NYNKEDEJONG Pompeo steunt nette start regering-Biden en schrapt laatste reis 6 Volhouden in coronatijd valt niet mee, zeker niet nu de lockdown gisteren met drie weken is verlengd. Voor wie het volkomen zat is en gruwt van alle beperkingen, dit verhaal over de zoektocht naar hoop en 'leuke dingen'. BUITENBAD DOORZWEMMEN Column ^0 @nynke De dagen zijn lang en lijken op elkaar. Werken, zorgen, thuisscholing, eten, wer ken, zorgen, thuisscholing, eten, slapen. De afwisseling van de dag zit 'm in de route van het dage lijkse ommetje. En deze status quo gaat nog een paar weken langer duren. Nog meer eentonigheid. Middenin deze pandemie verga derde ik een paar keer met Joop Mulder, de oprichter van Oerol en de grote initiator en inspirator van tal van kunstprojecten in het noorden van het land. Het ging over de namen van een aantal nieuwe treinen. Wij, de overige commissieleden, bakkeleiden over welke namen geschikt waren. Wie wilde welke? En elke keer kwam Joop ertussen met de vraag wat die betreffende naam met onze ver beelding deed. Begonnen we met een te fantaseren? Werd er iets ge- triggerd? kun je je verbeelding alleen nog aanslingeren door boeken te lezen. Tijd en ruimte om geestelijk te pierewaaien, is er amper. Wegdro men is er niet bij. De dagindeling is strak, er moet zoveel. Ik ben bijna nooit alleen. Er is al tijd iemand die mijn aandacht vraagt. Mijn rechter hersenhelft, daar waar je creativiteit huist, ge bruik ik alleen nog om te beden ken wat we die week gaan eten. Ik mis de verbeelding. Ik mis de kun stenaars die mijn verbeelding aan wakkeren, de ruimte en de stilte om dingen te laten ontstaan. Als het enigszins weer kan, hebben we juist die mensen nodig om ons weer op weg te helpen, om wat lucht in ons bestaan te blazen. Maar Joop kan dat niet meer doen. Want Joop is overleden. Juist in deze tijd, waarin we hem zo hard nodig hebben, met zijn grote plannen, zijn lef en zijn talent om het onvoorstelbare voor elkaar te krijgen, is zijn hart ermee opge houden. Verdorie Joop. We heb ben je nodig, om te kunnen dro men over de wereld nS deze pan- demie, en over alle mooie projec ten waarmee je de hongerige kunstliefhebbers zou verwennen. We hebben jouw verbeelding no dig. Zonder dat is de wereld zo saai en grijs. Ik mis de ruimte en de stilte om dingen te laten ontstaan Pompeo zal 'een vlot en ordelijk overgangsproces' van de verkozen president Joe Biden ondersteunen, aldus zijn woordvoerster. Hij gaat onder andere functionarissen aan wijzen die tijdelijk aanblijven ter wijl de nieuwe regering plaats neemt. ,,Als gevolg hiervan annule ren we alle geplande reizen deze week, met inbegrip van de reis van de minister aan Europa'', zei ze in een verklaring. Het ministerie van Buitenlandse Zaken kondigde maandag aan dat Pompeo een kort bezoek zou bren gen aan Brussel voor een ontmoe ting met de secretaris-generaal van de Navo Jens Stoltenberg en de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken Sophie Wilmès. De twee daagse reis zou aanvankelijk een bezoek aan het naburige Luxem burg bevatten, maar dat onderdeel van de reis werd gisteren eerder op de dag al geschrapt. Reden hiervoor was dat de Luxemburgse minister van Buiten landse Zaken, Jean Asselborn, pre sident Donald Trump een 'crimi neel' had genoemd, zo liet een Luxemburgse functionaris weten. De minister had dat gezegd na de bestorming van het Congres vorige week. Asselborn beschreef Trump te genover RTL-radio als een 'poli tieke pyromaan die voor de recht bank moet worden gebracht'. ,,Hij negeert zijn eigen grondwet, ge rechtelijke uitspraken en natuurlijk de verkiezingsresultaten'', zei de minister. Pompeo, sinds 2018 minister van Buitenlandse Zaken, is trouw ge bleven aan Trump, ondanks dat een aantal collega's van hem zijn opge stapt en oproepen de president uit zijn ambt te zetten na de bestor ming van het Capitool. Voor wie het niet meer ziet zit ten: u bent zéker niet alleen. Het barst van de mensen die gruwe len van 'tips