Bedenk een list regelneven! Brandbrief over druk op noodvang basisscholen Heel nodig Anita Pijpelink beste bestuurder van 2020? Je woont en werkt in Zeeland en je wilt huisarts worden in Zeeland, dan kun je zomaar tegen rare regels aanlopen. 'Dit is absurd.' 2 HUISARTS OPLEIDINGSPLEK Commentaar Het is niet uit te leggen: Zeeland heeft een tekort aan huisartsen. Nu is er een jonge arts die het praktische deel van de opleiding in Zeeland wil doen. Er is plaats voor haar. Zij woont en werkt al hier en zij wil graag blijven. Maar de Huisartsopleiding Nederland (HN), die de plaatsingen regelt, bepaalt dat de vrouw naar Zwolle moet. De Zeeuwse situatie is nijpend. Een huisartsenopleiding is zelfs opgenomen in het grote ontwikkelingspakket ter compen satie van het verlies van de Marinierskazerne. Iedereen begrijpt dat Zeeland elke kans op de vestiging van een nieuwe huisarts met beide handen moet aangrijpen. Dan is het nogal frustre rend als de HN het toewijzingssysteem rigide toepast, met een uitkomst waar niemand blij van wordt. De missie van deze club is ervoor te zorgen dat overal voldoende huisartsen zijn. Dat is de theorie. In werkelijkheid heeft de starre plaatsingsprocedure tot gevolg dat een enthousiaste arts voorlopig niet de kans krijgt hier in een huisartsenpraktijk te gaan werken. Deze situatie schreeuwt om het maken van een uitzonde ring. Dat gaat in Nederland niet zo gemakkelijk. Want tja, regel is regel. En oh, er ontstaat toch geen ongelijkheid? Daarom is het goed dat de Tweede Kamer op deze kwestie wordt gewe zen. Zo komt er een beetje druk op de ketel. Wellicht helpt het alle betrokkenen te begrijpen dat regels en wetten niet meer zijn dan een minimumafspraak. Als het duidelijk beter kan, dan moet je het beter doen. Enthousiaste arts mag niet meteen aan de slag in Zeeuwse huisartsenpraktijk Eerder deze week liet de COPZ, waarbij de meeste basisscholen zijn aangesloten, weten dat het water de noodopvang aan de lippen staat. De scholen komen in de problemen door een tekort aan juffen en mees ters om online lessen te verzorgen en kinderen op te vangen. Ook ou ders staan zwaar onder druk. ,,We merken dat het bij ouders, en zeker waar één ouder een cruciaal beroep heeft, steeds moeilijker wordt om de combi werk en begeleiding van het onderwijs op afstand te realise ren", schrijft Gerard Langeraert, be- ALMANAK Daar sta je dan in een uitgestor ven parkeergarage en je kunt er niet uit. De automaat is in sto ring, waardoor je niet meer kunt pinnen. Je hebt nog één muntje van 50 cent, maar die heb je eigenlijk nodig voor de wc, want je moet heel nodig. Dan is die 'engel' die uit het stuurder van Onderwijsgroep Per- specto namens de COPZ. Zeker als na 25 januari de scholen niet helemaal open mogen, moeten ze leerlingen toch weer gefaseerd toe kunnen laten, vindt de COPZ. „Bijvoorbeeld de leerlingen in co horten naar school te laten gaan, is een mogelijkheid. Dan is het voor jongere kinderen ook beter moge lijk om 1,5 meter afstand te houden. En leerkrachten hoeven zich dan in mindere mate te richten op het on line onderwijs." Vaccinatie Scholen maken zich grote zorgen over achterstanden die door thuis- onderwijs ontstaan. Voor de COPZ is de komst naar het klaslokaal no dig om leerachterstanden in te lo pen. Als basisscholen weer mond jesmaat leerlingen mogen toelaten tijdens de lockdown, is het noodza kelijk onderwijspersoneel met voorrang te vaccineren, aldus de COPZ. niets opduikt wel heel erg fijn. Zonder morren geeft zij het be nodigde contante geld om te be talen. Als dank bied je, met ge kruiste benen, je laatste muntje van 50 cent aan, maar ze weigert het te accepteren. In plaats daar van zegt ze: ,,Ga jij maar lekker plassen." Grote vraag naar kavels in Steehof Auto botst op verkeersremmer Een personenauto is gis terochtend in buurtschap Nieuwe Molen, ten noordwesten van Koe wacht, flink beschadigd geraakt bij een ongeluk. De weg was een poosje afgesloten. De automobi list reed rond 08.00 uur tegen een paal van een wegversmalling op de Hazelarenstraat. Er ont stond een lekkage aan de auto en ook de