6 Isaac Beeckman Acadamie in Kapelle onder vuur bij ouders en docenten Willem Adriaansens Kapelle De School voor Persoonlijk Onder wijs (SvPO) heeft acht scholen door heel Nederland. Kapelle was in 2010 de eerste. SOS SvPO is nu een of fensief begonnen tegen deze acht scholen. ,,We zijn een landelijk netwerk van enkele tientallen ouders en do centen", laat een woordvoerder van SOS SvPO weten. De ouders willen niet met naam en toenaam in de publiciteit, omdat zij bang zijn dat dit negatieve effecten kan hebben op hun schoolgaaande kinderen. Aan het lijntje gehouden De woordvoerster noemt het ver loop onder docenten enorm groot en zegt dat leerlingen er juist vast zitten. ,,Onze grootse zorg is de onder wijskwaliteit", legt de woordvoer der uit. ,,Docenten worden gelokt met een zogenaamd hoger salaris. Ze krijgen dan een jaarcontract. Bij hun functioneringsgesprek, na bijna een jaar, krijgen ze een beoor deling 'voldoende'. Op zo'n beoor deling kan geen vast contract wor den aangeboden, zeggen ze dan bij SvPO. Dus volgt weer een jaarcon tract. Zo worden docenten aan het lijntje gehouden." Op allecijfers.nl is te zien dat op de IBA maar 15 procent een vast contract heeft. Terwijl dat bijvoor beeld bij het Ostrea ongeveer 90 procent is. ,,En dan blijkt vervol- gens ook het 'hogere' salaris niet te kloppen. Ze moeten veel te hard werken voor veel te weinig geld. We hebben dat vorig jaar vergele ken met reguliere scholen. Dan krijgen ze bij SvPO soms een derde minder dan op andere scholen." De docenten moeten hier veel te hard werken voor veel te weinig geld Volgens SOS SvPO heeft SvPO zijn eigen arbeidsvoorwaarden. ,,Allerlei rechten die je normaal bij de cao hebt, daar doen zij niet aan. Ze hebben een eigen rechtspositie reglement. Je hebt er bijvoorbeeld een schrale reisvergoeding en geen arbeidstijdsverkorting (BAPO) als je wat ouder bent. Je ziet heel veel docenten na een paar weken of maanden alweer vertrekken." Onder docenten is dus een groot verloop. Kinderen zitten daarente gen, volgens SOS SvPO, zo'n beetje vast op de IBA. ,,Vaak kiezen ouders om te blijven vanwege vriendjes en vriendinnetjes. Maar het is ook heel moeilijk om over te stappen na een of twee jaar. Want door een ander vakkenpakket wordt de overstap veel lastiger. Het is een beetje Hotel California: You can check out any time you like, but you can never leave." Twee jaar hetzelfde team Directeur Sander Bussink van de IBA zegt dat het verhaal van de cao wel een beetje klopt. ,,We hebben een eigen cao, maar die betaalt in feite beter dan de reguliere. Want anders mag dat niet eens. Daarbij komt dat mensen dat vooraf ook weten. Als ze tenminste hun aan stelling doorlezen." Het grote ver loop herkent Bussink niet: ,,Met het verloop doelen ze op de school in Utrecht waar de afgelopen periode een heel hoog verloop is geweest. In Kapelle zit ik al twee jaar met het zelfde team en het gros van de do centen werkt er al jaren. Drie jaar geleden hadden we nog wel een re latief hoog verloop, maar dat is compleet gestabiliseerd." Onzin En het lage aantal vaste aanstellin gen volgens de directeur van de IBA compleet onzin. ,,Iedereen start met een contract voor één jaar. Maar we hebben juist de filosofie om dat na een jaar, bij voldoende beoordeling, om te zetten naar een vaste aanstelling." Ook het gegeven dat kinderen niet kunnen overstappen, noemt Bussink onzin. ,,Dat kan altijd. Het is wel zo dat de brugklas bij ons minder vakken heeft. Dus als je na één jaar naar een andere school gaat, heb je geen aardrijkskunde ge had. Maar daar is altijd een oplos sing voor." 