II 23 SCHAATSEN EK ALLROUND SPRINT Antoinette de Jong verdedigt dit weekeinde haar Europese titel allround. De 25-jarige schaatster van Jumbo-Visma over haar doorbraak op de EK twee jaar geleden, het ontbreken van Sven Kramer en Ireen Wüst, en de bubbel. MORGEN EN ZONDAG HEERENVEEN TV NPO 1 (11.25-17.50 UUR) Twee jaar geleden versloeg Antoi nette de Jong in de vrieskou van Collalbo de vrouwen tegen wie ze het al zo vaak had afgelegd: Martina SSbfikovS en Ireen Wüst. Pa en ma dronken er thuis een Berenburg op. Het is nog altijd een bijzonder mo ment voor De Jong, vertelt ze op de digitale persconferentie. ,,Het was mijn eerste echte titel, dat maakte het extra speciaal. En daarom heb ik nu ook meer drive om die te willen verdedigen." Het gevoel van Collalbo haalt ze zo terug. ,,Collalbo vond ik altijd al mooi, maar nu vond ik het ook spe ciaal door die harde wind. Het was steeds denken van: staat-ie goed of niet? Ik ging die 500 meter in met een mentaliteit van alles of niets. En later de 3000 en de 1500 meter ook. Ik won die drie afstanden en op de 5000 meter kon ik er een leuke race met SSbfikovS van ma ken en zo maakte ik het goed af. Een supergoed toernooi, een doorbraak ook. Maar ook een beladen wed strijd door het rijden met een rouwband voor Paulien van Deute- kom.'' Het voelde als haar doorbraak, toch kwam daarna de klad erin. Vorig jaar rond deze tijd miste ze de grote toernooien. Nu lijkt alles an ders, na haar dominantie op het vo rige kwalificatietoernooi. ,,Ik wist dat ik dit niveau in mij had, maar het kwam er nooit uit. Dat leidde tot veel frustratie. Maar nu heb ik vertrouwen en meer ervaring. Al weet ik niet of ik de echte favoriet ben. Ik weet eigenlijk niet hoe SS- bfikovS rij dt, dat weet zij alleen van ons.'' Kramer en Wüst Wüst was bij JustLease haar ploeg genote en bij Jumbo-Visma schaatst ze met Sven Kramer. Waar De Jong zich overtuigend plaatste voor alle grote toernooien, mislukte de kwalificatie van zowel Wüst als Nederlandse deelnemers EK allround lange tijd weg in het buitenland, maar nu ben ik de komende vieren halve week heel dichtbij huis, maar mag en ga ik toch niet naar mijn fa milie, of naar de paarden waar ik normaal de rust bij opzoek.'' Ik denk niet Sven en Ireen dit weekeinde naar het EK allround gaan kijken. Anders blijft het knagen Met de bubbel redde de schaats wereld de belangrijkste internatio nale wedstrijden ten tijde van een pandemie. En dat een jaar voor de Winterspelen in Peking. ,,Ik vind het heel fijn dat wij überhaupt top sport kunnen bedrijven en ik denk dat het een groot voordeel is voor iedereen. Wij willen ons toch kun nen meten met anderen. Natuurlijk is er een nadeel: de WK in Peking gaan niet door, dus we hebben geen testevenement waarop je kunt zien waar je bij de Spelen terechtkomt en waar je het beste in jezelf naar boven moet halen, maar dSt de bubbel er is... Ja, daar ben ik héél blij mee.'' Mannen Vrouwen Nederlandse deelnemers EK sprint Kramer voor de EK allround. Voor het eerst sinds 2005 ontbreken beide schaatsgrootheden, inmid dels beiden 34 jaar, na al die jaren waarin ze vaak de dienst uitmaak ten op de allroundtoernooien. In Collalbo deed De Jong haar ereronde nog samen met Kramer, die zijn tiende titel had gepakt. ,,Toen reden we daar samen een rondje in die auto. Ik snap dat het voor hem nu lastig is en hij vond het ook supermoeilijk, na al die ja ren dat je die titel wint nu niet aan de start staan, maar dat moet je ac cepteren. Ik denk dat dat voor Ireen ook zo is. Anders blijft het knagen. Ik denk niet dat zij dit weekeinde op de televisie naar de EK allround gaan kijken. Zij richten zich nu op de WK. ,,Ik heb respect voor hoelang ze het volhouden. Zolang de beste zijn. Ik weet wel dat ik als klein meisje naar schaatsen keek, samen met mijn ouders, en dacht: dat wil ik later ook. Uiteindelijk deed ook ik op mijn 18de al mee op de Spelen en ook ik hoop nog lang op hoog ni veau te blijven.'' De bubbel Haar eerste dagen in de bubbel van het Van der Valk-hotel in Wolvega, durend tot na de WK afstanden (11 - 14 februari), noemt De Jong 'best wel wennen'. ,,Normaal ben je een Mannen Vrouwen vrijdag 15 januari 2021 GO 'Weet niet of ik favoriet ben' Pim Bijl Heerenveen Antoinette de Jong, twee jaar geleden bij het door haar gewonnen EK in Collalbo, haar doorbraak. foto anp -Antoinette de Jong (25) Antoinette Irene de Jong. Schouten. Patrick Roest. Marcel Bosker. Marwin Talsma. Joy Beune. Hein Otterspeer. Jutta Leerdam. Kai Verbij. Femke Kok. Thomas Krol. Jorien ter Mors.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23