WIM HOFMAN Verkiezingen 2021 9 Met het oog op de komende verkie zingen staan we in deze rubriek stil bij enkele amper of nauwelijks of niet van de grond komende politieke par tijen die door hun prilheid en versheid ge makkelijk aan onze aandacht ontsnappen. Als eerste focussen we ons op ouderenpar tijen. Vorige maal hadden we het over 80 Plus, nu gaat het over: Ouderenpartij 70 Plus „Jammer, jammer, dat onze partij de vo rige maal de kiesdrempel niet heeft gehaald! We hadden maar wat graag als 70+ op het provinciale pluche gezeten! Het Statenlid maatschap zou niet alleen een mooie aan vulling op ons karige pensioen hebben be tekend, maar we hadden ook een flinke aanzet kunnen geven aan wat we met ons allen willen, Zeeland teruggeven aan de Zeeuwen, zodat het oude en vertrouwde weer terugkomt: het geluid van onze klom pen in de stille straten, het geroep van de visvrouwen, de verse bolus bij het ontbijt. En dat niet alleen: ook de harde gulden zou weer terugkeren, de papieren rijksdaalder met een koninklijk portret erop, de vier kante stuiver, de halve cent, waarmee je misschien, als je braaf bent, een zout dropje zou kunnen kopen. In de winkel zou je weer in de rij mogen staan om je fles met azijn te laten vullen, een paar aardappelen te kopen of een builtje met havermout, mits je bo venstaand pensioengeld bij de hand hebt natuurlijk. We hadden ook de veerboten terug ge wild, al was het maar vanwege de erwten soep: dik als brij, met een hompje sappige rookworst; de rooksalon met de aluminium asbakken die heen en weer gingen over de tafels bij windkracht vijf. We wilden en willen ook de oude school weer terug, goed gevuld met onze onge wassen kinderen en met een uit de kluiten gewassen meester die links, rechts, om het even oorvijgen uitdeelt. En de zondagsrust moet terug. De dag waarop we ons stilletjes in dromerige en vrome gedachten verzonken terugtrekken in onze verschillende kerken met onze ei gen oude vertrouwde dominees, die ons precies vertellen wat we willen horen: dat we absoluut niet deugen. Maar dat we daarom des te beter voor onze ouderen moeten zorgen. Ze verdienden het en ze verdienen het nog steeds. Ze hebben im mers hun hele leven hard voor zichzelf en voor ons allen gewerkt en zichzelf en ande ren afgebeuld bij het rapen van modderige aardappels en bieten en bij het plaatsen van droogzetschotten. We helpen ze nog steeds met het oversteken van de straat? Toch? Ja, dat is wel het minste wat we voor onze ou deren kunnen doen. En we zetten eventueel een oude zorgstoel klaar naast de kolenka- chel en we verwennen ze met een kopje lauwe koffie met melk en een schepje sui ker. En een zacht kaakje. Maar het is nog niet te laat! Het kan nog! Stem in ieder geval in maart ruimhartig op ons, 70 Plus zodat we uiteindelijk weer tot onszelf komen en kunnen leven in de frisse Zeeuwse wind en op deze dierb're plek van ons eigen oude vertrouwde Zeeland, ieder met ons eigen kleine dialect, met oorijzers, duinrijden, de vliegende wip, het smakken met Sinterklaas en daarna met z'n allen een lekker potje bingo of slabberjannen!" (Overgenomen uit de annalen van de partij) BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Huismus Chiel Jacobusse vertelt in zijn Na- tuurjournaal dat hij al jaren geen huismus heeft gezien in zijn tuin (30 december). Hij eindigt zijn artikel met de vraag naar het waarom en dat de oplossing mee gaat naar het nieuwe jaar. Hij gaat er serieus werk van ma ken om de oplossing te vinden. Ik weet de oplossing: de huismus houdt niet van schuttingen. In een heg is er een mogelijkheid om te schuilen en aan aan beide kanten uit te vliegen en voedsel te zoeken. Dan is de conclusie al gauw dat wij met zijn allen ons beste beentje voor kunnen zetten en er rekening mee kunnen hou den bij het ontwerp van onze tuin! Antonet Struijk, Vlissingen Terneuzen 'Terneuzen zet plaatsnaam in grote letters op Stadhuisplein: TER met twee neuzen erachter' (31 december). In eerste instantie vermoedde ik dat ze ons bij de 'neus namen', maar 1 april is nog ver weg. Het beeld zou de bin nenstad meer kleur moeten ge ven. De Terneuzense binnenstad: 'het neusje van de zalm?' Ik zou als trotse Zeeuws-Vlaamse de laatste zijn 'die haar neus op zou halen voor het verbeteren van het stadsbeeld'. Ik wil de