Geen bloedbad bij Veerse kamerverhuurders Willemien TVeurniet stopt als voorzitter fractie CU 7 SCHELLACH NIEUWE WINKEL EN KINDEROPVANG Klanten van de winkel en passanten vragen zich al bijna een week af waarom de oude loods bij kaasboerderij Schellach wordt gesloopt. Er komt een nieuwe boerenschuur, die ook onderdak biedt aan een vestiging van kinderopvang De Maneblussertjes. De plannen voor uit breiding van de Mid delburgse kaasboer derij rijpen al ruim vier jaar. Als het aan Els en Robbie Mesu en Marja Kwekkeboom - die gedrieën de kaasboerderij drijven - had gele gen, had er al lang een nieuwe boerderijschuur gestaan. Niet al leen voor het zouten en opslaan van de kazen, maar ook voor een opvangverblijf voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Cathalijne Kaljouw van kinderopvang De Maneblus sertjes staat te trappelen om 32 ko ters kennis te laten maken met het gezonde boerderijleven. Nieuwe wetten De uitbaters van Kaasboerderij Schellach zijn al jaren bezig met uitbreidingsplannen. In de nieuwe stallen die een decennium terug werden gebouwd, moesten hon derd melkkoeien kunnen worden ondergebracht. „Uiteindelijk heb ben we nu tachtig koeien, maar tien meer dan vroeger. Nieuwe wetten staan het houden van hon derd melkkoeien in de weg. Dat is geen probleem, omdat de koeien in de ruimere stallen meer melk geven dan voorheen: zeventig koeien waren tien jaar terug goed voor 8000 liter melk, de huidige tachtig geven 12.000 liter. Zorg jij goed voor de koe, dan zorgt de koe goed voor jou", lacht Robbie. Van die plas melk maakt Schel lach karnemelk, boter en vooral diverse soorten kaas. Voor het ma ken van kaas is slechts één ruimte nodig, maar daarna moeten de ka zen regelmatig worden gekeerd, gepoetst en gewassen. Els Mesu: ,,Dat zijn arbeidsintensieve en tijdrovende werkzaamheden, die de nodige ruimte vergen. We zijn heel blij dat we een bedrijf hebben gevonden dat voor ons een ma chine heeft ontworpen die de ka zen transporteert en regelmatig keert. De nieuwe schuur geeft ons Kennismaken met het boerderijleven is niet alleen leuk, maar verrijkt het leven van kleine kinderen de kans de machine op ideale ma nier op te zetten en genoeg werk ruimte voor kaasverzorgers te creëren. Ook de winkel verhuist naar het nieuwe gebouw." Aan de zijde van de Golsteinse- weg, de zichtlocatie, komt het nieuwe kinderdagverblijf. De Ma- neblussertjes exploiteren in Mid delburg al een verblijf voor de kleinsten én drie buitenschoolse opvanglocaties bij basisscholen. ,,De nieuwe locatie bij Schellach biedt de jongste kinderen nog wat extra's. Koeien aaien, kippen voe ren en kennismaken met het boer derijleven is niet alleen leuk, maar verrijkt het leven van kleine kin deren", betoogt Cathalijne Kal- jouw. De inschrijving voor de 32 kind plaatsen bij Schellach is onlangs opengesteld. Kaljouw hoopt na de zomervakantie op 6 september de opvangvestiging te openen. Tegen die tijd is de kaasopslag af en met een beetje geluk kan de winkel dan ook verhuizen. In de huidige winkelruimte komt later - 'hopelijk begin volgend jaar' - een restaurantje annex theeschenkerij. ,,Een plek waar je bijvoorbeeld een pannenkoek of andere eenvoudige gerechten eet na een bezoek aan de stallen en/of de winkel. Het aanbod zal gericht zijn op jonge gezinnen, omdat we alleen een vergunning voor overdag krijgen", legt Els uit. ,,In de overtuiging dat je raadslid bent voor onze inwoners en dat je samen verder komt heb ik al tijd geprobeerd om het goede te doen voor de ander, om dienst baar aan het werk te zijn. Wat heb ik ervan genoten als ik iets kon verbeteren voor onze inwo ners", schrijft Treurniet in haar ontslagbrief aan burgemeester Harald Bergmann. Treurniet kwam in 2010 in de gemeenteraad en was sinds 2014 fractievoorzitter. In 2018 be hoorde ze tot de vier finalisten van de landelijke verkiezing voor het beste raadslid; ze won net niet. Tot de zomervakantie zet ze haar werk voort. In september draagt ze het stokje over aan Ar jan Beekman, die van 2014 tot 2018 wethouder