Hema: verlies en enorme voorraden 0) O O lil 4 VERI 023-5 puurrriÉ 16 ECONOMIE Woningzoekenden hebben nog altijd grote moeite om een geschikt huis te vinden. Ze zijn ondanks de economische onzekerheden bereid diep in de buidel te tasten. In de huurmarkt ontstaat wel wat ruimte, vooral in Amsterdam. ONDER V Kort Positief gesprek boeren en CBL over verdiensten Het Centraal Bureau Levensmiddelenhan del (CBL) is tevreden over het overleg met boeren en tuinders. Volgens het CBL verliep het gesprek 'positief en constructief. De partijen zaten gisteren om tafel om het ver- dienmodel van de boeren en tuinders te bespreken. Zij vinden dat ze te weinig geld krijgen voor hun producten. Zo is er gespro ken over het keurmerk FarmerFriendly. Dat is een initiatief van boerenactiegroep Farmers Defence Force (FDF) waarbij super markten zich kunnen aansluiten, zodat boe ren kunnen delen in de winst van de super markten. FDF wil al langer dat het CBL zich erbij aansluit. Toename grensproblemen Verenigd Koninkrijk en EU De problemen door ingewikkelde grensfor- maliteiten tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie door de brexit nemen toe. Transport Logistiek Nederland (TLN) zegt daarom dat het belangrijk is dat die pro blemen zo snel mogelijk worden aangepakt omdat het goederenvolume nu nog relatief laag ligt en er nog geen grote drukte aan de grens is. Door de extra douaneformaliteiten nemen vertragingen bij het goederentrans port toe. Niet alle bedrijven hebben hun papierwinkel helemaal op orde. Met name Britse bedrijven blijven soms in gebreke. Miljardairs mikken op beursgang van Gemini Bitcoinhandelsplatform Gemini Trust wordt mogelijk naar de beurs gebracht. Het bedrijf, dat is opgericht door de steenrijke tweelingbroers Cameron en Tyler Winkle- voss, kijkt naar de mogelijkheden vanwege de groeiende belangstelling voor digitale valuta. De gebroeders Winklevoss stonden aan de wieg van de voorloper van Facebook. ,,We staan zeker open voor een beursgang'', aldus Cameron Winklevoss. Volgens de broers kan de waarde van bitcoin de ko mende tien jaar tot 500.000 dollar stijgen. HUIZENMARKTHOT ASML Procus Aegon Verzekeraar is door Franse bank Société Générale op ver kooplijst gezet. Ayden Bestaande huizen werden in de laatste drie maanden van 2020 voor gemiddeld 365.000 euro verkocht. Dat is ruim 11 procent hoger dan het jaar ervoor en 9000 euro meer dan het kwartaal daarvoor. Een onge wone piek zeker gezien de onzekere tijden. Lokaal stegen de prijzen zelfs met meer dan 20 procent in een jaar tijd, blijkt uit de laatste cij fers van makelaarsvereniging NVM. Hoewel afgelopen jaar wat meer huizen werden verkocht, droogt het aanbod op. In twintig jaar tijd hebben niet zo weinig huizen te koop gestaan. De krapte op de hui zenmarkt kenmerkt zich met het cijfer 1,9, wat wil zeggen dat wo ningzoekenden gemiddeld uit minder dan twee huizen kunnen kiezen. Dat cijfer is een dieptepunt uit de geschiedenis, de prijs een absoluut record. De vraagprijs van de gemid delde te koop staande woning komt uit op 486.000 euro, bijna een half miljoen. Betaalbare huizen zijn dus nauwelijks beschikbaar, of zijn in een mum van tijd verkocht. De lage hypotheekrente, van grofweg 1,5 procent gemiddeld, zorgt ervoor dat huizenkopers meer geld kunnen lenen. Daarnaast speelt de verandering in de over drachtsbelasting mogelijk een rol: beleggers konden nog tegen een ta rief van 2 procent toeslaan (nu 8 procent), kopers tot 35 jaar mochten al profiteren van de afschaffing van de belasting, zolang ze de over dracht maar na 1 januari inplanden. Huurcijfers In de huurmarkt begint corona wel zijn sporen na te laten. Huurplat- form Pararius meldde gisteren: nieuw aangeboden huizen in de vrije sector waren de laatste drie maanden 3,7 procent goedkoper dan een jaar eerder. Het aanbod groeide van 9000 aangeboden wo ningen vóór corona naar bijna 12.000 nu. Op Funda.nl steeg het aanbod afgelopen jaar met zo'n 20 procent in vergelijking met 2019. Huurders