6000 Aw/ AstraZeneca: vaccin voor 'n prikkie 4 CORONA AANPAK Het kabinet zoekt wanhopig naar manieren om Britse toestanden te voorkomen. De lockdown wordt tot 9 februari verlengd en mogelijk worden de maatregelen nog eens strenger met een avondklok. Nieuwe patiënten Eerst het positieve nieuws: voor het eerst sinds 2 december dook het aantal positieve gevallen binnen één etmaal gisteren onder de vijf duizend. Na weken waarin de lock- down niet veel effect leek te heb ben, was dat een welkome opsteker. Op weekbasis daalde het aantal be smettingen met 12 procent. Als dit zo doorgaat, bereikt Ne derland snel een besmettingsni veau waarmee we een treetje lager uitkomen op de 'escalatieladder'. De situatie is nu 'ernstig', volgens de maatstaven van RIVM en kabi net. Bijna de gehele tweede golf was dat 'zeer ernstig'. Het is te hopen dat de ontwikke ling zich voortzet, want de situatie is nog allesbehalve rooskleurig. Met 2633 bezette ziekenhuisbedden laat de échte verbeteringsslag nog op zich wachten. De verwachting is wel dat de druk, door een lagere in stroom de komende weken, verder zal dalen. Opvallend is het wel: drieënhalve maand nadat het kabinet de eerste maatregelen van de tweede golf aankondigde (28 september), heb ben de ziekenhuizen het voorlopige toppunt van de tweede golf pas net achter de rug - op 5 januari waren 2890 bedden bezet. De oorzaak is terug te vinden in de langetermijnontwikkeling van reproductiegetal R, dat aangeeft hoeveel mensen besmet raken door elke Nederlander met het coronavi- Reproductiegetal rus. Een R boven de 1 duidt op groei van de epidemie (iedere besmette persoon steekt meer dan één ander aan), R onder de 1 betekent krimp. Sinds 1 juli is de R door de reken meesters voor 178 dagen berekend - 25 december is de meest recente da tum waarvoor een betrouwbare in schatting kon worden gemaakt. Op 124 van die dagen zat de R op of bo ven de 1. Dat betekent dat de epide mie op 70 procent van de dagen even groot was of groter werd. Maar nét Sinds 28 september, de dag dat het kabinet voor de eerste keer extra maatregelen aankondigde, zat het reproductiegetal op 42 van de 88 dagen onder de 1, nog steeds min der dan de helft dus. Ondanks strengere maatregelen kromp de epidemie het merendeel van de da gen niet. En als de R wel onder de 1 zat, was dat vaak maar nét. De laatste twaalf dagen zit de R weer onder de 1. Volgens de laatst bekende berekening, die voor eer ste kerstdag, zit het getal op 0,95. Om de ziekenhuizen echt lucht te geven, moet dat voor langere tijd zo blijven. Gevreesd wordt echter dat de Britse variant roet in het eten gooit. Die zou volgens een studie zorgen voor een verhoging van de R met 0,4 tot 0,7. Epidemioloog Hans Heesterbeek: ,,Als je met alle mid delen die de lockdown nu biedt maar een klein beetje onder de 1 komt, waar moet of kan het dan nog strenger om met die nieuwe variant onder de 1 te blijven?'' Liefst 11,7 miljoen doses van het in Oxford ontwikkelde vaccin komen dit jaar onze kant op, waarvan 4,5 miljoen nog dit kwartaal. Het vaccin is zo'n beetje in alle opzichten anders dan de al goedgekeurde varian ten van Pfizer en Moderna. Britse kranten noemden het AstraZeneca-vaccin vorige week al de holy grail (de heilige graal) om de coronapandemie achter ons te laten. Dat lijkt opmerke lijk, want de al eerder goedge keurde vaccins van de Ameri kaanse farmaceuten Moderna en Pfizer zijn effectiever dan de Britse