gemeente Terneuzen toch vragen om 'verder te kijken dan haar neus lang is': het geld dat hiermee gemoeid is, kan mis schien beter besteed worden aan het renoveren en restaureren van de binnenstad. De beoogde, sel- fie-makende toeristen, zullen op dit moment niet met hun 'neus in de boter vallen'. De letters worden vergeleken met de letters: I AMsterdam, maar als we in Hol land serieus genomen willen worden, zullen we dit initiatief toch 'aan onze neus voorbij moe ten laten gaan'. Carmen de Waal, Kloosterzande Buys Ballotstraat Ik heb eerder al gemeld dat de po litie verklaarde niet te zullen handhaven bij een verbod voor vrachtwagens in de Buys Ballot straat te Goes (5 januari). In mijn ogen toen al een naderend fiasco. De huidige praktijk bewijst deze stelling. Dagelijks, veelal, de zelfde wagens die onder meer het winkelcentrum in Goes-Zuid aandoen. Wethouder, de heer Pille, gaat dat melden bij de politie. Tsjonge, jonge, jonge wat een opzienba rende oplossing. De politie weet er echt al alles van. Er zijn natuur lijk oplossingen aan te dragen. Zet één week aan weerszijden van de straat een boa neer met een bonnenboekje en plaats be tere borden met een zichtbare vrachtwagen. Weet u het nog? Vroeger bestond er zoiets als de gemeentepolitie! Leve de centra- lisatiepolitiek. Aad P van Wijnen, Goes/Kloetinge Vaccineren Je zult maar minister van Volks gezondheid Welzijn en Sport (VWS) zijn en geconfronteerd worden met de Covid- 19 pande- mie. Je werkt je het apezuur, pro beert in samenwerking met des kundigen een aanpak te realise ren die het minst inbreekt op de bestaande gezondheidszorg, re kening houdt met economische belangen van bedrijven, vol doende maatschappelijk draag vlak creëert en politiek aanvaard baar kan zijn. Een ondankbare hondenbaan, zoals Özcan Akyol ook aangeeft (6 januari). Maar ploeterend en soms struike lend bereik je dan eindelijk het perspectief van vaccinatie. Dan ga je met een gerust hart in debat met leden van de Tweede Kamer om het gevoerde beleid toe te lichten. En wat blijkt? Het onder werp wordt met het oog op de Tweede Kamerverkiezingen van maart jammer genoeg gepoliti seerd. Fractievoorzitters moeten een punt maken voor hun achter ban. Vooral door de oppositie word je nogal gemakkelijk aange sproken op je beslissingen en neergezet als onkundig en zelfs als een dorpsgek. Onterecht. Ton Overbeek, Terneuzen Trump Donald Trump is een zielenpoot en een crimineel. Hij is een zie- lenpoot omdat hij, zoals alge meen bekend, een narcist is. Een van de eigenschappen van een narcist is dat deze alleen van zich zelf houdt. Nu is het probleem dat Trump losers haat. Dat is het grote dilemma van de man, want hij heeft de verkiezingen verloren en dus is hij een loser (7 januari). Maar dat kan niet, want je kan je zelf niet tegelijkertijd liefhebben en haten. Daarom kan de man niet toegeven dat hij verloren heeft. Hij komt in conflict met zichzelf. Met alle mogelijke mid delen heeft hij geprobeerd ieder een te overtuigen dat hij heeft ge wonnen maar dat is niet gelukt, alleen bij zijn achterban. Door alle leugens, die hij heeft ver spreid en nog verspreidt, heeft hij het Amerikaanse volk tot het bot verdeeld. Hij stuurt aan op een burgeroorlog en dat is mis dadig. In Nederland zou zo een fi guur waarschijnlijk in een TBS- kliniek terechtkomen. John Krijgsman, Vlissingen Bio-industrie Irene van den Berg schreef 9 ja nuari in de krant dat een grote prijs moet worden betaald als men te veel dieren in een te kleine ruimte blijft proppen. Wij consumenten merken er niet veel van, omdat stallen gesloten zijn, geen daglicht doorlaten en we het gekrijs van dieren niet horen en de stank door filtersystemen be perkt blijft. Weggemoffeld dierenleed, opge propt tegen elkaar aan. Broeines ten voor epidemieën en virussen. De natuur slaat terug. De strijd is al begonnen. Zoals Irene het mooi verwoordt, mensen snak ken naar minder afstand tot el kaar en dieren in de bio-indu strie juist naar meer. En dat ge meentes nog steeds vergunnin gen afgeven voor megastallen. Onbegrijpelijk! Els Bierens Keeris, Kortgene vrijdag 15 januari 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator De huismus is een zeldzaamheid in de tuin. foto chiel jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37