ver keersremmer raakte zwaar beschadigd. De politie zette de weg af tot de auto was weggehaald. De bestuurder is door ambulancepersoneel on derzocht, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Ze heeft een droom: huisarts wor den. In Zeeland. De Zeeuwse is al arts in het ziekenhuis in Goes en mag zich specialiseren tot huisarts. De vlag kan dus uit? Mooi niet. Want ze moet haar opleiding in Zwolle doen. Terwijl er in Zeeland een opleidingsplek en een tekort aan huisartsen is. ,,Zo zijn de regels, het is absurd. Ze moet haar huis verkopen, verkassen en haar man moet op zoek naar een andere baan." Het gebeurt zelden dat artsen van Ze moet haar huis verkopen, verkassen en haar man moet op zoek naar een andere baan ziekenhuis Adrz en Zeeuwse huis artsen samen publiekelijk aan de bel trekken. Tot politiek Den Haag aan toe, waarbij zelfs de minister om opheldering is gevraagd. On dertussen wordt in Zeeland hard gezocht naar een oplossing. ,,Om dat niet te frustreren, wil mijn col lega niet met naam en toenaam in de krant", legt Menno Gaakeer uit. Hij is arts op de spoedeisende hulp van Adrz en is verbaasd over de ma nier waarop wordt omgegaan met zijn jonge collega die huisarts wil worden. ,,We hebben in Zeeland al een te kort aan huisartsen. Dat wordt al leen maar groter", zegt hij. Recente cijfers onderbouwen dat. Binnen nu en acht jaar gaat de helft van de Zeeuwse huisartsen met pensioen, becijferde het Rotterdamse advies bureau Rebel onlangs. ,,Het is nu al lastig om waarnemers of opvolgers te vinden en dat wordt er de ko mende jaren niet beter op." Om te begrijpen wat er speelt, moeten we eerst de situatie schet sen. Gaakeers collega werkt bijna Gedeputeerde Anita Pij pelink (PvdA) is in de race voor de titel van beste bestuurder van 2020. Uit elke provincie is één bestuurder geno mineerd en daarnaast nog één bestuurder van een waterschap. Het publiek kan nu kiezen uit de dertien geno mineerden. Van half november tot begin de cember hebben alle gemeentelijk en provinciale politici, bestuurders, secretarissen en griffiers in Neder land de kans gekregen iemand te nomineren. Daarvoor moesten ze een vragenlijst invullen op basis waarvan het bureau Necker van Naem de nominaties heeft bepaald in op drachtvan Binnenlands 1 Bestuur. Tot en met 31 januari mogen ze nog een keer stemmen op de kandida ten op de shortlist. Het pu bliek kan ook meestemmen, via een link die wordt gedeeld on der meer via sociale media, de web site en de nieuwsbrieven van Bin nenlands Bestuur. De winnaar wordt op 4 februari bekendgemaakt tijdens het online evenement Kompas 2021. vrijdag 15 januari 2021 II Als de lockdown langer duurt, willen Zeeuwse basisscholen scholieren gefaseerd toe laten. De huidige noodopvang is niet vol te houden, schrijft de Coöpe ratie Primair Onderwijs Zeeland (CPOZ) in een brandbrief aan de PO-Raad. Frank Balkenende Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE De belangstelling voor nieuwbouwkavels in de laatste fase van Steehof in Yerseke is groot. Er zijn al bijna twee keer zo veel inschrijvingen bin nengekomen dan dat er kavels beschikbaar zijn. „Voor de 21 kavels voor vrijstaande woningen hebben 37 mensen zich ingeschreven. Voor de vijf kavels waar een twee- onder-een-kapwoning mag worden gebouwd, hebben zich tien koppels aangemeld", zegt wet houder Maarten Both. De inschrijftermijn sluit op 25 januari. Daarna wordt er geloot. KOEWACHT KRUININGEN Wie wil prikken met burgemeester Gezocht: inwoners van Reimerswaal die willen gaan prikken met burge meester José van Eg- mond. Nee, géén vacci natie maar wel samen met een afvalgrijper een rondje door de buurt lopen. Het idee is gebo ren omdat Van Egmond vanwege het coronavi rus geen spreekuren meer kan houden in de dorpen. Met de 'afval- wandel-afspraak' hoopt zij een alternatief te hebben om horen wat er leeft onder de inwoners. Iedereen kan een af spraak maken via bestuurssecretariaat@ reimerswaal.nl. Wil je hier leren, moet je eerst naar Zwolle Jeffrey Kutterink Goes - Menno Gaakeer, arts Adrz Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30