oon \}0« ZEELAND 13 Briedis is hét grote vraagteken in kwestie Intervence Afbouw en overdracht GOEDE ZORG 15 Briedis is een coöperatie van zelf standige jeugdbeschermers, die pas sinds februari 2019 operationeel is. Grondlegger en bestuurder is Co- rina Schenk. Zij vindt dat veel jeugdzorgorganisaties gebukt gaan onder bureaucratie. ,,Dat is een knellende jas", zegt zij. ,,Wij probe ren het echt anders te doen." Hoe dan? ,,We hebben de organisatie anders ingericht, waardoor we tijd en geld besparen. De mensen die in de ge zinnen werken, kunnen zo meer tijd en aandacht aan de kinderen besteden. Zij voeren hun vak uit zonder dat precies is vastgelegd hoe vaak ze ergens moeten zijn en wat ze moeten doen en zeggen. Ze ver tellen mij dat ze echt het gevoel hebben dat ze die knellende jas hebben uitgetrokken." ,,Jeugdschermers hebben veel pas sie en betrokkenheid. Als zzp'er heb je de extra dimensie dat je eige naar bent van j e werk. Je bent vrij er in het uitoefenen van je vak en be paalt dus zelf hoe en wanneer j e dat doet. Maar we zijn geen uitzend- of detacheringsbureau. De zzp'ers vormen samen wel een hechte co öperatie." ,,Naast Zeeland zijn we vooral actief in de Gooi- en Vechtstreek, maar ook in drie regio's in Brabant en in Den Haag en omliggende gemeen ten. We hebben in totaal 118 kinde ren - oogappels, noemen we ze in tern - die zijn verdeeld over onge veer 70 gezinnen. Daarvan zit onge veer 75 procent in Zeeland." ,,Zeeland wilde meerdere organisa ties hebben, omdat er sprake was van lange wachtlijsten bij Inter- vence. Wij wilden hier graag iets neerzetten, omdat ons idee was - en is - dat de manier van organiseren echt anders zou moeten. Dan kun je Het gaat erom dat je eigenwijs en gepassioneerd je vak uitoefent en toch samenwerkt met anderen beter helemaal opnieuw beginnen. Banken wilden ons hiervoor abso luut geen lening geven." ,,Dat lijkt me vanzelfsprekend. Het is absoluut de bedoeling dat we dat keurig op tijd doen. Een beetje on dernemer vindt dat het allerbelang rijkste." ,,Aanvankelijk was het voor ons on duidelijk of we dat als kleine orga nisatie moeten doen. Daarna is het in de veelheid van bezigheden ver geten. Mogelijk wachten we nu de jaarrekening 2020 af is en publice ren we ze allebei tegelijkertijd." ,,In het eerste jaar loop je achter de feiten aan en bouw je alleen maar schuld op. Inmiddels gaat het de goede kant op. We geven niet meer uit dan er binnenkomt. Voor een start-up gaat het dus helemaal niet zo slecht, al hebben we nog zeker een jaar nodig om helemaal op orde te komen." ,,Niet geschrokken, hoewel het echt vervelend was. Het ging over een zaak waarin, door de wet van Mur phy, verschillende dingen misgin gen. Op alle punten hebben we in middels maatregelen genomen." Er wordt, tot in de Tweede Kamer, betwijfeld of Briedis wel in staat is om een groot deel van de taken van Intervence over te nemen. Snapt u die twijfels? ,,Als je alleen naar de getallen kijkt, kan ik me dat voorstellen. Maar we hebben een wendbare organisatie. Dat maakt het mogelijk om snel te groeien. Ik weet zeker dat we dit kunnen. Twee jaar geleden hadden we 2 kinderen in onze kaartenbak en nu al 118." ,,Dat is absoluut een uitdaging, maar zeker mogelijk. Dat betekent dat je het projectmatig moet aan- pakken. Hoe we dat doen, kan ik nog niet zeggen. Dat komt te staan in het plan van aanpak, dat mo menteel wordt opgesteld." INTERVENCE ,,Zo'n kans krijg je inderdaad niet vaak. Als we het stevig neerzetten, kunnen we sneller groeien en ko men we definitief uit de beginners fase. Maar het is nooit onze opzet geweest. Het idee was om aanvul lend te zijn op andere instellingen." ,,In het eerste jaar zou ik hier nooit aan hebben gedacht. Maar gaande weg kwamen we erachter dat niet iedereen het aandurft om zzp'er te worden. Als we loondienst ook mo gelijk maken, kunnen we sneller groeien. Uiteindelijk maakt het ook geen verschil of je een salarisstrook krijgt of een factuur stuurt. Het gaat erom dat je eigenwijs en gepassio neerd je vak uitoefent en toch sa menwerkt met anderen." ,,Het klinkt misschien aanmati gend, maar ik weet zeker dat we het voor elkaar kunnen krijgen. Maar dan moeten alle betrokken partijen er wel samen de schouders onder zetten, zodat er geen kinderen tus sen wal en schip vallen. Ik begin me pas zorgen te maken als het alle maal erg lang gaat duren en er te weinig eenheid ontstaat. Dan krijg je ruis en wordt iedereen on zeker." t vrijdag 15 januari 2021 Ik weet zeker dat we dit kunnen' GEfTlEEnTE Medewerkers van Intervence protesteerden vorige maand op de Markt in Middelburg tegen de ophef fing van hun organisatie en de overdracht van hun werk naar onder meer Briedis Jeugdbeschermers. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Van de drie organisaties die het werk van Intervence moeten gaan overnemen, krijgt Briedis Jeugdbeschermers waarschijn lijk het meeste op haar bord. Dat zorg voor veel vraagtekens, want de organisatie is nog pril en klein. Kan zij dit wel aan? Rolf Bosboom Middelburg Daarbij hoort het werken als zzp'er? Jullie bestaan nog geen twee jaar. Hoe groot zijn jullie nu? De Zeeuwse overheden hebben Briedis een flinke lening gege ven om te kunnen opstarten. Was dat nodig? - Corina Schenk, Briedis Er staat nog 150.000 euro open. Gaan jullie dat terugbetalen? Waarom hebben jullie nog geen jaarrekening over 2019 gepubli ceerd? Hoe gaat het financieel? De kinderrechter in Middelburg tikte jullie vorige maand op de vingers, omdat Briedis herhaal delijk haar zaken niet op orde heeft. Zijn jullie daarvan ge schrokken? Maar bij Intervence gaat het om een veelvoud Is dit dé kans voor Briedis om groot te worden? De Zeeuwse gemeenten hebben het contract met In tervence opgezegd vanwege aanhoudende financiële en organisatorische problemen. Het werk wordt verdeeld over de drie andere instellingen die in Zeeland op dit gebied ac tief zijn: Briedis, Leger des Heils en William Schrikker. Alle betrokken partijen wer ken nu aan een plan van aan pak voor een zorgvuldige overdracht. Dat moet binnen enkele weken klaar zijn. Het plan kan pas worden uitge voerd als het is goedgekeurd door de landelijke inspecties en de Jeugdautoriteit. De afbouw van Intervence en de overdracht van de werk zaamheden kosten de Zeeuwse gemeenten in totaal 3,2 miljoen euro. De gemeen teraden beslissen daar deze maand over. U wil nu toch jeugdbeschermers in loondienst gaan nemen. Staat dat niet haaks op jullie filosofie? In Zeeland zijn er grote zorgen over de overgang van Inter- vence naar de drie andere orga nisaties. Kunt u garanderen dat kinderen en gezinnen niet de dupe worden? Corina Schenk. foto briedis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41