was voor de CU in Middelburg. Menselijke bril De laatste jaren had ze steeds meer moeite met de bezuinigin gen op zorg en welzijn in Mid delburg, vooral met 'de harde lijn van het financiële herstelplan van september 2020'. ,,Keer op keer heb ik het college verzocht om in plaats van de financiële bril de menselijke bril op te zet ten." Treurniet was toch al bezig aan haar laatste termijn als raadslid. De CU staat drie termij nen van vier jaar toe, dus bij de verkiezingen in maart 2022 zou ze hoe dan ook stoppen. Door ruim voor de verkiezingen plaats te maken voor Beekman hoopt ze te zorgen voor een soepele overdracht. Het overgrote deel van de Veerse recreatieve kamerverhuurders kan opgelucht ademhalen. Het dage lijks bestuur van de gemeente kiest voor een hele ruime regeling zodat iedereen die kan bewijzen dat hij of zij voor januari 2019 aan toeris ten ononderbroken kamers ver huurde dat zo goed als zeker mag blijven doen. In januari 2019 kwam het dage- lijks bestuur met nieuwe regels voor de kamerverhuur om de on gebreidelde groei in te perken. Vanaf dat moment mogen nieuwe verhuurders maximaal twee ka mers aan vijf personen verhuren en moeten de gasten op privéter- rein parkeren. Kapitaalverlies Er was echter niets geregeld voor de ongeveer vijftig verhuurders die op dat moment al vaak beroepsma tig meer dan twee kamers aanbie den (Bed Breakfast). Zij vrees den een gigantisch kapitaalverlies als de gemeente hen aan die nieuwe normen zou houden en dreigden met rechtszaken en scha declaims. Er ligt nu een voorstel waaruit blijkt dat de meesten gewoon door kunnen gaan met wat ze soms al vele jaren doen. Wethouder Chris Maas (PvdA/GL) liet gisteren na melijk weten dat het college kiest voor een regeling waarbij iedereen de kans krijgt de verhuur via het bestemmingsplan te regelen. Dat houdt wel in dat buren bezwaar kunnen maken als ze niet willen dat in hun straat nog langer kamers verhuurd worden. Op deze manier zorgt het college ervoor dat omwo nenden invloed hebben op de lega lisatie van B&B's die in gewone woonstraten zitten. Maas geeft aan dat regelen via het bestemmingsplan ervoor zorgt dat B&B-eigenaren zich geen zor gen moeten maken dat ze hun be drijven niet kunnen verkopen als ze iets anders willen doen. ,,Als het in het bestemmingsplan staat, kunnen toekomstige kopers ook weer alle kamers verhuren die nu worden verhuurd." De wethouder zegt dat het col lege kiest voor een 'ruimhartige re geling omdat we geluisterd hebben naar de verschillende meningen'. Raadsfracties lieten bijvoorbeeld Deze regeling is werkbaar en billijk meermaals weten dat bestaande bedrijven niet mogen lijden onder de nieuwe regeling. ,,Het mag voor hen geen financieel bloedbad wor den", waarschuwde bijvoorbeeld Marja Osté (VVD) twee jaar gele den. Toeristenbelasting Maar Maas vertelt ook dat het rechtvaardigheidsgevoel ervoor zorgt dat zowat iedereen door kan gaan met kamerverhuur. ,,Deze re geling is werkbaar en billijk." Hij geeft wel aan dat het sinds de start er ononderbroken verhuurd moet zijn. Dat aantonen kan onder an dere door te laten zien dat er toe ristenbelasting betaald is. Als dat niet het geval is, wordt het lastig alsnog toestemming te krijgen door te gaan met het verhuren van kamers aan toeristen. donderdag 14 januari 2021 WA Koeien aaien, kippen voeren René Hoonhorst Middelburg Cathalijne Kaljouw, Robbie Mesu en Els Mesu (vlnr) bij de resten van de voormalige kaasopslag. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Cathalijne Kaljouw, kinder opvang De Maneblussertjes Willemien Treurniet stopt in september als fractievoorzit ter van de ChristenUnie in Middelburg. Ze heeft dat gis teren bekendgemaakt. Haar opvolger is oud-wethouder Arjan Beekman. Maurits Sep Middelburg Veerse kamerverhuurders kun nen veelal doorgaan met hun be drijf als de gemeenteraad het voorstel van het dagelijks be stuur steunt voor een ruimhar tige regeling. Emile Calon Domburg - Chris Maas, wethouder gemeente Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35