evenknie. Waar de Amerikanen een ef fectiviteit van 95 procent over leggen, scoort het AstraZeneca- vaccin vooralsnog 'slechts' 70 procent. Ter vergelijking: een ge middelde griepprik haalt gemid deld genomen een bescherming van nog geen 50 procent. Die bescherming kan bij AstraZeneca zomaar nog eens hoger uitvallen: bij een lagere dosering lijkt het vaccin juist be ter te werken. Die hypothese wordt nu nader onderzocht. Topman Pascal Soriot: ,,Wij heb- ben de winnende formule.'' Het AstraZeneca-vaccin lijkt bestemd voor de massa. Waar de Amerikaanse vaccins duur in productie zijn (ontwikkeld met de hypermoderne mRNA-tech- niek) en het best gedijen onder ijskoude temperaturen, kost een AstraZeneca-vaccin nog geen drie euro en kan het prima op huiskamertemperatuur worden bewaard. Kortom: een prik tegen corona voor de prijs van een biertje. Nog een groot verschil: de on derzoekers van Oxford maakten bij de ontwikkeling van het vac cin gebruik van een onschuldig chimpanseevirus, dat ze de ui terlijke kenmerken van het coro navirus gaven. Het is van opzet een stuk traditioneler dan de Amerikaanse mRNA-vaccins, waarbij het lichaam als het ware bouwstenen krijgt om afweer te gen corona op te wekken. Het Verenigd Koninkrijk is vo rige week begonnen met massa inentingen met het AstraZene- ca-vaccin. Van serieuze bijwer kingen is vooralsnog geen spra ke, melden Britse media. Nadat een deel van het kabinet en de Tweede Kamer er begin no vember voor gingen liggen, sturen premier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) alsnog aan op het invoeren van een avondklok. Het kabinet heeft de deskundigen van het Outbreak Management team (OMT) ge vraagd wat een avondklok kan op leveren en wat eventuele alterna tieven zijn. Het OMT heeft al vaker geadvi seerd de invoering van een avond klok te overwegen. Het voorkomt dat mensen bij elkaar samenklon teren en bij elkaar op bezoek gaan. Maar toen het kabinet de optie in oktober serieus besprak, brak er opstand uit in de ministersploeg en ook in de Tweede Kamer. Een avondklok? Dat deed te veel den ken aan een dictatuur of aan de Duitse bezetting. De voltallige op positie gesteund door regerings partij D66 sprak uit dat het idee niet mocht worden ingevoerd. Nu ligt het omstreden instru ment toch weer op tafel. ,,Het is een enorm ingrijpende maatregel waar niemand op zit te wachten'', zei Rutte gisteravond. Maar vol gens hem is er ook veel voor te zeggen. In andere landen heeft het woensdag 13 januari 2021 GO 'R' zit net onder de 1, maar voor hoelang? Aantal nieuwe coronagevallen per dag. 7-daags 12000gemiddelde 10000 -J.f\ 4000 2000 0 Dinsdag: 4986 OKT NOV DEC JAN Het aantal besmettingen daalt, eindelijk. Maar het is nog niet genoeg om met een gerust ge voel het verloop van de winter af te wachten. De ziekenhuizen lig gen akelig vol, de Britse variant ligt op de loer. Bovendien slagen we er maar net in om de be faamde 'R' onder de 1 te houden. Sander van Mersbergen Utrecht De 'R' toont hoeveel mensen één coronapatiënt gemiddeld besmet. 130121 BRON: RIVM 0 I111 OKT NOV DEC Meest recente 'R': 25 dec: 0,95 Nu het Europees Geneesmid delenbureau (EMA) zich buigt over goedkeuring van het AstraZeneca-vaccin, lijkt het een kwestie van weken voor dat Nederland massaal een prik kan halen. Stephen Friedrichs Den Haag Engeland prikt al met het AstraZeneca-vaccin. foto epa Toch nog Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4