10 NIEUWS AFPERSING DRUGSSMOKKEL^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^H Een Gelders fruittransportbedrijf raakt in 2019 verzeild in de wereld van de cocaïnehandel. Sindsdien worden de eigenaren en medewerkers afgeperst en geconfronteerd met extreem geweld. Blunder van justitie inslag 21 mei, 2019. Het is een dag als alle andere bij De Groot Fresh Groep. Het fruitbedrijf in Hedel, pal naast snelweg A2, distribueert ladingen fruit die vanuit Zuid- Amerika naar Europa worden ge transporteerd. Een route die ook interessant is voor drugscriminelen, weten ook de medewerkers van De Groot. In mei 2017 vinden ze tussen een lading bananen 12 kilo cocaïne, waarop ze volgens pro tocol de politie bellen. Een jaar later is het op nieuw raak, maar de vondst op 21 mei is van een andere orde. In een container afkomstig uit Ecuador worden tussen de bananen heel veel pakketjes gevonden. In totaal gaat het om 400 kilo, de waarde loopt in de vele miljoenen. Opnieuw wordt de politie gebeld. De drugs worden in beslag genomen en vernietigd. Een paar dagen later begint het. De telefoon van William de Groot trilt. Een sms'je. De eige naar van het fruitbedrijf is met vakantie in Spanje, maar het vakantiegevoel verdwijnt als sneeuw voor de zon. 'Beste William, bij deze laten we jou weten dat we jou persoonlijk aan sprakelijk stellen voor het verlies van onze han del. Jullie krijgen een boete van 1,2 miljoen.' Ook staat er in het bericht dat 'een willekeurige medewerker' zal worden geliquideerd als beta ling uitblijft. En als De Groot het waagt om de politie in te lichten, dan zal dat worden beant woord met extreem geweld. In overleg met de burgemeester doet De Groot toch aangifte. Hij houdt via sms contact met de afperser. De Groot krijgt uitgebreide instructies door gestuurd. Hij moet een bedrag van 150.000 euro achterlaten in een niet afgesloten auto, midden in de nacht bij een Van der Valk-hotel in Zalt- bommel. In samenspraak met de politie wordt het geld achtergelaten. Observatie- en arrestatieteams van de politie staan klaar, en zien dat een man en een vrouw komen aan rijden. Maar het geld wordt niet opgehaald, omdat degene die dat moet doen de situatie niet vertrouwt. Niet onterecht, want de poli tie heeft een IMSI-catcher meegenomen. Met dit apparaat kunnen telefoons worden uitge peild. Die methode heeft succes, want een maand later arresteert de politie drie perso nen. Onder hen Ali G. uit Bussum. Hij blijkt een bijzondere rol te spelen in dit dossier. Bekentenis De recherche denkt dat Ali G. de persoon is die de man en vrouw richting Zaltbommel heeft gestuurd, ook omdat de geldhandel en G. elkaar kennen. Veel bewijs dat G. de per soon is die de sms-berichten aan De Groot heeft gestuurd, is er niet. Hij doet wel een bijzondere bekentenis. Ja, hij is actief in het criminele circuit. En hij zegt ook de mensen die De Groot onder druk zetten te kennen. Volgens G. weet De Groot zelf goed waarom hij die boete heeft gekregen. ,,Vroeg of laat gaat hij betalen'', vertrouwt hij de recher cheurs tegenover hem toe. In november 2019 ontdekt Taco van der Dussen, advocaat van de familie De Groot, een schokkende fout van het OM. In het straf dossier ziet hij dat door het OM een lijst met adressen van (voormalige) werknemers als bijlage is toegevoegd. Op de lijst staan maar liefst 354 adressen. Van der Dussen vindt dat levensgevaarlijk en neemt direct contact op met het OM en de advocaten van de verdach ten, in een poging de lijsten uit het dossier te SCHADE krijgen. Maar het is te laat: de lijst lekt uit. Met alle gevolgen van dien, al zegt het OM dat de veiligheid van mensen niet in het geding is geweest. Het is niet de enige opmerkelijke ont wikkeling: Ali G. schrijft de officier van justitie die het onderzoek leidt een brief. Hij biedt aan te bemiddelen tussen De Groot en de afpersers, in ruil voor zijn vrij lating. Ook refereert hij aan het uitlekken van de lijst met persoonsgegevens. ,,Ik hoop dat u een juiste beslissing neemt en ik wil u erop wijzen dat mede door uw toe doen de volledige personeelslijst inclusief alle adressen in handen is gekomen van criminelen. Dit is de enige kans die u krijgt om de schade te herstellen. U weet name lijk niet tegen wie u vecht en ik weet dat wel. Het zijn mensen die niks om u, justi tie of om De Groot geven.'' Een reactie op de brief blijft uit. Een reactie van de onderwereld volgt wél. Eigenaar De Groot ontvangt in december 2019 een nieuwe, huiveringwekkende bedreiging: 'Zoals je zag hebben we alle adressen. Alle sukkels die ooit voor jou gewerkt hebben. De volgende keer ligt-ie zonder pin in die kinderkamer. Niemand kan jullie helpen. Je gaat alles betalen. Echt alles. Let maar op.' En begin januari 2020 gaat het mis, als een handgranaat bij het appartement van een zoon van de eigena ren wordt neergelegd. In de brievenbus vinden rechercheurs een condoleance- kaart, met daarin een nieuwe bedreiging. 'Waarschuwing!! De volgende is voor je fam'. In diezelfde periode komt er bij de inlichtingendienst van de politie een alarmerende tip binnen. Criminelen uit Rotterdam zouden van plan zijn de zoon te ontvoeren, in verband met de gevonden cocaïne uit Ecuador. Het blijkt slechts een voorbode van wat de familie De Groot en de werknemers van het fruitbedrijf te wachten staat. In de maanden die volgen worden woningen beschoten, een hand- vrijdag 15 januari 2021 Hoe een fruitbedrijf in de wereld van de coke verzeild raakte mmimt Yelle Tieleman Hedel Advocaat Taco van der Dussen heeft het Openbaar Mi nisterie aansprake lijk gesteld voor alle schade die de fami lie De Groot en haar (oud-)personeel hebben opgelopen door een blunder van justitie. ,,Het is helaas levensge vaarlijk gebleken. Het OM heeft die fout ook toegege ven, en heeft daar ook actie op onder nomen. Ik ben inmid dels uitgenodigd om alle schade op te geven.'' Het OM zegt dat er inmiddels veilig heidsmaatregelen zijn genomen, en dat er op het moment dat de lijst uitlekte geen informatie was die wees op moge lijke dreiging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10