Veel Zeeuwse gemeenten in zwaar weer 6 Raadslid maakt zich zorgen om Vlissingse woningmarkt OM eist 10 jaar cel voor cokesmokkel Zo veel te-koopborden als er de laatste tijd in de buurtjes rond de Scheldestraat werden opgehangen, zo snel werden ze ook weer vervan gen door verkochtborden. Maar het zijn lang niet allemaal jonge Vlis- singers die er hun eerste eigen huis betrekken: omwonenden zien vooral veel zwart-witte en rood witte kentekenplaten. „Toeristen die de huizen als tweede woning gebruiken", weet ook POV-raadslid Pim Kraan. ,,En het gebeurt niet alleen in de bin nenstad; we zien het nu ook op de Het klopt dat starters vaak radeloos zijn, omdat ze keer op keer de boot missen Koudekerkseweg, tot in Souburg toe. Allemaal mensen die hier niet naar de bibliotheek gaan, niet naar de sportclub, hun kinderen hier niet naar school laten gaan. We zien in andere gemeenten dat dit tot on gewenste situaties leidt." Weggedrukt Maar het ergste, vindt Kraan, is dat de jonge Vlissingers worden weg gedrukt. ,,Het zijn allemaal huizen tussen 100.000 en 200.000. Uiter mate geschikt voor starters op de woningmarkt. Maar die krijgen geen kans meer en zoeken hun heil elders. Ik denk dat dit mede oorzaak is van ons dalende inwonersaantal." Makelaar Bert Bimmel ziet dit anders. ,,Ik denk dat ze niet weg- gaan uit Vlissingen. Maar het klopt wel dat ze vaak radeloos zijn, omdat ze keer op keer de boot missen. In derdaad omdat ze moeten opbok sen tegen mensen die de woning recreatief willen gebruiken. Dat zijn toch vaak mensen die bereid zijn wat dieper in de buidel te tas ten. Die kopen gewoon zonder voorbehoud." Bimmel noemt de Glacisstraat als voorbeeld. ,,Daar heb ik vorig jaar vijf woningen verkocht. Twee aan beleggers die de huizen willen ver huren, twee aan mensen die er echt willen gaan wonen en één aan Duitsers. Daar kom je als starter moeilijk tussen." Tweede huis Toeristen die hier een tweede huis kopen, ziet Bimmel niet als een probleem. ,,Ik zie ook veel mensen waarvan de man nog even in de buurt van zijn werk blijft wonen, en dat de vrouw alvast in Vlissingen gaat wonen. Mensen die zich later nog gaan inschrijven. Ik denk dat het inwonersaantal dit jaar een to taal ander beeld geeft." Ik wil vooral weten: wat doen we om starters een kans te geven in Vlissingen? Dat moet Pim Kraan nog maar zien. Hij wil dat de gemeente nu in actie komt. ,,Ik wil weten hoeveel woningen de laatste vijf jaar zijn onttrokken aan permanente bewo ning, bijvoorbeeld als kamerver huurbedrijf of als tweede woning. En vooral ook: wat doen we om starters een kans te geven in Vlis- singen?" De hoogste strafeis was voor de 50-jarige J.H, van wie geen woon- ofverblijfplaats bekend is: 10 jaar cel en een geldboete van 20.000 euro. H. en zes andere mannen verzamelden zich op 18 maart 2019 in een loods aan de Handelsweg in Kapelle. Op pa pier ging het gebouw op bedrij venterrein De Smokkelhoek door voor een autobedrijf, maar alleen de naam (CompCars) en een niet-gemonteerde hefbrug hadden daar iets van weg. Onderschept De mannen wachtten op een containerlading die vanuit de Antwerpse haven per vrachtwa gen gebracht zou worden. Tussen de pallets bananen waren 1280 blokken cocaïne verstopt, die in Kapelle gelost moesten worden. De mannen wisten niet dat het onderzoek Catamaran liep en dat ze in de gaten werden gehouden. De coke was al in België onder schept. Opsporingsdiensten leg den één kilo cocaïne terug in de container en volgden die. Nadat de vrachtwagen de loods in Ka- pelle was binnengereden, viel een arrestatieteam binnen. In Breda eiste de officier van justitie gisteren jarenlange straf fen tegen de mannen. Naast de eis tegen J.H. waren er eisen van 8 jaar tegen de Rotterdammer M.D, Amsterdammer J.M. Torres en P. de P. uit Berkel-Enschot. H.L. uit Vlijmen hoorde 6 jaar cel tegen zich eisen. De laagste eisen waren voor de Rotterdammers Z.N. (4 jaar) en B.D. (3 jaar en 6 maanden). Catamaran was onderdeel van het Project Piggyback, waarmee justitie vorig jaar aankondigde de grootschalige import van cocaïne in fruitcontainers aan te pakken. Qua bewijs beschikt het OM over grote hoeveelheden onder schepte Encrochatberichten. BDO heeft de jaarrekeningen van alle Nederlandse gemeenten naast elkaar gelegd. Daarbij sprong Zee land in het oog bij de opstellers van het rapport, die in koeienletters 'Fi nanciële situatie onhoudbaar' op de omslag hebben gezet. 