Coronaveilig Ierland Corona sloop bij verpleeghuis De Tweemaster twee keer binnen 8 CORONA VACCINATIE Voor verpleeghuizen komen de vaccins geen moment te vroeg. Op dit moment zijn meer verpleeghuizen besmet dan tijdens de eerste golf. Meer dan 3300 verpleeghuisbewoners zijn inmiddels aan corona overleden. Woongroep De Ever van De Tweemaster in Maassluis werd al twee keer getroffen. ,,Hoe voorzichtig je ook bent, dit virus hou je niet buiten.'' eneer De Boode (98) heeft coro na overleefd. Hij vertelt erover vanuit zijn rol stoel, in zijn ka mer op woongroep De Ever, die helemaal vol hangt met foto's en kaarten. ,,Het was een zware weg, maar ik ben er nog. Blijkbaar is het mijn tijd nog niet. Dat geluk had niet iedereen. Die rotziekte! Hoe veel mensen hier zijn ook alweer overleden?'' vraagt hij aan ver pleegkundige Jolanda Baks. „Twee?" Vanachter haar mondkapje glimlacht Jolanda naar hem met haar ogen. Ze zegt maar niets. Het waren er namelijk een stuk meer. Eind juni bleken zeventien van de 22 bewoners van de woongroep in verpleeghuis De Tweemaster be smet, evenals achttien medewer kers, waaronder zijzelf. Negen be woners overleden. ,,Het ergste was de leegte'', ver telt verpleegkundige Nicolet Ver meer, die niet besmet raakte en dus als een van de weinige vaste krachten doorwerkte. Alle zieke bewoners werden overgeplaatst naar een centrale 'high care'-afde- ling van zorggroep Argos in een re validatiecentrum in Vlaardingen. Daar worden coronapatiënten uit tien verpleeghuizen in de regio geïsoleerd en verpleegd. ,,Hier op de woongroep waren nog maar vier bewoners over. En één vaste medewerker, aangevuld met uit zendkrachten. Dat was heel con fronterend.'' Toen meneer De Boode en de andere overlevers weer terug wa ren, organiseerden de medewer kers een herdenkingsdienst. In de kast in de gezamenlijke woonka mer plaatsten ze voor elk corona slachtoffer een aandenken: een beeldje uit iemands kamer, een koffiekopje. De negen rouwkaar ten verzamelden ze in een doosje. De negen lege kamers werden in de loop van de zomer weer één voor één bezet door nieuwe pa tiënten. Even leek het goed te gaan. Tot 5 oktober. Het was Nicolet op gevallen dat een van de nieuwe be woonsters hoestte. Een collega rapporteerde in het afdelingsover- Je kan de deur niet dichthouden. Dat is onmenselijk, zeker ook voor de familie leg die ochtend ook een hoestende patiënt. Alle alarmbellen gingen af. De afdeling werd afgesloten, de ka merdeuren gingen dicht. Tempe raturen werden opgenomen, tes ten gehaald. En ja hoor: weer een corona-uitbraak. De enige twaalf bewoners die met besmet bleken, hadden in juni al corona gehad. Domper Een vreselijke domper. Alle angst, stress en onzekerheid van de eer ste uitbraak kwam voor het perso neel weer terug. Ze spraken er veel over. Met elkaar, met familie van patiënten en met een psycholoog. Over hoe het virus zich bij de eerste uitbraak zo snel heeft kun nen verspreiden, is veel discussie geweest. Het ventilatiesysteem werd aangemerkt als verdachte omdat daar genetisch materiaal van het virus in werd aangetroffen. Zo werd De Tweemaster onge vraagd een hoofdrolspeler in het aerosolendebat. Hoewel de GGD en het RIVM concludeerden dat verspreiding via onderling contact aannemelijker is, werd het venti latiesysteem buiten werking ge steld. De vraag blijft ook hoe het virus tot twee keer toe kon binnenslui pen. Net als in de honderden an dere verpleeghuizen die door co rona zijn getroffen. In maart kon iedereen verpleeghuizen nog in en uit lopen, maar het hevig bekriti seerde bezoekverbod maakte daar al gauw een einde aan. Aanvankelijk was er een nijpend tekort aan mondkapjes, hand schoenen en schorten. Maar aan persoonlijke beschermingsmateri alen is gelukkig al lang geen gebrek meer. Bezoekers worden onder voorwaarden (mondkapje op, han den ontsmetten, afstand houden) De afgelopen week zijn er in Ierland 45.000 gevallen bij gekomen. Dat betekent dat het virus zich er snel ler verspreidt dan in de andere lid staten van de Europese Unie en de Verenigde Staten. De Ierse premier MicheSl Martin wijst vooral naar de nieuwe Britse coronavariant: ,,Deze heeft een beduidende impact op het aantal besmettingen.'' Critici noemen echter met name de versoepeling van de regels in de aanloop naar Kerstmis als belang rijkste oorzaak. Volgens Martins voorganger Leo Varadkar, nu parle mentslid voor Fine Gael, is dat evenwel te simpel. ,,Alsof nu alles oké zou zijn geweest als we één ding anders hadden gedaan.'' Toen de Ieren begin december uit hun zes weken durende lockdown kwamen, hadden ze de laagste be- smettingscijfers van de hele EU. Het was voor de regering aanlei ding de regels te versoepelen. Zo mocht elk gezin tot en met Kerst mis twee andere huishoudens ont vangen. Ook restaurants mochten weer open. Maar toen 'brak de hel los', zoals de Britse krant The Guardian schrijft. Vanaf half december raasde woensdag 13 januari 2021 GO 'Dit virus hou je niet buiten' Annemieke van Dongen Maassluis - Nicolet Vermeer, verpleegkundige 'Draag een mondkapje' is de dringende boodschap op bussen in Ierland. foto nurphoto/getty Ierland is plotseling de EU-lid- staat met de meeste corona besmettingen. Per 1 miljoen in woners hebben er 1289 corona. Begin december waren dat er nog maar vijftig. Mark van Assen Dublin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8