Petitie tegen arbeidsmigranten in Wissenkerke m 5 INGE CALJOUW VERDACHTE ZIT SINDS 21 JULI VAST 'Moorddadig rijgedrag'. Dat verweten de ouders van Inge Caljouw gisteren in de Middelburgse rechtbank de man die wordt verdacht van het doodrijden van hun dochter, vorig jaar juni in Vlissingen. Het Openbaar Ministerie eiste een onvoorwaardelijke celstraf van vier jaar en een rijontzegging van vijf jaar tegen de 28-jarige A. K. uit Rotterdam. Op 10 juni vorig jaar zat K. achter het stuur van een witte Volks wagen Golf, waar mee hij op de Burge meester van Woelderenlaan in Vlissingen met hoge snelheid een andere witte Golf inhaalde en ver volgens Inge Caljouw in haar handbike raakte. De 42-jarige Vlis- singse werd zwaargewond afge voerd en overleed vier dagen later in het ziekenhuis. Pieksnelheid 168 km/u Volgens het OM had de Golf en kele seconden voor de fatale aan rijding een pieksnelheid van om en nabij de 168 kilometer per uur, terwijl ter plekke 50 het maxi mum is. Caljouw zou, na een noodstop die K. maakte toen hij de vrouw in haar handbike de weg zag oversteken, nog zijn geraakt met een snelheid van 77 kilometer per uur. De in totaal vijftien getuigen hadden allemaal de indruk dat sprake was van een straatrace. Daarom is volgens het OM sprake van doodslag. De geboren Vlissin- ger K. zou ten tijde van het onge luk onder invloed zijn geweest van softdrugs, maar omdat hij wei gerde mee te werken aan een bloedproef is niet vastgesteld of dat daadwerkelijk zo was. Wel had K. naar eigen zeggen een blowver slaving. Alle vijftien getuigen hadden de indruk dat sprake was van een straatrace. Daarom is volgens het OM sprake van doodslag De bestuurder van de andere witte Golf is tot dusver niet in beeld, al heeft de politie wel wat namen, zo bleek tijdens de zitting. De verdachte ontkende dat hij weet wie achter het stuur van de andere auto zat, maar volgens een betrokkene bij het ongeluk, de be stuurder van een Fiat Punto die ook werd geraakt door het voer tuig van K., zou hij vlak na de crash hebben gezegd dat het een bekende van hem was. Hij wilde echter niet zeggen wie, want 'dat doet er niet toe'. K. en de bestuur der van de Fiat kenden elkaar ove rigens ook van vroeger. Weinig antwoorden K. had tijdens de zitting weinig concrete antwoorden op de soms indringende vragen van de rech ter, die vooral wilde weten 'wat hem bezielde' om met zo'n snel heid door de bebouwde kom te rij den. ,,Ik kreeg de spontane drang om die andere auto te achtervol gen, ik weet niet waarom", zei hij. En over een inhaalmanoeuvre, waarbij K. voor de andere witte Golf kwam te rijden en uiteinde lijk Caljouw aanreed: ,,Het leek veilig om te doen, ik had dit niet zien aankomen." Overigens is er volgens officier van justitie Wil fred Suijkerbuijk 'geen onder scheid' in het aandeel van de K. en Ik kreeg de spontane drang om die andere auto te achtervolgen, ik weet niet waarom de bestuurder van de andere witte Golf. De verdachte, die geen strafblad had, zit sinds 21 juli vast. Hij be tuigde spijt richting de nabestaan den. ,,Dit had nooit mogen gebeu ren. Maar ik kan het niet terug draaien." Hij zei zich te willen in zetten voor de samenleving, in de geest van Inge. De ouders van Cal- jouw spraken beiden van 'moord dadig rijgedrag'. 