Demissionaire status: 'Alle ambtenaren bleven plots weg' Welke invloed heeft Italiaanse kabinetscrisis op coronabeleid? 4 TOESLAGENAFFAIRE CONSEQUENTIES Het Binnenhof kijkt vandaag gespannen naar de deur waarachter de ministerraad vergadert. Als die opent, komt het kabinet naar buiten met een reactie op het toeslagenrapport. Het zou zomaar kunnen dat premier Rutte het ontslag van zijn kabinet aanbiedt. DEMISSIONAIR ROME De crisis van het Italiaanse kabinet heeft geen invloed op het coro nabeleid, dat verze kerde Matteo Renzi woensdagavond. Tijdens een pers conferentie waarin Renzi, de leider van de kleine partij Ita lia Viva, het aftre den van de twee mi nisters van zijn par tij aankondigde, zegde hij premier Conte steun toe in de lopende zaken. Ook de avond voor de regerings crisis hadden Renzi's partijgeno ten het kabinet geen strobreed in de weg gelegd. Door zich te ont houden van stem ming over de beste ding van de miljar den uit het Reco very Fund, kon pre mier Conte zijn plannen doorzetten. De plannen voor het uitgeven van dat Eu ropese geld zijn wel de directe aanlei ding voor deze cri- sis, Renzi verweet Conte te egoïstisch leiderschap en eiste dat de plannen wer den aangepast. Maar Conte deed blijk baar niet genoeg water bij de wijn, waardoor Renzi als nog de stekker uit het kabinet trok. President Matta- rella is vanwege de coronacrisis extra bezorgd en heeft premier Conte aan gespoord op te schieten met een oplossing. Wat gebeurt er vandaag? Alle ministers komen vandaag bijeen, zoals elke vrijdag. Los van de aanpak van de coronacrisis zal de vergadering maar over één groot onderwerp gaan: de toeslagenaffaire. Nadat er al twee keer een aparte ses sie over in het Catshuis is geweest en er dinsdag nog een aparte minister raad is gehouden over het onderwerp, moet het kabinet vandaag met een re actie komen op het rapport van de Parlementaire Ondervragingscom missie Kinderopvangtoeslag (POK). Die kwam in december met een hard rapport over hoe het zo mis kon lopen bij de fraudejacht op ouders die kinderopvangtoeslag aanvroegen. Duizenden burgers kwamen in de verdrukking door én een hardvochtige Belastingdienst én een te hardvochtige wet. De grondbeginselen van de rechtsstaat zijn geschonden, luidde de pijnlijke conclusie. Het kabinet moet vandaag met een antwoord komen. Nadat eerder al een belofte is gedaan dat alle gedupeerde ouders minstens 30.000 euro krijgen, wil het kabinet ook kijken of er andere wetten zijn die te hardvochtig uitpak ken. En wil het met een plan komen hoe herhaling in de toekomst kan worden voorkomen. Ook moet het kabinet be loven dat het voortaan de Tweede Ka mer beter informeert. Daarna zal Rutte aan zijn ministers de vraag stellen: en hoe nu verder? Zijn eigen partij VVD heeft gezegd dat de huidige coronacrisis te groot is om nu als kabinet op te stappen als boete doening voor de toeslagenaffaire, maar regeringspartijen CDA, D66 en Chris tenUnie vinden dat dat te makkelijk is. Schending van de rechtsstaat is vol gens hen een té ernstig verwijt om zo maar over te gaan tot de orde van de dag. De kans is volgens alle ingewijden groot dat de conclusie zal worden ge trokken dat het kabinet zijn ontslag aanbiedt. nen, ik heb het zelden zo druk ge had." Er zijn volgens de ChristenUnie politicus parallellen te trekken met de situatie toen en nu. Ook toen had het kabinet met een crisis te maken - de financiële crisis - en droeg de Kamer het kabinet op om een bezuiniging van 3,2 miljard euro uit het regeerakkoord toch door te voeren. ,,Normaal gespro ken vervalt het regeerakkoord als een kabinet demissionair is." Dan moet er per onderwerp een meerderheid bij elkaar worden ge sprokkeld. Als het kabinet vandaag zou opstappen, is Hillen ervan overtuigd dat Rutte dat ook lukt. ,,Het kabi net is dat al ge wend in de Eer ste Kamer. Daar is Rutte ook heel bedreven in." Ook Rouvoet, nu voorzitter van de GGD, ziet de co- ronabestrijding gewoon doorgaan. Omdat Rutte III waarschijnlijk niet met ruzie uit el kaar valt, kan het kabinet nog wel op een meerderheid rekenen. En dat is belangrijk, stelt hij, want als een kabinet demissionair wordt, kan het alleen nog maar doen waar de Tweede Kamer het de ruimte voor geeft. Want, zegt 'ervarings deskundige' Melanie Schultz van Haegen, je kunt niet alles on hold zetten. ,,Dat kan niet bij Covid. Die crisis is groter dan de toeslagenaf faire." De VVD'er maakte als staatsse cretaris en minister drie demissio naire kabinetten mee: Balkenende I en II en Rutte I. Ze weet nog dat ze ineens veel minder nieuw beleid op haar bureau aantrof. Daar waren haar ambtenaren 'voorzichtig' mee. Toen het kabinet-Rutte I in 2012 de missionair was, voelde minister van Defensie Hans Hillen zich af en toe onzichtbaar. ,,Mijn ambtenaren werden tijdens de formatie uitge nodigd om partijen bij te praten over de JSF. Daar wist ik dan niks van." Hij is er 'niet bedroefd' over, benadrukt hij. ,,Zo gaan die dingen. Maar soms dacht ik: ik had beter een mooie wande ling kunnen gaan maken." En Hillen was nog wel gewaar schuwd. Toen hij in de jaren 80 di recteur voorlichting was op het mi nisterie van Financiën zei toenma lig staatssecretaris Henk Koning al tegen hem: let op, als het kabinet- Lubbers II valt en demissionair wordt, besta ik niet meer. ,,Hij had gelijk. Alle ambtenaren die daar voor nog buigend zijn werkkamer binnenliepen, bleven in één keer weg." Zo rustig als Hillen het had, zo druk had André Rouvoet het juist toen hij demissionair minister was. In 2010 stapte de PvdA uit Balke nende IV en was Rouvoet niet al leen partijleider van de Christen Unie, vicepremier en minister van Jeugd en Gezin, maar bestierde hij ook het ministerie van Onderwijs. ,,Dat waren vier of vijf fulltimeba- vrijdag 15 januari 2021 GO Premier Mark Rutte in de Tweede Kamer. Heel politiek Den Haag houdt er rekening mee dat hij met zijn minis tersploeg °pstapt Alom val van Hans van Soest Den Haag Staatsrechtelijk heeft een de missionair kabinet precies de zelfde bevoegdheden als een normaal kabinet. Maar bewinds lieden uit demissionaire kabinet ten hebben andere ervaringen. Hanneke Keultjes Den Haag Oud-ministers Hans Hillen en André Rouvoet. foto's hans kouwen- hoven EN KIPPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4