Onder de brug 5 Mijn vrouw zat net anderhalf uur onder een brug. Vrijwillig en met een snel afkoelende ther- mosbeker koffie. Het was de enige ma nier om een vriendin even te spreken, in het echt. Ze kwam thuis en vertelde me dat ze verbaasd was hoe gemakkelijk ze haar verwachtingen had bijgesteld. Vo rig jaar ging ze naar het leukste koffie- tentje in de buurt, waar ze cappuccino met opgeschuimde melk dronk en soms worteltaart at. Toen kwam de lockdown, maar het weer was goed, dus mijn vrouw en haar vriendin spraken af aan het water, precies tussen hun huizen in. Ze dronken koffie die ze zelf meena men, altijd op twee meter afstand, ke ken naar de boten die voorbij kwamen en praatten over werk, want ze hebben hetzelfde beroep. Daarnaast bespraken ze vaak hoe de man van een van de twee de hele tijd alles in de krant zette en hoe irritant dat was. Toen kwam de tweede lockdown. En ook al trekken dezelfde schepen langs over het kanaal, aan het water zitten in de zon is er nu niet meer bij. Vandaag regende het zelfs. Koude winterregen. Dus gingen vrouw en vriendin onder een brug zitten. Een grote brug, zo een tje waar treinen en auto's overheen denderen, een brug die zorgde voor honderden meters aan beschutting. Ze zei dat er meer mensen waren. Er speel We moeten koste wat kost voorkomen dat wij dezelfde problemen krijgen als Groot- Brittannië geholpen om het aantal coronabe smettingen fors omlaag te krijgen. „Bijvoorbeeld in Antwerpen.'' Daar mocht niemand tussen 23.30 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends zon der geldige reden op straat. Britse variant En de nood is aan de man. Welis waar daalt het aantal besmettingen licht, maar lang niet genoeg. Boven dien loert een nieuw gevaar: de Britse coronavariant. Rutte en De Jonge wijzen op de ellende in Lon den en in Ierland, waar het aantal coronapatiënten door de veel be smettelijker Britse variant zó erg is gestegen dat de ziekenhuizen het niet meer aankunnen. Patiënten moeten soms tot wel negen uur wachten op een ziekenhuisbed. En die Britse variant is ook al in Nederland opgedoken. Nu is naar schatting tussen de 2 en 5 procent van de patiënten die in Nederland worden besmet, geïnfecteerd met deze variant. Maar dat aantal zal snel toenemen. ,,De Britse variant zal de overhand krijgen'', aldus een sombere De Jonge. ,,De vraag is al leen hoelang het zal duren. We moeten koste wat kost voorkomen dat wij dezelfde problemen krijgen als Groot-Brittannië. Dus moeten we de opkomst van dit nieuwe vi rus vertragen.'' Een avondklok kan daarbij hel pen. Maar Rutte moet nog wel de weerstand in de Tweede Kamer zien te breken. Er is veel te zeggen voor een avondklok, begint hij. ,,Zolang de lockdown nog duurt, kunnen we beter proberen er het maximale uit te halen.'' Met andere woorden: beter nu even nog wat meer pijn lijden door een strengere lockdown, dan straks moeten con stateren dat er te weinig is gedaan. Want die Britse variant moet niet worden onderschat, benadrukt Rutte. Hij trekt een vergelijking met begin maart, toen we de beel den zagen van overvolle ziekenhui zen in Noord-Italië en hier in Ne derland het leven nog gewoon doorging. ,,Nu zien we die beelden in Londen. We kunnen nu nog in grijpen.'' Een leuke boodschap is het niet. Ook Rutte zelf moet er moedeloos van worden. Net als begin decem ber moet hij weer het land vertellen dat een versoepeling van de corona maatregelen er niet in zit. Eerst hoopte het kabinet half december moet goed nieuws te kunnen ko men. Toen werd het half januari. En hoewel Rutte blijft herhalen dat er 'licht aan het einde van de tunnel' is, wordt het nu op zijn vroegst fe bruari. Voor de lente Maar meer doen dan de landen om ons heen, kan het kabinet ook niet: doormodderen en de lockdown verlengen en hopen dat het opge starte vaccinatieprogramma goed op stoom is, voordat ook hier de Britse variant echt om zich heen grijpt. De Jonge zegt dat 'als alles goed gaat alle kwetsbare ouderen voor de lente zijn ingeënt'. Ook ko men er extra steunmaatregelen voor bedrijven die door de lock- down op omvallen staan. En heel misschien kunnen de basisscholen al op 25 januari open. Maar verder moeten we vooral nog even doorzetten, is de bood schap van het kabinet. ,,Want met de Britse variant hebben we er een probleem bij'', verzucht Rutte. Het was droog, het was corona-proof en het was gezellig de een kind met een bal, er lunchte een meneer van de gemeentereiniging en iemand oefende haar armspieren door zich op te trekken aan de trap naar bo ven. Er lag ook een dode duif en het rook een beetje naar urine, maar dat mocht de pret niet drukken. Het was droog, het was coronaproof en het was gezellig. Na anderhalf uur kwam ze vol energie thuis, met een hernieuwde waardering voor bruggen en viaducten. En vingers die pas na een half uur boven de kachel weer functioneerden. Er is door corona een hoop onherstel baar en ingewikkeld natuurlijk, vooral als het gaat om gezondheid, bedrijven, eenzaamheid, school. Koffiedrinken is geen levensbehoefte (al is het voor een zzp'er zonder directe collega's na al die maanden ook geen overdreven luxe.) Maar ik vind het leuk als we dingen ont dekken die nog wél kunnen. En dat je, zoals mijn vrouw, tot de conclusie kan komen dat de vriendschap echt precies even leuk is zonder de cake, de zon en de opgeschuimde melk, in de kou onder een brug. woensdag 13 januari 2021 GO Frank Poorthuis Net als veel Nederlanders blijft journa list Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 111. kans op avondklok Premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge lich ten de coronamaat regelen toe tijdens de persconferentie gisteravond. foto anp - Hugo de Jonge Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5