'Geen bewijs' Volgens advocaat Willem Backer is er geen bewijs voor doodslag en ook niet voor de aanklacht dat zijn cliënt onder invloed van soft drugs reed. Daarnaast staat niet vast dat sprake was van een straat race, aldus de raadsman. Dat twee identieke auto's die met veel ka baal achter elkaar rijden indruk maakten op mensen begrijpt hij, maar kan wat hem betreft niet worden gekwalificeerd als straat race. Volgens Backer was het ongeval, gelet op de inrichting van de weg en het tijdstip (even na half zes 's avonds) 'niet waarschijnlijk'. ,,Het gevolg is ernstig en onherstelbaar, maar daarmee niet opzettelijk ver oorzaakt." Hij vroeg de rechtbank een onvoorwaardelijke celstraf van zes maanden op te leggen. De rechtbank doet op 28 januari om 12.30 uur uitspraak. Afgelopen week vertelde wethou der Adrie van der Maas dat in de voormalige mavo aan de Juliana- straat zestien arbeidsmigranten ko men wonen. Hij zei dat omwonen den 'konden leven met dit aantal' en dat er overleg over was geweest. Maar dat klopt absoluut niet, zeg gen buurtbewoners. Er is niet met alle buurtbewoners gesproken. Inmiddels zijn enkele buurtbe woners een petitie gestart tegen de komst van de groep arbeidsmigran ten. Ze gaan van deur tot deur in de Julianastraat, Wilhelminastraat en bij het Amaliahof. Dat levert veel handtekeningen op. Wiskerke diende een bezwaar schrift (zienswijze) in bij de ge meente Noord-Beveland. Hij zegt dat min of meer ook te doen na mens alle andere omwonenden die niet weten hoe ze bezwaar moeten maken. Verder zijn protestborden verschenen in de straten van Wis senkerke, die waarschuwen voor de komst van arbeidsmigranten. Wethouder Adrie van der Maas zegt dat er wel gesprekken met om wonenden waren. ,,Toen hadden we wel te maken met aantallenbe- perking door corona. Er zaten men sen van de dorpsraad bij, omdat wij die zagen als vertegenwoordigers van het dorp. In het Gele Krantje stond een uitnodiging om met ons in gesprek te gaan, maar daar heb ben wij geen reactie op gehad." Overlast De onvrede van buurtbewoners richt zich vooral op de vrees voor overlast. Zoveel mensen bij elkaar en dat naast een basisschool en kin deropvang en recht tegenover een complex met seniorenappartemen ten. Ze zijn ook bang voor waarde vermindering van hun huis. En ze zijn erg boos over de manier waarop dit allemaal gaat. ,,Als je kijkt hoever wij terug zijn gegaan in het aantal arbeidsmi granten kan het niet anders dan dat je tot de conclusie komt dat de ge meente heel goed heeft geluisterd naar de bezwaren van de omwo- |l rniF urn Emms twpT ■?i nenden", aldus Van der Maas. ,,Met de aantallen, met de routing en met de 24/7-melding." Toch ziet Wiskerke de onrust toenemen. ,,Er zijn al mensen die hun huis hebben verkocht en er zullen er meer volgen. Ook willen sommigen hun kinderen van school halen." Volgens de wethouder heeft ie dereen altijd nog de gelegenheid om een bezwaar in te dienen. ,,En dan is het aan de rechter straks om daar iets van te vinden." vrijdag 15 januari 2021 GO Eis: 4 jaar cel voor doodrijden Vlissingse Luc Oggel Middelburg L Nicole Kijk op pzc.nl/video Hout 14-01- De 28-jarige A.K. uit Rotterdam. illustratie anp/nicole van den hout - A.K., verdachte Overeenstemming over de huis vesting van arbeidsmigranten in Wissenkerke? „Kletskoek", zegt Carlos Wiskerke. ,,Wat de wet houder zegt klopt niet." Volgens de omwonende van de oude mavo is de grote meerderheid er nog steeds tegen. Melita Lanting en Willem Adriaansens Wissenkerke M In een tuin in Wissen- kerke staat een bord met de tekst: 'Als je hier een huis koopt dan worden ar- beidsmi- granten uw nieuwe buren'. FOTO MARCELLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33