Zeeuwse PvdA'ers prijzen moed van Asscher ZEELAND 3 vrijdag 15 januari 2021 een jaar als basisarts op de spoedei sende hulp. ,,We werken op onze afdeling met jonge artsen die nog niet gespecialiseerd zijn", vertelt Gaakeer. ,,Ze kiezen ervoor bij ons te werken ter voorbereiding op spe cialistische richtingen. Sommigen worden chirurg, anderen huisarts of spoedeisende hulp arts." Jonge artsen die huisarts willen worden moeten nog een opleiding van drie jaar volgen, en meedraaien bij huisartsenpraktijken. Ze sollici teren bij Huisartsopleiding Neder- Arts Menno Gaakeer (l): ,,In andere regio's lopen mensen tegen hetzelfde probleem aan." Tweede Kamerlid Joba van den Berg (r): ,,Ik vind dat er een be roepsmogelijkheid moet komen." foto twitter land, een landelijk instituut dat de opleidingsplaatsen in het land verdeeld. In het algemeen zijn er jaarlijks 1000 sollicitanten voor zo'n 750 a 800 opleidingsplaatsen (waarvan zo'n 20 in Zeeland). Addertje onder het gras Wie solliciteert moet aangeven in welke van de twaalf regio's hij op geleid wil worden. Daar zit een ad dertje onder het gras. Kies je alle twaalf, dan kun je in principe snel aan de beurt zijn, maar ook overal worden geplaatst. Kruis je er bij voorbeeld twee aan, kan het gebeu ren dat je buiten de boot valt. Maar dan mag je het binnen twee jaar nog eens proberen. Een plek weige ren kan ook, maar dan mag je nooit meer solliciteren. Volgens Gaakeer heeft zijn col lega Zeeland, Rotterdam en Eind hoven als voorkeur opgegeven. Na vraag leert dat de lijst langer is en dat Zwolle ook op haar lijst stond, weliswaar ergens achteraan. ,,Mensen die graag huisarts wil len worden, vullen soms veel re gio's in om de kans op een oplei- dingsplek zo groot mogelijk te ma ken", verklaart Hanneke Hage. Zij is huisarts in Brouwershaven en am bassadeur voor huisartsenopleidin gen in Zeeland. ,,Dan kan het ge beuren dat ze een opleiding moeten volgen in de regio die ze als laatste hebben ingevuld. Daar staat niet ie dereen bij stil. We waarschuwen mensen daar nu extra voor." Bureaucratie Los van het concrete voorbeeld, wil Hage dat Huisartsopleiding Neder land de regels minder star hanteert. ,,Dit is niet wat we willen. We heb ben hier iemand die in Zeeland huisarts wil worden, er is een oplei- dingsplek en een huisarts die haar wil opleiden. Biedt haar die moge lijkheid. Stel dat ze in Zwolle ver liefd wordt op een praktijk, dan zijn we ze kwijt. De bureaucratie houdt een oplossing tegen." Dat is niet waar, zegt Roger Da- moiseaux van Huisartsopleiding Nederland. ,,Er gaat niemand naar een plek in een regio waar hij of zij niet voor geopteerd heeft. Dat is on mogelijk." Er gelden strikte regels om te bepalen in welke regio men sen worden geplaatst. ,,Dat is om te voorkomen dat het gros solliciteert in de Randstad en de periferie, zo- als Groningen of Maastricht, links laat liggen. Stel, we hebben 100 kandidaten, voor 80 plaatsen in 8 regio's. Kandidaat 1 (bepaald door het lot) heeft als eerste voorkeur Rotterdam. Die krijgt die plek, want die is nog vrij. Maar de kans is groot dat kandidaat 60 niet meer te recht kan in zijn voorkeursregio. Dan kijken we welke regio als tweede is opgegeven. Is die ook vol, gaan we naar de derde, enzovoorts." Afwijken van de regels kan niet, zegt Damoiseaux. ,,Dat is juridisch getoetst. Als we dat doen, is het ju ridisch zo dat iedereen kan eisen dat hij een andere plek toegewezen krijgt." Dus sollicitanten doen er goed aan om na te denken over hun voor keurregio? ,,Dat is een. Maar als je heel graag huisarts wil worden, wil je de grootst mogelijke kans op een opleidingsplek en ga je - denk ik - gewoon drie jaar even ergens an ders zitten." Er gaat niemand naar een plek in een regio waar hij of zij niet voor geopteerd heeft - Roger