'Van alle plannen voor de recreatie die er nu liggen op en rondom het Veerse Meer heeft dat van mij de beste landschappelijke inpassing'. Dat zegt Bastiaan van 't Westeinde. Hij wil bij Wolphaartsdijk 28 buitendijks gelegen ecolodges bouwen, maar weet nog altijd niet of daar toestemming voor komt. Om beter te kunnen la ten zien hoe zijn groene vakantiehuis jes er straks vanaf al lerlei kanten uitzien, heeft hij gedetailleerde impressies laten maken. ,,Deze laten echt zien hoe het straks wordt'', zegt hij. Een groot deel van de daken en gevels zijn bedekt met gras. In de niet- bedekte delen aan de Veerse Meer- zijde zorgen lamellen er volgens de akkerbouwer voor dat de licht- uitstoot minimaal is. Van 't Westeinde wil aantonen dat zijn plan in ecologisch opzicht veel beter bij het Veerse Meer past dan bijvoorbeeld het Waterpark Veerse Meer bij Arnemuiden en de watersuites in Kortgene, die nota bene boven het water worden ge bouwd. Twee plannen waarvoor respectievelijk de gemeenten Mid delburg en Noord-Beveland het licht al op groen hebben gezet. Ze wachten niet op de brede Veerse Meer-visie. Goes heeft het plan van Van 't Westeinde juist wel in de wachtkamer gezet om het straks te kunnen toetsen aan die visie. ,,Dat voelt als onrecht'', zegt de akkerbouwer. ,,Ik snap best dat je op zo'n visie wil wachten, maar dan wel voor alle plannen rondom het Veerse Meer. Mijn geloof in eerlijkheid is kapot gegaan.'' Noodzakelijk Van 't Westeinde ziet de ecolodges als een noodzakelijk aanvulling op zijn boerenbedrijf. Het is volgens hem een heel groen plan. Hij wil in het gebied waar de huisjes ko men natuurvriendelijke oevers en mosselbanken aanleggen en het gras aantrekkelijk maken voor on der meer duikeenden. In het bin nendijks gelegen deel van de Zuidvlietpolder wil hij natte na tuur zoals poeltjes aanleggen. Het gebied bij de huisjes wordt open baar toegankelijk. De akkerbouwer weet dat zijn plan op weerstand stuit bij sommige natuurliefheb- bers. ,,Mensen vragen wel eens waarom ik de ecolodges niet bin nendijks aanleg, maar dat is voor mij een veel groter risico'', zegt hij. ,,Er moeten dan sowieso meer huisjes komen om het plan renda bel te maken. Die buitendijks gele gen lodges zijn zo bijzonder dat ze het hele jaar vol zullen zitten, maar binnendijks komen mensen alleen in de zomer. Het zou een gemiste kans zijn op het gebied van duurzaamheid, want in dat geval ga ik geen natuurvriende lijke oevers en mosselbanken aan leggen.'' Een door de gemeente Goes op gestelde deelvisie - die nog door de gemeenteraad moet worden vast gesteld en daarna onderdeel wordt van de brede Veerse Meer-visie - lijkt mogelijkheden te bieden voor de ecolodges. Nieuwe verblijfsre- creatie in de Zuidvlietpolder wordt waarschijnlijk toegestaan als het uniek en onderscheidend is. ,,Maar ik juich nog niet, hoor'', benadrukt Van 't Westeinde. Hij zal ook natuur moeten compense ren. Hij hoopt dat op dat vlak haal bare eisen worden gesteld. ,,Zodat ze ook voor mij als lokale onder nemer uitvoerbaar zijn en niet al leen voor de grote ontwikkelaars.'' Van alle plannen passen die van mij veruit het beste bij het landschap De akkerbouwer kan zich niet voorstellen dat in zijn ogen verre gaande plannen als het Waterpark en de watersuites kunnen door gaan, maar zijn plan sneuvelt. ,,Ik wil bewijzen dat het kan om én de natuur een handje te helpen én als ondernemer een boterham te ver dienen.'' Het al acht jaar durende proces noemt Van 't Westeinde slopend. ,,Maar het is wel mijn kindje geworden, dus ik geef niet op. Ik ben altijd bereid te praten met mensen die er hun bedenkin gen bij hebben.'' woensdag 13 januari 2021 'We trekken een beerput open' Leraren op de Isaac Beeckman Academie (IBA) in Kapelle krij gen te weinig betaald en zelden een vaste aanstelling. Daardoor is er een enorm verloop onder leraren, wat weer niet goed is voor de kwaliteit van het onder wijs. Dat zegt een groep veront ruste ouders en (ex-)docenten die zich hebben verenigd in SOS SvPO: ,,We trekken echt een beerput open." -woordvoerder SOS SvPO Ecolodges wachten op toestemming Rob Paardekam Wolphaartsdijk Impressie van een ecolodge gezien vanaf de landzijde en rechts vanaf het Veerse Meer. BRON ROOSROS ARCHITECTEN -Bastiaan van 't Westeinde, initiatiefnemer ecolodges •V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51