Huismus eindigt steevast in top tien De lantaarn van de Oostkerk brandt elke avond om een dierbare te gedenken ■yj Nieuwe q behandelingen voor herstel 4 zijn dichterbij!" 8 ZEELAND Elke avond brandt de lantaarn van de Middelburgse Oostkerk voor ie mand anders. Om een dierbare te gedenken kunnen nabestaanden het licht laten schijnen in een kleur die bij hun geliefde past. De Oost kerk wil zo een baken van licht zijn in moeilijke tijden. Aan de voet van de kerk staan Frans Schrik en Jan Siereveld gister avond om acht uur klaar met een bos zonnebloemen voor de ouders en zussen van Jasper. Kanker Jasper Jongepier overleed in april 2019. Hij werd geveld door uitge zaaide blaaskanker. Schrik en Siere veld zijn bevriend met zijn ouders: Ingrid Borger en Peter Jongepier. Schrik: ,,Vanaf dag één dat hij ziek werd leefden we met hen mee. We hadden niet bedacht dat het zo zou aflopen", vertelt Schrik. ,,Wij heb- ben zelf ook kinderen. Als je dit meemaakt, komt het zo hard bin nen. We denken nog vaak aan Jas per. Mijn oudste zoon is meubel maker. Hij maakte ook de kist voor Jasper." Steunen Toen Stichting de Oostkerk be kendmaakte dat mensen de lan taarn kunnen laten schijnen voor een dierbare wist Frans Schrik met een dat het licht aan moest voor Jas per. ,,Ik wil de familie steunen. Ze ker vandaag, want deze dinsdag is een bijzondere en moeilijke dag voor hen." Ik kan nog één keer ons verhaal vertellen en Jasper zo een gezicht geven Over de behandeling van Jasper diende gistermiddag in Den Haag een zaak voor het tuchtcollege voor de gezondheidszorg, aangespannen door de ouders. Ongeacht de afloop is dit voor Jaspers moeder een be langrijk moment. ,,Ik kan nog één keer ons verhaal vertellen en Jasper een gezicht geven", legt Ingrid Bor ger uit. Vanuit Den Haag komen de ouders en zussen van Jasper recht streeks naar de Oostkerk. ,,Dit is zó lief en waardevol", reageert Borger. ,,Dit doet ons heel goed, juist van daag. We hopen dat Jasper het licht ook kan zien." Geel was zijn kleur, vertelt zij. ,,Zonnebloemen waren zijn lieve lingsbloemen. Hij had enorm veel bloemen in zijn piepkleine tuintje. Daar stonden ook reuzezonnebloe men. Hij heeft er zaadjes van uitge deeld aan familie, vrienden en vriendinnen. Elk jaar komen de zonnebloemen van Jasper weer op." aak* NATUURJOURNAAL Aan het einde van deze maand hebben we weer de nationale tuinvogeltelling (vogelbescherming.nl/tuinvogel- telling). Deelnemers houden ge durende een half uur bij welke vo gels in de tuin of op het balkon verblijven. Het is steeds weer mooi om te zien hoeveel mensen bij die gelegenheid de moeite ne men te kijken welke vogels er in eigen tuin voorkomen. Door het grote deelnemersaantal zijn de re sultaten ook wel echt de moeite waard. Ze vertellen echt iets over trends in het voorkomen van vo gels. Er is één ding dat me steeds weer verbaast bij de resultaten. De huismus eindigt steevast bovenin de top 10 als meest voorkomende tuinvogel. In de vorige column heb ik gemeld dat er in onze tuin helemaal nooit mussen te vinden zijn. Dat leverde een ware stort vloed aan reacties op. Ongeveer de helft van de mensen die reageer den hebben dezelfde ervaring: nooit meer een mus in de omge ving. Maar het is tamelijk zwart wit. De andere helft heeft juist nog volop mussen in de buurt. Een tussenweg lijkt er niet te zijn. Bij de reacties zitten diverse mails van mensen die denken dat de sperwer mogelijk een rol speelt. Daar zit best wat in. Deze onstuimige vogeljager pakt graag een musje mee. Ook kan het zijn dat de voedselsituatie niet zo rooskleurig is als die voor mij lijkt, zoals sommige lezers suggereren. Maar ongetwijfeld speelt er nog meer dan dat. Eerst nog even de tuinvogeltel- ling met de koppositie van de huismus. Ik dacht ooit dat er wel eens sprake kon zijn van verwar ring met de heggenmus. Dat is een look-a-like die vooral ver schilt van zijn aan de bebouwde omgeving gebonden naamgenoot door een dun priemsnaveltje. Maar de tellingen worden serieus geanalyseerd en massale vergis singen zouden waarschijnlijk snel gesignaleerd worden. Daarbij komt: huismussen leven in gezel lige groepjes en als je mussen hebt, dan zijn het er meestal een heleboel. De heggenmus is een eenling die eind januari al bezig is om via dagelijkse zang zijn terri torium uit te zetten. De uitdaging blijft nog even staan. Wie van de lezers komt met de ultieme verklaring voor het merkwaardige verspreidingspa troon van de huismus? Op heel lo kale schaal totaal verdwenen en drie straten verderop nog net zo talrijk als een halve eeuw geleden. woensdag 13 januari 2021 GO 'Hopen dat Jasper het ook ziet' Geel was de lievelingskleur van Jasper. Hij hield erg van zonne bloemen. ,,We hopen dat het gele licht in de lantaarn van de Oostkerk tot in de hemel schijnt", zegt Frans Schrik. ,,En dat het Jasper bereikt." Maurits Sep Middelburg - Ingrid Borger, moeder Jasper M Jan Siere veld (l) en Frans Schrik voor de Oost- kerk waar gis teravond de lantaarn geel licht ver spreidde. foto DIRK-JAN GJELTEMA stichting r$i research Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40