om de lockdown door te komen'. Van borrels ach ter het scherm die natuurlijk nóóit echt gezellig worden, want zonder de broeierigheid van een café is het nou eenmaal niks. En dan die livestreams van festivals waar je toch niet heen mag. De Vrienden van Amstel Live gaat het nu proberen. Verschrikkelijk. We zijn wel uitgewandeld, 'uit gezoomd' (als dat gezellig moet zijn) en uitgenetflixt toch? Waar halen we dan in hemelsnaam die hoop vandaan? Het is, wat dat be treft, óók een kwestie van vol houden. Prikkels Luister naar de 34-jarige Saskia bijvoorbeeld, uit Utrecht: ,,Wij hebben twee kinderen en werken fulltime thuis, dus weinig prik kels van buitenaf zoals zoveel mensen in Nederland. Maar eens per maand, en dat doen we al sinds maart, blocken we een vrij dagavond in onze agenda, bestel len écht lekker eten en drinken bij een écht goed restaurant, en maken er een bijzondere avond van. En ja, ik trek dan wel een jurkje aan en hij een overhemd met strikje. Soms belanden we in een mooie film, soms in een live- stream van een concert, met een achtgangenmenu erbij, en het werkt." Een achtgangenmenu bestel len. Het kan. Zelf koken ook. Sommige mensen koken en bak ken zich gek. Spelen inmiddels Heel Holland Bakt met de buren: ,,Proef dit danWe zitten, ko ken, klussen en sporten ons de lockdown door. En lezen. De be ste manier om te ontsnappen aan de lockdown. ,,In elk geval geeste lijk", weet columnist en tv-maker Özkan Akyol. ,,Veel mensen wil len gewoon niet meedoen aan die wedloop van het nieuws. Ik be doel: je kijkt even niet en je hebt weer vier berichten gemist over code zwart hier, een vaccin wat niet werkt daar. Het is ellende. Ik merk dat lezen mij rust geeft. En dat het relativeert. Lees een boek over de Tweede Wereldoorlog, ja, ik bedoel: als je daarna dan om je heen kijktLezen is een manier om even uit die werkelijkheid te stappen. En er wordt ook veel meer gelezen hè, ik las onlangs nog ergens 33 procent meer dan een jaar eerder." En er is, ook letterlijk, steeds meer licht aan het eind van deze tunnel: is er vandaag nog 08.07 uur daglicht (zon op om 08.45 uur en zon onder om 16.53), tel er drie weken bij op en het is al dik een uur meer: zon op om 08.11 uur en zon onder om 17.37 uur). Van al die extra minuten worden we vanzelf gelukkig: Daglicht is namelijk gerelateerd aan de 'ge- luksstofjes' serotonine en endor- fine in ons brein", zei gelukspsy- choloog Josje Smeets pas nog. Simpel Tot slot, zelfs de harde realiteit geeft hoop. Wanhoop niet te veel als er weer eens wordt gezegd dat 70 procent van Nederland gevac cineerd moet zijn voordat we co rona hebben gekild. Dat klinkt weliswaar oneindig ver weg als je leest dat we nu op 50.000 prikkies zitten of zo. Maar zo ver weg is het niet, luister maar naar Diede- rik Gommers, die vaak laveert tussen optimisme en pessi misme, maar het wel lekker sim pel kan houden: ,,Als we alle ou deren en chronisch zieken heb ben gevaccineerd, grofweg vier miljoen mensen, dan zijn we er. Want vooral die liggen in op de ic's, dus dan is de druk daar vanaf. En volgens het schema zijn we dan zo'n beetje in april, voorjaar." Het voorjaar is niet meer zo ver weg. Hou vol, er is hoop. Verbeelding, verbeelding, ver beelding. Joop Mulder hamerde erop. Die verbeelding moeten we al een hele tijd missen. De theaters zijn dicht, de con certzalen ook. In deze pandemie woensdag 13 januari 2021 Verbeelding De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pom peo heeft gisteren zijn laatste buitenlandse reis als minister geannuleerd. Hij zou vandaag een bezoek aan Brussel bren gen. ANP Washington Lockdown of niet, het buitenbad van het De Mirandabad in Amsterdam zou eigenlijk op 1 september sluiten, maar is nog steeds open omdat daar behoefte aan is. Zwemmers komen zelfs uit Den Helder en Nijmegen en houden natuurlijk keurig afstand. fotos hollandse hoogte Volhouden? Ja, het voorjaar komt eraan! Victor Schildkamp Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6