nu overstelpt met besmettingen 9 mm plegen. Dat de meeste patiënten dementie hebben, is op zijn minst een complicerende risicofactor. Zij geven niet aan dat ze hun koffie niet meer proeven of zich niet lek ker voelen, verklaart Nicolet. ,,Wij moeten dat zien. Daar komt bij dat veel mensen met de mentie bewegingsdrang hebben en continu over de afdeling lopen, of geborgenheid zoeken en ieder een vastpakken. Ze snappen niet dat ze afstand moeten houden. Dan gaat het snel, met zo'n virus.'' Herstellen Zo erg als tijdens de eerste golf, die achteraf als 'stille ramp' werd beti teld, is het in de meeste verpleeg huizen niet meer geworden. Hoe wel er nu meer besmettingen zijn, overlijden er iets minder mensen. ,,Wij zien dat de klachten iets mil der zijn; meer patiënten herstel len'', zegt Wulff. De tien bewoners van woon groep De Ever die tijdens de twee de uitbraak in De Tweemaster be smet raakten, hebben het allemaal overleefd. ,,Het grote probleem van deze golf is het personeelstekort. Het ziekteverzuim is hoog, door dat medewerkers positief testen, in quarantaine zitten of aan het herstellen zijn van Covid.'' Verpleegkundige Jolanda had, net als meneer De Boode, geluk. Ze was wel zo ziek dat ze naar het zie kenhuis moest, maar kon na vier weken weer aan het werk. Twee andere collega's kampen, ruim een half jaar later, nog steeds met de nasleep van 'die rotziekte'. Hier door wordt vaker een beroep ge daan op fitte collega's om diensten over te nemen of langer te blijven. Ze klagen niet, maar smachten wel naar het einde van de corona crisis. ,,Als ze vanmiddag een doos vaccins komen brengen, werkt ie dereen hier vanavond over tot ze allemaal gezet zijn'', zegt Jolanda. Over wel of niet vaccineren is on der het personeel volgens haar geen discussie. ,,Als je in een ver pleeghuis werkt, en dit hebt mee gemaakt, wil je maar één ding: dit niet nog een keer." weer mondjesmaat toegelaten. Ja, dat is een risicofactor. Maar een volledig bezoekverbod is geen op tie, daar is iedereen in de ouderen zorg het wel over eens. ,,Je kan de deur niet dichthouden. Dat is on menselijk, zeker ook voor de fami lie'', vindt Nicolet. ,,Hoe voorzichtig je ook bent, dit virus hou je niet buiten zolang het in de samenleving rondgaat'', zegt directeur Edwin Wulff van Argos Zorggroep. ,,Je hoeft maar één me dewerker te hebben die thuis be smet raakt, en dan is de kans op verspreiding levensgroot. In ver pleeghuizen wonen uiterst kwets bare mensen die heel vatbaar zijn voor infecties.'' Een woongroep van 22 patiënten vormt als het ware één groot huis houden: bewoners delen een woonkamer en eten met elkaar aan tafel. Medewerkers raken bewo ners aan om ze te wassen en ver- het virus over het eiland. Het ging zo snel dat zelfs het somberste sce nario werd overtroffen. In de grafie ken van de laatste weken is een bijna verticale lijn omhoog te zien. Volgens cijfers van Our World in Data is het Ierse gemiddelde van de afgelopen zeven dagen 1289 geval len per miljoen inwoners. Dat is meer dan in het Verenigd Konink rijk (854), de VS (751), Nederland (427) en Frankrijk (279). De cijfers van Ierland zijn des te opvallender, omdat het er tot nu toe relatief goed ging. In de laatste week zijn er volgens Ierse media ruim 46.000 besmettingen genoteerd, meer dan het totaal in de periode van maart tot oktober. Er zijn dan ook grote zorgen over de druk op ziekenhuizen. De krant Irish Times citeert Alan Irvine, het hoofd van de IHCA, de vereniging van medisch specialisten. ,,Het sys teem voor acute zorg heeft nog nooit zo onder druk gestaan. Dit is niets minder dan een nationale noodtoestand.'' Volgens Irvine kan het aantal patiënten de komende W Succes lockdown leidde tot soepeler maatregelen, daarna ging het helemaal mis dagen zelfs verdubbelen, en dat zou 'rampzalig' zijn. De Ierse regering probeerde het tij nog te keren door vanaf Tweede Kerstdag een strenge lockdown af te kondigen, inclusief een avond klok tussen 20.00 uur en 06.00 uur. In Nederland wordt nog gesproken over zo'n avondklok, maar in lan den om ons heen is die al langer van kracht. Avondklok In Frankrijk mogen mensen nog zeker tot 20 januari niet tussen 20.00 uur (in een derde van de pro- cincies 18.00 uur) en 06.00 uur naar buiten. De Duitsers hebben geen landelijke avondklok, maar som mige deelstaten wel. In België zijn er verschillende avondklokken voor verschillende gebieden. Ook voor de Grieken, Italianen, Tsjechen en Spanjaarden geldt een avondklok. Onduidelijk is het effect, omdat de avondklok onderdeel is van een groter pakket aan maatregelen. Dagelijkse besmettingen per miljoen inwoners Ierland Onrust om prikvolgorde Noodopvang moet opletten Boa's: verplicht thuiswerken woensdag 13 januari 2021 M Woongroep De Ever in ver pleeghuis De Tweemaster werd twee keer getroffen door een corona-uitbraak. Meneer De Boode overleefde. Verpleegkundige Nicolet Vermeer raakte zelf niet besmet bij de twee corona-uitbraken in verpleeghuis De Tweemaster en was een van de weinige vaste krachten die doorwerkte. Het ergste was de leegte, vertelt ze. foto's marco de swart Gemiddelde afgelopen week 0 5 10 50 200 250 500 1000 2000 130120 Bron: Johns Hopkins University NIEUWEGEIN NU'91, de beroepsorganisatie voor zorgprofessionals, noemt de onjuiste volgorde van vaccineren uiterst zorgelijk. „Door onzorgvuldigheid van werkgevers zijn ook personen in niet-cruciale functies al gevaccineerd. Zorgprofessionals die di rect patiëntencontact heb ben moeten nu nog langer wachten tot zij aan de beurt zijn'', aldus de belan genbehartiger van ver pleegkundigen en verzor genden. De afspraak is dat zorgpersoneel in de primai re zorg voorrang krijgt. DEN HAAG Scholen moe ten heel scherp gaan kijken welke ouders gebruik mo gen maken van de noodop vang voor kinderen en wel ke niet. Dat zei minister Arie Slob (Onderwijs, foto) gisteren. De noodopvang is bedoeld voor kinderen met een moeilijke thuissituatie of van ouders die een cru ciaal beroep uitoefenen. Maar Slob heeft de indruk dat ook ouders die niet onder de uitzondering val len hun kinderen toch naar de opvang brengen. De op vang staat volgens hem onder 'heel veel druk'. UTRECHT In de strijd te gen het coronavirus roept de BOA Bond werkgevers organisaties VNO-NCW en MKB-Nederland op thuis werken verplicht te stellen. De bond verwacht daarvan meer heil dan van een avondklok. ,,Boa's zien dat het 's avonds rustig is op straat. We verwachten niet dat een avondklok zal bij dragen aan een oplossing, terwijl het wel een hoop gedoe oplevert'', zegt voor zitter Ruud Kuin. ,,Een gro ter probleem is dat te veel mensen naar hun werk 'moeten'. Maak centraal af spraken met werkgevers. Stel thuiswerken verplicht en maak van werken op kantoor een uitzondering.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9