7 CORRUPTIE BEVEILIGERS Beveiligers van Securitas doen voor het eerst een boekje open over corruptie binnen het bedrijf in de Rotterdamse haven. ,,We kunnen alles. Van passen uitlenen tot het openen van de slagbomen.'' 'Individuele excessen zijn niet te voorkomen' Zonder hulp van binnenuit ben je als crimineel op de Maasvlakte ner gens. Bij de uitgestrekte Europe Containers Terminal in de Rotter damse haven staan doorgaans wel 30.000 containers naast en op el kaar gestapeld. Zie daar maar eens de juiste te vinden. ,,Criminelen hebben aanwijzingen nodig voor de exacte locatie van de container met gesmokkelde drugs erin. In elk onderzoek naar drugssmokkel zien we daarom dat er sprake is van cor ruptie'', zegt districtschef Zeeha- venpolitie Jan Janse. De afgelopen jaren speelden in de Rotterdamse haven verschillende grote corruptieaffaires, waarvan de grote rechtszaak tegen douanier Gerrit G. het meest in het oog sprong. G. werd vorig jaar in hoger beroep tot veertien jaar cel veroor deeld wegens het doorlaten van grote ladingen cocaïne. Vorig jaar nog kwam het onderzoek naar bui ten tegen onder anderen de 45-ja- rige douanier Izaira F.. Drugstransporten Nu blijkt dat drugscriminelen ook diep zijn geïnfiltreerd in het groot ste beveiligingsbedrijf in de Rotter damse haven, Securitas. Afgelopen zomer arresteerde de politie ver schillende medewerkers van de Zweedse multinational, onder wie de 53-jarige beveiligingsmedewer ker Azam S. en zijn collega Yasim K. (35). De Rotterdammers zouden zijn aangestuurd door de nog steeds voortvluchtige Eril A. bij het facili- teren van tientallen drugstranspor ten, ter waarde van tientallen of zelfs honderden miljoenen euro's. S. en K. wisselden volgens het Openbaar Ministerie chatberichten over smokkelcontainers uit met de leden van de drugsbende en ver schaften uithalers van de drugs toe- gang tot het haventerrein. Ook zou den ze voertuigen hebben geregeld om de drugs in te vervoeren. De corrupte beveiligingsmedewerkers kwamen in beeld toen de Neder landse en Franse politie erin slaag den de beveiligde berichtendienst Encrochat te kraken. Interne medewerkers, die de af gelopen maanden - uit veiligheids overwegingen anoniem via klok- kenluidersplatform Publeaks - contact zochten met deze krant, spreken van ernstige corruptie tot op hoog ni veau. ,,Iedereen weet dat ze scheef zijn'', vertellen ze over een manager en een planner van Securitas in de haven. ,,Zij bepalen wie waar werkt en hebben overal man netjes voor. Die kunnen van alles. Toegangspasjes uitlenen, slagbo men openen, kijken naar camera's en wegkijken bij camera's. We krij gen vaak geld geboden voor toe gang. Er wordt duizenden euro's geboden per keer.'' Er zijn zelfs mensen in dienst die criminelen rekruteren om bij Secu- ritas te komen werken, zegt één van de advocaten die een verdachte bij staat in een megaproces rond de in voer van ruim 3600 kilo coke afge lopen mei en juni. ,,Ze pakken al gauw 150.000 euro voor het doorla ten van een transport. De goedwil lende medewerkers lijden daar on der. Als ze van plan zijn te praten over wat er gebeurt, krijgen ze te horen dat wel eventjes wordt gere geld dat ze hun baan kwijtraken. Die rotte appels trekken de goede beveiligers mee in de smokkel Die rotte appels trekken de goede beveiligers mee in de drugssmok kel.'' Securitas heeft een monopo liepositie in de Rotterdamse haven, maar 'is zo lek als een mandje', zegt een andere bron. ,,Veel medewer kers weten ervan, maar zijn bang voor hun baan en doen alsof hun neus bloedt. Aan de andere kant staan medewerkers te dringen om mee te doen bij een transport, omdat het een flinke som geld oplevert.'' Planners De foute groep binnen Se curitas is een hechte club, zeggen medewerkers. ,,Er is sprake van een heel Neder lands-Turks netwerk binnen de havenvestiging, dat op aller lei manieren de touwtjes in han den heeft. Zij werken op vele kriti sche plaatsen binnen Securitas. Planners hebben zelfs onderling strijd over handel.'' Volgens districtschef van de Zee- havenpolitie Jan Janse zijn er vaker aanwijzingen dat beveiligers een rol spelen bij drugstransporten. Hij sluit ook niet uit dat in de haven be wust corrupte beveiligers worden gerekruteerd. Personen voor de rechter brengen voor corruptie is alleen moeilijker dan gedacht. ,,Dat is vaak lastig te bewijzen. In veel za ken zien we wel dat er sprake is van corruptie, maar dan is er te weinig bewijs om ook de havenmedewer kers mee te nemen in de vervol ging. In deze zaak van Securitas kregen we het bewijs wel rond.'' REACTIE MAER 3K woensdag 13 januari 2021 GO 'Securitas is in de haven zo lek als een mandje' Sander Sonnemans Koen Voskuil Rotterdam De Europe Containers Terminal waar doorgaans zo'n 30.000 containers staan. FOTO ARIE KIEVIT Container terminal - Jan Janse, Zeehaven- politie Securitas noemt het in een reactie 'ver schrikkelijk' dat bevei ligers verdacht wor den van criminele handelingen. „Juist voor een bedrijf dat in tegriteit zo hoog in het vaandel heeft staan. Het druist volledig in tegen de waarden en ethiek van ons bedrijf. Wij hebben zowel een verantwoordelijkheid in de samenleving, als naar onze circa 7000 medewerkers en onze opdrachtgevers." Het bedrijf zegt de meeste werknemers te screenen volgens de procedure van de dienst Justis van het ministerie van Justitie en Veiligheid. „Elke medewerker van Secu- ritas, ongeacht waar die werkt of wat de functie is, is ge screend.'' Desondanks zegt Securitas niet te kunnen voorkomen dat zich 'individuele exces sen' voordoen. Het bedrijf zegt inhou delijk niet te kunnen reageren op deze cor ruptiebeschuldigingen, zo lang als het onder zoek door het Open baar Ministerie loopt. ,,Wel kunnen wij aange ven dat wij ons niet herkennen in de ano nieme aantijgingen die gedaan worden.'' De directie zegt direct te acteren zodra daar reden toe is. ,,Ten be hoeve van de havencri- minaliteit worden er re gelmatig interne on derzoeken uitgevoerd, deels door externe partijen.'' Het bedrijf zegt zich gelukkig te prijzen 'met een fantastische groep fijne en betrouwbare collega's, die dagelijks hun werk naar eer en geweten doen. Helaas is het altijd zo dat wan neer een zeer klein aantal individuen nega tief in de belangstelling komt, dat afstraalt op ons allemaal'. "BEZOEKERS" HIER MELDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7