Juist meer horecazaken gestart NIEUWS 3 Britse variant in woonzorgcentra Friesland en Groningen CORONA ONTDEKKING meestal pas ontdekt als er uitzaaiin gen zijn in bijvoorbeeld de longen. Of per ongeluk, zoals in mijn geval.'' De tumor moet operatief worden verwijderd. Vanwege de overbelas ting van het ziekenhuis is dat vijf maanden later nog altijd niet ge beurd. ,,Als je te horen krijgt dat je kanker hebt, overheerst toch een pri mitief gevoel: eruit met die tumor! Soms lig ik er 's nachts wakker van. Dan voel ik iets in m'n zij en denk ik: zal het nu toch foute boel zijn? Alsof er een sluipmoordenaar op de loer ligt.'' Maar de Zutphense beklaagt zich niet. Bij een tweede scan in decem ber bleek dat de tumor nauwelijks was gegroeid. Ze vertrouwt erop dat de operatie in maart wel doorgaat. ,,Bij mij overheerst echt het gevoel dat ik geluk heb gehad dat ik corona heb gekregen. Anders was de tumor nooit op tijd ontdekt. Corona was voor mij een gelukkig ongeluk.'' Morgen in bijlage Z Zelf noemt ze het 'een gelukkig ongeluk'. Doordat ze corona kreeg, werd een tumor ontdekt in Annes nieren. Meestal wordt een niertumor pas ontdekt als het te laat is, maar in haar geval zijn de artsen er op tijd bij. Dankzij corona. Begin maart vorig jaar werd Anne van Ee den-Mout (68) uit Zutphen ziek. Een griepje, dacht ze. Ze dacht dat het na een week wel over zou zijn, maar toen begon het pas echt. ,,De huisarts ontving me in een ka mertje in de praktijk met een aparte ingang, helemaal ingepakt. Hij con cludeerde dat ik een longontsteking had. Een coronatest was er toen nog niet, dus kreeg ik een antibioticum mee. Dat helpt natuurlijk helemaal niet tegen een virus. Achteraf was het allemaal een beetje klunzig, maar zo ging dat toen. Pas achteraf is ge constateerd dat het Covid was.'' Drie weken lag de gepensioneerde yogadocent ziek en koortsig op bed. Ze kwam er zelf weer bovenop, maar maanden later was ze nog steeds moe en kortademig. Haar huisarts ver wees haar door naar een longarts. Die liet een scan maken. Daarop was iets vreemds te zien: een vlekje op haar nier. Waarschijnlijk niets om zich zorgen over te maken, hoorde ze, maar het zou wel verder onderzocht worden. Ze werd doorverwezen voor een echo en een CT-scan. Onbezorgd zat Van Eeden begin augustus in de spreekkamer van de internist om de uitslag te horen. In haar eentje. ,,Als ik onheil had vermoed, had ik mijn man wel mee genomen, maar ik had niet het min ste idee dat er iets fout zat.'' De internist zei dat ze helaas een vervelende mededeling had: ,,Er zit een gezwel.'' ,,Een gezwel?'' vroeg Van Eeden. ,,Is het kwaadaardig? Is dit een voorzichtige manier om te vertellen dat ik een tumor heb?'' De arts keek haar aan en knikte. ,,Ja, het is een tumor.'' Goed nieuws Nadat ze van de eerste schok was bekomen, drong ook het goede nieuws tot Van Eeden door: ze waren er op tijd bij. ,,Niertumoren worden vaak pas ontdekt als het te laat is, want je hebt er geen last van. Je hebt twee nieren; als de ene niet meer functioneert, neemt de andere het over. Daardoor wordt een niertumor Dat blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel (KvK). Ook na de sluiting van de horeca in oktober kwamen er nog zaken bij: in no vember schreven 614 horecazaken zich in bij de KvK, in december wa ren dat er 688, waaronder cafés, kantines en restaurants. Er zijn nu in totaal ruim 74.000 horecagele genheden in Nederland. Ook Koninklijke Horeca Neder- land (KHN) ziet dat de gevreesde faillissementsgolf vooralsnog uit blijft. Volgens de brancheorgani satie komt dit door de steunmaat regelen van de overheid en doordat schuldeisers nog niet de (volledige) schuld opeisen. KHN verwacht dat veel horecabedrijven in het eerste halfjaar van 2021 alsnog failliet gaan, wanneer die schulden alsnog moe ten worden betaald. KHN is verheugd dat veel onder nemers een horecabedrijf durven te starten. ,,Voor hen zijn er, veel meer dan anders, bijzondere kansen voor een bedrijfsovername. De toekomst is moeilijk te voorspellen, maar het is goed dat ondernemers niet bij de pakken neerzitten.'' Thuiskoks en pop-uprestaurants zorgen volgens hoogleraar onder- nemerschap Josette Dijkhuizen voor een groot deel van de stijging van het aantal horecazaken. ,,Dat zijn de opportunisten, zij zien nu juist een kans.'' Als voorbeeld noemt zij pas afgestudeerden die geen baan kunnen vinden en zich tijdelijk op de afhaal- en bezorg- markt storten. Ondernemers kunnen ook 'min der frisse redenen' hebben om nu een horecazaak te beginnen of over te nemen. Gevreesd wordt dat cri minelen de crisis aangrijpen om hun greep op de horeca te vergroten met als doel criminele gelden wit te wassen. Het Centrum voor Crimi naliteitspreventie en Veiligheid draagt gemeenten op extra alert te zijn als nieuwe horecazaken zich inschrijven bij de KvK. P13 Opvallend veel bewoners van 't Suyderhuys in het Friese dorp Surhuisterveen bleken tijdens een corona-uitbraak begin januari besmet met het virus. Twee van hen bleken na onderzoek de Britse Covid-va- riant bij zich te dragen. Woensdag zijn 59 bewoners uit het woonzorgcentrum ge test. Van hen bleken er 21 posi tief. De GGD Friesland gaat er van uit dat ook bij deze geval- len waarschijnlijk sprake is van de Britse mutatie. In totaal zijn 45 bewoners van 't Suy- derhuys positief getest. Twee van hen zijn overleden. Bij meer dan veertig medewer kers van het woonzorgcen trum is het virus vastgesteld. Bij een steekproef onder be woners van woonzorgcentrum De Burcht in Hoogezand, Gro ningen, is bij een van de bewo ners de Britse variant gecon stateerd, werd gisteren eve neens bekend. Het is de eerste besmetting met de Britse mu tatie die in de provincie Gro ningen is vastgesteld. vrijdag 15 januari 2021 GO Door corona kan Anne genezen van kanker Artsen ontdekten bij toeval dat Anne van Eeden-Mout een niertumor heeft. Als alles goed gaat, wordt ze in maart geopereerd. FOTO KOEN VERHEIJDEN Annemieke van Dongen Zutphen Sinds het begin van de corona crisis wordt gewaarschuwd voor een kaalslag in de horeca, maar er zijn de afgelopen tien maanden juist 2670 zaken bij gekomen. Rick Plantinga Rotterdam SURHUISTERVEEN De Britse variant van het coro navirus is opgedoken in woonzorgcentra in het noor den van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3