'Meer dan dertig kan als kerk groot is' Gemeente Terneuzen geeft toe: wij waren guerilla tuiniers in Sas van Gent SGP-gedeputeerde geeft persoonlijke mening over kerken in coronatijd 4 Snuffelfietsen en satellieten meten Zeeuwse luchtvervuiling Hij benadrukt dat hij niet spreekt als SGP-gedeputeerde en zelfs niet als lid van de kerkenraad van de Ge reformeerde Gemeente in Aagte kerke. ,,Ik ben niet in de positie om hier als provinciebestuurder iets van te vinden en ik ben ook niet de woordvoerder van de kerkenraad. Maar als betrokken kerklid heb ik wel een mening." Die gaat niet zo ver als die van de Middelburgse SGP-wethouder Chris Dekker, die zijn geloofsgenoten in een ingezon den brief in het Reformatorisch Dagblad opriep voorlopig niet naar de kerk te gaan. ,,Als je het mij persoonlijk vraagt, zie ik twee lijnen. We moeten de ernst van de situatie onder ogen zien en de aanbevelingen en de richtlijnen van de overheid in acht nemen. Tegelijkertijd denk ik dat we als kerk die richtlijnen kunnen vertalen in maatwerk. Als we er zorgvuldig mee omgaan en alle voorzorgsmaatregelen in acht ne men, zijn bijeenkomsten mogelijk." ,,Nee, één keer in de paar weken, want de kerkdiensten zijn afge schaald. Het voelt als een gemis dat ik niet elke week naar de kerk kan, Het voelt als een gemis dat ik niet elke week naar de kerk kan want bijeenkomsten zijn essentieel voor gelovigen. Dat maatwerk waarover ik het heb, maakt dat je niet meer met zijn allen bij elkaar kunt komen. Dan kun je als kerk „Over het besmettings gevaar bij het zingen hoor je verschillende be richten. Ik begrijp dat Arie van der Maas zegt: niet doen. Ik ben er meer voor het per situatie te bekijken. Ik zit wel op de lijn dat je er heel voorzichtig mee moet zijn, maar niet dat je het moet verbieden. Dat betekent dat wij ook in situaties zijn geweest waarbij we helemaal niet hebben gezongen. Dan neurieden we alleen mee." zeggen: we gaan alles digitaal doen. De ene gemeente kiest daarvoor. De andere gemeente organi seert wel bijeen komsten. Als de oppervlakte van een kerk groot genoeg is en je bijvoor beeld meerdere in- en uitgangen hebt, dan kun je ook boven dat getal van dertig uitkomen." ,,Dat fluctueert. We zijn wel eens met niet meer dan vijf mensen bij een geweest. Maar het is ook wel meer dan dertig." De bomen die langs het fietspad stonden, zijn een poos geleden ge kapt. Sassenaar Rick van Water schoot suggereerde op de Face- bookpagina 'Je bent van 't Sas als...' dat het een leuk idee zou zijn kerstbomen met kluit op die lege plekken te plaatsen? Zijn plan werd enthousiast ontvangen en niet lang daarna poseerde de eerste Sassenaar met een kerstboompje dat hij net geplant had. Dikke boete Kort daarna werd er een tweede boompje gezet. Leden van de Face- bookpagina zagen de bui al han gen. Dit zal vast weer niet mogen van de gemeente. 'Het zal vast wel als sluikstorten gezien worden en weer weggehaald worden door de gemeente' en 'Pas maar op dat je geen dikke boete krijgt', luidden enkele reacties. Het bleef niet bij de twee boompjes. Een derde, vierde en vijfde kerstboom verscheen maar wie deze geplant had bleef een raadsel. De dader liet niks van zich horen. Stiekem ,,We hebben lange tijd niks gezegd. Laat de mensen maar lekker gis sen", zegt Michelle Witte wijk coördinator bij de gemeente Ter- neuzen nu. ,,Wij van de gemeente hebben die andere boompjes ge plaatst omdat we het een leuke ac tie van de mensen vonden en om dat we willen laten zien dat we echt niet alles afkeuren. Het is met We vonden het een leuke actie en wilden laten zien dat we echt niet alles afkeuren medeweten en instemming van wijkwethouder Frank van Hulle gedaan. Heel stiekem. De kerst boompjes kunnen blijven staan tot er nieuwe bomen komen." Want nieuwe bomen komen er, belooft Witte. De luchtkwaliteit is een hot item. Hoewel Zeeland een grote haven en veel chemische industrie heeft, is het aantal meetpunten om vuile lucht te meten niet te vergelijken met bijvoorbeeld Rotterdam en omgeving. Het RIVM (Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu) heeft twee meetstations in Zeeland: in Zierikzee en Philippine. Ook zijn er twee meetstations vlak bij, in Ossendrecht en Huijbergen. Wettelijk gezien is dat genoeg, maar de provincie wil meer weten. Daarom werd vorig jaar besloten een extra meetstation neer te zet ten in Sluiskil, om de uitstoot van schadelijke stoffen in de Kanaal zone te meten. Dat is sinds decem ber in bedrijf. Binnenkort komen daar 20 snuffelfietsen bij, waar schijnlijk ook in die regio. Zeeuwen die regelmatig fietsen krijgen op hun fiets een sensor waarmee fijn- stof kan worden gemeten. De gege vens worden automatisch doorge geven aan het RIVM. Er komt ook een vervolg van het scholenproject dat Pontes vorig jaar uitgevoerde in Goes en Zierikzee. Daarbij verrich ten leerlingen fijnstofmetingen. De Walcherse scholengemeenschap Nehalennia doet nu ook mee en volgend schooljaar haakt het Lode- wijk College in Terneuzen aan. De provincie wil binnenkort op haar site de resultaten publiceren van satellieten die sinds kort de concentraties van stikstof en am moniak in de atmosfeer meten. Voorlopig wordt afgezien van een netwerk van 'e-noses' die kunnen meten of binnenvaartschepen hun ruim ontgassen. De aanleg daarvan is te duur. vrijdag 15 januari 2021 GO Je kunt de richtlijnen van de overheid navolgen en toch kerk diensten houden met meer dan dertig mensen, vindt Harry van der Maas. ,,We hebben diensten gehad met vijf mensen, of dat we de liederen alleen neurieden. Maar we komen ook wel boven die dertig uit." Ernst Jan Rozendaal Aagtekerke Bent u het daar niet mee eens? Gaat u nog elke zondag naar de kerk? -Harry van der Maas Wat vindt u van de oproep van predikant Arie van der Maas aan alle protestantse kerken in Zeeland om niet meer ge zamenlijk te zingen, ook niet tijdens online kerk diensten? Dat gebeurt in Aagtekerke? <r1' -r Michelle Witte, wijkcoördinator van de gemeente Terneuzen plantte de kerstboompjes met hulp van Michel de Ridder, groenuitvoer der van de gemeente. foto michelle witte En ineens stond er een klein kerstboompje langs het fiets pad op het Eiland in Sas van Gent. En toen nog één en nog één. Sas van Gent vroeg zich af wie er achter zat. Michelle Witte van de gemeente Terneu- zen geeft nu toe: wij waren het. Guido van der Heijden Sas van Gent -Michelle Witte, coördinator gemeente Terneuzen Om de luchtkwaliteit in Zeeland te meten worden snuffelfietsen en satellieten ingezet. De pro vincie ziet sensoren langs de Zeeuwse scheepvaartroutes voorlopig nog niet zitten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32