NIEUWS 15 PRESIDENT BUITENLANDS BELEID De regering- Trump neemt in haar laatste dagen ingrijpende besluiten over buitenlands beleid. De nieuwe president krijgt hierdoor gelijk extra problemen op zijn bordje. Voor minister Mike Pompeo van Buiten landse Zaken is er met het zicht op de machtsoverdracht in het Witte Huis geen enkele reden rustig achterover te leunen. Hij neemt het ene na het andere dras tische besluit. Hij haalt de relatie met Taiwan aan, brandmerkt de Houthi-rebellen in Jemen als 'bui tenlandse terroristenorganisatie', Cuba krijgt het predicaat 'staats- sponsor van terrorisme' en Iran wordt gezien als 'een thuisbasis' voor de terreurbeweging al-Qaeda. De Amerikaanse besluiten roe pen in binnen- en buitenland grote irritatie op. Zij worden gezien als laatste pogingen om de nieuwe president Joe Biden op buitenlands terrein op te zadelen met extra problemen. ,,Pompeo laat overal politieke landmijnen achter voor de regering-Biden'', constateert de buitenlandcom mentator van The Washington Post, Ishaan Tharoor. ,,Dit is puur diplo matiek vandalisme", zegt David Miliband, directeur van het Inter national Rescue Committee. Afgelopen zaterdag maakte Pompeo eerst een einde aan de beperkingen voor contacten met Taiwan. Opeenvolgende Ameri kaanse regeringen hadden zich al tientallen jaren zorgvuldig aan deze maatregel gehouden. China beschouwt Taiwan als een afval lige provincie en verzet zich hevig tegen elk teken dat kan wijzen op zelfstandigheid. Betere betrekkin gen van de VS met Taiwan horen daar zeker bij. ,,Maar we willen China niet langer tevreden stel len'', aldus Pompeo, waarmee hij tot woede van Peking de gekoes terde status quo wat betreft Tai wan opblies. Het besluit zadelt Bi- den gelijk op met een extra hobbel in de toch al gespannen relatie met China. De nieuwe president wil de betrekkingen met Peking verbete ren, maar als hij de maatregel snel mijn. Zonder enige reden zette hij Cuba op de lijst van staten die ter rorisme sponsoren. Een ideolo gisch ingegeven besluit, dat de relatie met Havana extra onder druk zet. De maatregel is ook een 'afscheidscadeau' van Trump aan zijn voorganger Barack Obama. Hij haalde Cuba in 2015 juist van de lijst. Pompeo haalde gisteren de vierde 'landmijn' uit zijn munitiedepot. Hij brandmerkte Iran als 'thuisba sis' van de terreurgroep al-Qaeda en vaardigde daarom extra sanc ties uit tegen Iraanse prominenten die banden zouden hebben met de beweging. Brandbaarder kan het dossier Iran voor Joe Biden bijna niet meer worden. De relatie tus sen de VS en Iran is zo bekoeld dat er militaire schermutselingen kunnen uitbreken. ,,Dit is verkoop van diplomatiek vuurwerk'', zegt een Amerikaanse diplomaat in het blad Foreign Policy. 'Zie het als het laatste sa- luutsalvo, doelbewust uitgevoerd om het buitenlandse beleid van de nieuwe regering te frustreren', al dus het vakblad. De Republikeinse oppositie zal Biden meteen uitma ken voor 'zwakkeling' als hij een of meerdere besluiten van Pompeo zal corrigeren. Diens optreden was voor traditionele bondgenoten van de VS mede een reden om zijn laatste reis naar enkele Europese hoofdsteden af te zeggen. Zij snak ken naar het einde van de 'poli tieke pyromanen' in het Witte Huis en hopen op eerherstel van de diplomatie onder Joe Biden. terugdraait, wordt dat door critici meteen uitgelegd als een 'knieval'. Geen kans Afgelopen zondag gooide Pompeo olie op het vuur door de opstan dige Houthi's in Jemen (bondge noten van Iran) te brandmerken als 'terreurbeweging'. Het besluit blokkeert elke poging om er de oorlog via diplomatie op te lossen. Zonder medewerking van de Houthi's, die ook na Saoedische militaire interventie een groot deel van Jemen in handen hebben, is er geen kans op een duurzaam bestand of vredesakkoord. Hulp organisaties zijn woedend omdat hun toch al lastige werk in Jemen schier onmogelijk wordt gemaakt. ,,Dit kost veel mensenlevens", aldus David Miliband. Voor Joe Biden betekent het besluit een extra pijnpunt in twee gevoelige relaties: met Iran, dat de Houthi's steunt, en met Saoedi-Arabië, dat de Houthi's bestrijdt en het terug draaien van Pompeo's besluit zal opvatten als een belediging. Afgelopen maandag legde de Amerikaanse minister namens president Trump een derde land- Dit is doelbewust om buitenlands beleid van nieuwe regering te frustreren vrijdag 15 januari 2021 GO Regering-Trump beschuldigd van 'diplomatiek vandalisme' Hans van Zon Rotterdam/Washington mil - "i. - M President Trump bracht deze week een bezoek aan de scheidingsmuur tussen de Verenigde Staten en Mexico bij de stad Alamo in de staat Texas. foto afp Voorzitter Nancy Pelosi van het Huis van Afgevaardigden toont het officiële, ondertekende impeach- mentdocument waarmee de afzettingsprocedure tegen president Trump in gang wordt gezet. foto afp -vakblad Foreign Policy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15