Damoiseaux, Huisartsenopleiding Nederland Adrz-arts Gaakeer: ,,De regels worden nog een keer uitgelegd, maar een oplossing wordt niet ge boden. Dat je blij moet zijn met een plek en naar de andere kant van het land moet verhuizen was mis schien twintig, dertig jaar geleden normaal, maar nu zou meer moge lijk moeten zijn." Hij benadrukt dat het niet om die ene collega alleen gaat. ,,In andere regio's lopen men sen tegen hetzelfde probleem aan. Bovendien is het ziekenhuis afhan kelijk van goede huisartsenzorg." CDA-Tweede Kamerlid Joba van den Berg vindt de situatie 'te gek voor woorden' en heeft minister Tamara van Ark (Medische Zorg en Sport) om opheldering gevraagd. ,,Ik vind dat er een beroepsmoge lijkheid moet komen. Ook moeten procedures zo worden ingericht dat in een situatie als deze er iets van een hardheidsclausule is. Ik hoop dat het probleem in Zeeland alsnog opgelost gaat worden." Een moedig besluit. Zo betitelt zowel kandidaat-Kamerlid Bar bara Oomen als gewestelijk voorzitter van de PvdA in Zee land Conny Miermans de beslis sing van Lodewijk Asscher om op te stappen als lijsttrekker. „Tenminste iemand die zelf ver antwoordelijkheid neemt." Ernst Jan Rozendaal Middelburg Oomen, die tot het aangekondigde vertrek 21ste stond op de kandida tenlijst van de PvdA voor de Tweede Kamer, noemt het besluit van de partijleider bewonderens waardig. ,,Ik vind het een ongelofe lijk moedig en dapper besluit. Voor mij hoort dit bij die PvdA waar ik zoveel van hou. Een partij die zelf verantwoordelijkheid neemt, die een eigen morele meetlat heeft. Er zijn veel meer mensen die schuld hebben aan de toeslagenaffaire, maar hij is de enige die het boete kleed aantrekt." Moeilijke positie Miermans laat zich in vergelijkbare bewoordingen uit. „Persoonlijk be treur ik het dat een capabel be stuurder opstapt. Het is zijn besluit en dat respecteer ik. Het is een moe dig besluit. Ik vind het jammer, maar het is ook goed dat hij de con sequenties neemt van de toeslagen affaire. Asscher is niet de enige die daarin fouten heeft gemaakt. Rutte is gedurende de hele periode dat dat speelde leider van het kabinet ge- weest. Als fractievoorzitter van de PvdA zat Asscher in een moeilijke positie. Hij heeft eerder al excuses Dat is toch anders dan die Tefalpolitici die dit gewoon van zich af laten druipen - Conny Miermans, gewestelijk voorzitter PvdA in Zeeland aangeboden en die waren oprecht gemeend. Van regeringszijde heb ik zoiets nog niet gehoord." Miermans benadrukt dat ze niet spreekt namens het gewest Zeeland van de PvdA, al denkt ze dat de meeste leden er hetzelfde over den ken. De partij heeft vreselijk gewor steld met de toeslagenaffaire, vertelt Oomen. ,,Ik ken mensen, ook hier in Zeeland, die er wakker van hebben gelegen. Het is echt verschrikkelijk voor een partij die de mensen zo voorop wil stellen. Dat is toch an ders dan die Tefalpolitici die dit ge woon van zich af laten druipen." Oomen wil niet speculeren over wie Asscher moet opvolgen als lijsttrekker. ,,We hebben een aantal fantastische vrouwen op de lijst." Miermans noemt oud-minister Li lian Ploumen en Kamervoorzitter Khadija Arib. ,,We hebben een aan tal capabele mensen op de lijst. En als je daarbuiten kijkt, wordt na tuurlijk altijd burgemeester Abou- taleb van Rotterdam genoemd. Hij is een goede PvdA'er, een vaardig bestuurder, een goed mens met res pect voor iedereen. Ik heb geen Voor mij hoort dit bij die PvdA waar ik zoveel van hou - Barbara Oomen, kandidaat-Kamerlid PvdA flauw idee of hij wil, maar van alle kopstukken steekt hij met kop en schouders boven iedereen uit." Mocht iemand van de kandida tenlijst de nieuwe lijsttrekker wor den dan schuift Oomen waar schijnlijk een plekje op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31