'Opvallend is dat veel Zeeuwse gemeenten een slechte financiële positie hebben', schrijft BDO. 'Bor- sele en Schouwen-Duiveland gaan vooral gebukt onder de hoge kosten van het sociaal domein, en staat Middelburg al enkele jaren onder curatele, ondanks flinke verhogin gen van de lokale belastingen.' Vlis- singen is een artikel 12-gemeente. Ze krijgt steun van het Rijk, maar is daardoor haar financiële zelfstan digheid kwijt. Schulden en belastingen BDO vergeleek onder meer de schulden van gemeenten, hoeveel geld ze vrij te besteden hebben en hoeveel belasting ze heffen. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten, Goes en Tholen hadden volgens de stan- daard van BDO in 2019 hun huis houdboekje het meest op orde. Vol gens de berekeningen van het ad viesbureau BDO staan zij in hun ca- Opvallend is dat veel Zeeuwse gemeenten een slechte financiële positie hebben tegorie landelijk in het linkerrijtje. De acht andere Zeeuwse gemeen ten behoren de onderste helft. Dat een gemeente in het linkerrijtje staat, wil niet zeggen dat er geen problemen zijn, ze zijn alleen wat kleiner. Middelburg bungelt onderaan de lijst in de categorie gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners. Daar van zijn er 140 in Nederland. Mid delburg staat op plaats nummer 138. Wethouder Johan Aalberts zal de laatste zijn om te ontkennen dat zijn gemeente een dik probleem heeft. Maar Middelburg heeft in middels een financieel herstelplan ingezet van bezuinigingen en ho gere belastingen. Niet leuk, maar het moet helpen uit het financiële dal te klimmen. Tafellaken en servet Middelburg zit in de hoek waar de klappen vallen: een gemeente met een centrumfunctie, hoofdstad van de provincie zelfs, maar met relatief weinig inwoners ten opzichte van gemeenten elders in het land met dezelfde taken en problemen. ,,Ge- meenten als Middelburg vallen tus sen tafellaken en servet", zegt Aal- berts. De oplossing moet vooral uit van het rijk komen. De bulk van het geld voor de gemeenten komt uit Den Haag. Al jaren wijzen ge meenten er op dat ze veel geld toe leggen het 'sociaal domein', zoals de uitvoering van de Wmo, jeugd zorg en de bijstand. Aalberts hoopt dat een nieuw ka binet na de verkiezingen de ge meenten uit de brand helpt. ,,Tach- tig procent van de gemeenten staat in het rood. Dat moet in Den Haag toch te denken geven." "COOP vrijdag 15 januari 2021 'Starter wordt door rijke toeristen weggedrukt' Zo'n beetje heel Zeeland groeit in inwonersaantal, maar Vlissin gen staat vet in de min. Hoe dat kan? Raadslid Pim Kraan weet het wel: omdat veel betaalbare huizen worden opgekocht door toeristen. Hij vindt dat de ge meente daar iets tegen moet doen. Wendy Wagenmaker Vlissingen -Bert Bimmel, makelaar -Pim Kraan, raadslid (POV) WA Als het aan het Openbaar Mi nisterie ligt, gaan zeven man nen jarenlang de cel in voor smokkel van 1468 kilo cocaïne via een loods in Kapelle. Eldridge Pentury Vier van vijf gemeenten in Ne derland schrijven dit jaar rode cijfers, voorspelt adviesbureau BDO. Veel gemeenten stonden er niet rooskleurig voor voordat de coronacrisis uitbrak. BDO slaat alarm en verwacht dat in 2020 en 2021 veel lokale over heden verlies lijden. Ook Zeeuwse gemeenten. Theo Giele Middelburg -Adviesbureau BDO De Paul Krugerstraat in Vlissingen, waar mensen hun woning tien jaar geleden aan de straatstenen niet kwijtraakten. Ze gaan er nu als warme broodjes over de toonbank. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34