hebben dus wat meer keuze, al blijft het beperkt. De verklaring wordt deels ge zocht in de afname van toeristische verhuur. Verhuurders die hun huis normaal gesproken via Airbnb op de markt zetten, gingen op zoek naar permanente bewoning van hun vastgoed. Ook de lagere instroom van mi granten heeft effect. Vooral expats verdienen goed en zijn aangewezen op de relatief kleine vrije sector. Nog geen 10 procent van de huizen in Nederland wordt verhuurd boven de sociale huurgrens van 752 euro (kaal) per maand. Onder die grens zijn de prijzen door de over heid gereguleerd. Amsterdam Vooral Amsterdam manifesteert zich opvallend in de huizenmarkt cijfers van het laatste kwartaal. De huurprijs per vierkante meter daalde met 7 procent. Maar ook de koopprijs vlakt af. De prijsstijging van 3,4 procent is beperkt in verge lijking met de drie andere grote ste den (12 tot 15 procent duurder in een jaar). Misschien is de top on derhand bereikt, al kan corona ook meespelen in de internationaal ge oriënteerde hoofdstad. Hoe anders is het in het oosten van het land. In Hardenberg en Zutphen werden de huizen in één jaar tijd meer dan 20 procent duur der. De NVM vermoedt dat dat deels komt door een grotere be langstelling voor wonen buiten de Randstad. Dat zogenoemde rim peleffect speelde echter ook al voor corona en is niet versneld het afge lopen jaar. Voorzitter Onno Hoes van de NVM vindt dat de politiek een fout heeft gemaakt door de overdrachts belasting voor starters af te schaf fen. ,,Dat was een maatregel voor de bühne. Ik ben verbaasd dat het zo snel door de Tweede Kamer is ge jast. Je kunt het direct terugdraaien want verkopers gooien gewoon de prijs iets omhoog, dus het heeft geen enkel nut.'' De makelaarsver eniging ziet in extra woningbouw, bovenop de doelstelling van 75.000 huizen per jaar, de enige oplossing voor het woningtekort. Reden is dat de distributiecentra van Hema vol liggen. Het gaat vooral om producten die met zeecontainers uit Azië worden verscheept. De betalingstermijn voor al geleverde spullen wordt met dertig dagen verlengd. Door de winkelsluiting is Hema qua omzet volledig afhan- kelijk van de onlineverkopen. Sinds de winkelsluiting van half december is daar sprake van een verkoopstijging met 300 procent. Toch is dat niet voldoende om het verlies van de omzet uit de winkels te compenseren. ,,Onze webshop zorgt nu voor 35 pro cent van de omzet'', zegt Hema- woordvoerster Frederike van Urk. ,,Dat betekent dat heel veel spullen niet worden verkocht. Dat hoopt zich op.'' Van Urk beaamt dat Hema maatregelen moet nemen om het verlies zoveel mogelijk te be perken. ,,Het zou gek zijn als we zeggen dat er niets aan de hand is. En grotere winkelbedrijven als Hema kunnen geen beroep doen op overheidscompensatie voor voorraden. Het is een kwes tie van overleven. Maar we zijn doorgewinterde survivors." Ook andere bedrijven nemen drastische maatregelen. Volgens Olaf Zwijnenburg, retailspecia- list bij de Rabobank, zijn voorra den voor veel winkels een groot probleem. ,,Ondernemers die niks of nauwelijks iets verkopen, komen logistiek klem te zitten. Er is een 'ketencrash' aan de gang. Groothandels kunnen hun spullen niet meer kwijt bij de winkels, leveranciers krijgen geen opdrachten meer. Er is nau welijks nog in- en uitstroom.'' KEURMERK FARMERFRIENDLY INZET BEZORGDHEID BIJ TRANSPORTSECTOR GROEIENDE BELANGSTELLING BITCOINS O vrijdag 15 januari 2021 De toeleveran cier in de chip sector profiteert van goede kwartaalcijfers chipreus TSMC. Aandeel techin- vesteerder om hoog na positief nieuws over Chinees tech- bedrijf Tencent. Vooralsnog kan de betalingsver werker de groei- spurt van 2020 niet evenaren. Stefan ten Teije Nieuwegein Hema lijdt 10 miljoen euro ver lies, per wéék. Het warenhuis schort alle bestellingen die tot half april zijn gedaan, op. Leve ranciers hoeven voorlopig geen spullen meer te leveren. Sanne Schelfaut Amsterdam E o c AMSTERDAM BLOEMEND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16