,,Ik weet honderd procent zeker dat het toen al bekend was." Ik denk dat er voor de raad bepaalde dingen zijn achtergehouden door het college Laban vroeg Both in december naar het moment dat de verhuis plannen bekend waren bij het col lege. De wethouder schoof de vraag door naar een beleidsambtenaar die aangaf dat hij dat een moeilijke vraag vond en daarna zei: ,,Was de wens van de Jumbo al bekend vóór de her inrichting van het centrum van Krabbendijke? Het antwoord daarop is ja. Het was al bekend." Kwalijke zaak Dinsdag werd Both hiermee gecon fronteerd door Laban. ,,Ik denk dat er voor de raad bepaalde dingen zijn achtergehouden door het college. Dat vind ik een zeer kwalijke zaak." Both nuanceerde de uitspraak. ,,Het klinkt misschien een beetje flauw maar dat is niet zo geweest." Desge vraagd licht Both toe dat de uit spraak formeel klopt: op het mo ment dat de brief binnenkwam, was de spa nog niet in de grond gegaan. Laban twijfelt aan deze uitleg, vol gens Weststrate 'klopt dit verhaal niet'. Buteijn zegt Both wel te ver trouwen. Een bekende uitgaansplek in Goes opent dit jaar de deuren weer. Midden in de coronacrisis besloot horeca ondernemer Jonathan Kint de kelderbar aan de Blaauwe Steen te kopen. Samen met broer Pa trick doopt hij het om tot Feest- café De Kelder. Jonathan Kint is sinds een paar jaar al eigenaar van uitspanning De Goederenloods, op het ter rein van de Stoomtrein Goes- Borsele. Natuurlijk heeft ook hij een beroerd jaar achter de rug. ,,We hebben nog wel een prima zomer gedraaid met onze pan nenkoeken. Maar daartegenover staan veel gemiste inkomsten door feesten en evenementen die niet zijn doorgegaan. De overheidssteun is een druppel op de gloeiende plaat." Geschiedenis Desondanks heeft Jonathan zijn groeiambities niet geparkeerd. Hij wilde graag een tweede ho recazaak openen en werd getipt over de te koop staande kelder- bar aan de Blaauwe Steen, het kleine straatje tussen de haven en de Sint Jacobstraat. ,,Ik zie het als een mooie aanvulling voor de lange termijn. Bovendien hou ik van panden met een rijke ge schiedenis. Dat was in feite met de Goederenloods ook al zo.'' De uit de dertiende eeuw stammende kelder werd in 1979 uitgegraven door de eigenaren van het toenmalige café De Blaa- uwe Steen. Ze maakten er een bar in. De afgelopen tien jaar was café The Saloon gevestigd in de Ik krijg er gewoon nog een heel toffe baan bij sfeervolle kelder, maar die zaak overleefde de eerste coronalock- down niet, waarna het pand te koop werd gezet. Niet Jonathan zelf, maar zijn broer Patrick wordt als bedrijfs leider straks het gezicht van Feestcafé De Kelder. Zijn huidige baan als eerste medewerker bij de Jumbo Foodmarkt zal hij straks qua uren wat terugschroe ven. ,,Ik krijg er gewoon nog een hele toffe baan bij", zegt hij en thousiast. Patrick hielp al regel matig mee in De Goederenloods, maar denkt dat een feestcafé nog beter bij hem past. ,,Ik ben meer iemand voor achter de bar dan voor in de keuken of de bedie ning." Jonathan zegt dat hij de stap niet zou hebben gezet als broer Patrick niet de bedrijfslei der had willen worden. ,,lk leg het met een gerust hart in zijn handen, al blijf ik als eigenaar betrokken op de achtergrond." Sfeer De broers hopen hun café in het derde kwartaal te kunnen ope nen. De horeca als geheel zal ho pelijk eerder mogen opengaan, maar zolang de anderhalveme- terverplichting geldt, heeft het volgens hen niet zoveel zin om van start te gaan. ,,Dan kunnen we misschien vijftien mensen binnenlaten", zegt Patrick. ,,Daarmee krijgen we nooit de sfeer die we nastreven.'' Het feestcafé gaat in eerste in stantie waarschijnlijk open op vrijdag, zaterdag en zondag. Het mag dan tot vier uur 's nachts openblijven, omdat het als één van de weinige panden in Goes een nachtvergunning heeft. vrijdag 15 januari 2021 Scholen worstelen met regels Middelbare scholen in Goes worstelen met de nieuwe af- standsregels die dinsdag wer den aangekondigd in verband met het coronavirus. Op zowel het Goese Lyceum als het Ostrea Lyceum proberen ze de fysieke lessen voor de exa menklassen zo goed en kwaad als het kan overeind te houden. Rob Paardekam Goes - Eric Boerhout, rector Was het, nu het er naar uit ziet dat de Jumbo naar de rand van Krabbendijke verhuist, wel nodig om een huis in het centrum aan te kopen en af te breken voor een nieuw parkeerterrein? ,,Nee", zegt Olaf Buteijn (CDA). ,,Er is wel degelijk geld wegge gooid", vindt Thea Laban (VVD). ,,Het verhaal van de wethouder klopt niet", oordeelt Marien Weststrate (LR). Joeri Wisse Krabbendijke - Thea Laban, VVD Rob Paardekam Goes - Patrick Kint Patrick (l) en Jonathan Kint in hun toekomstige Feestcafé De Kelder. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50