Kabinetsval dichterbij, wie durft laatste zet te geven? 115.000 kilo coke in beslag genomen NIEUWS 3 Premier Mark Rutte hint voor het eerst zelf op einde coalitie CBR verzet nog 120.000 afspraken DIEMER VOSSENJACHT De kans dat het kabinet opstapt lijkt na de extra ministerraad van gisteravond eerder toegenomen dan afgenomen. De hele dag heerste er in Den Haag een zenuw achtige sfeer. Kamerleden die nor maal graag een boekje opendoen, zwijgen nu. De spindoctors en parlementa riërs die toch wat zeggen, wijzen vooral naar de andere fracties: waarom die andere partij weleens zou kunnen breken. Het leidt de aandacht af en maskeert de verle genheid met de eigen positie. De VVD van Mark Rutte vindt dat het kabinet kan blijven zitten. Maar de liberalen vinden CDA, D66 en ChristenUnie tegenover zich, die in meer of mindere mate heb ben laten doorschemeren dat het bikkelharde rapport over de toesla genaffaire niet zonder politieke consequenties kan blijven. De optie om alleen minister Eric Wiebes te offeren als voormalig politieke baas van de Belastingdienst wordt door bijna niemand als afdoende ant woord gezien. De politieke bloed dorst is groter. ,,Dat het hele kabinet opstapt is gewoon een optie'', stelt een rege ringsbron. En daarbij spelen ook andere motieven mee dan alleen staatsrechtelijke. De verkiezingen komen eraan en verschillende frac ties in zowel oppositie als coalitie ruiken de kansen van een kabinets- val. Die schaadt het aangezicht van de populaire minister-president Mark Rutte, die in de opiniepeilin gen op eenzame hoogte staat. Maar tegelijkertijd is de angst voor een mislukking groot. Wie durft ruim zestig dagen voor de verkiezingen middenin een pande- mie de stekker uit een kabinet te trekken waarvan de corona-aanpak op waardering kan rekenen? Par tijen die de trekker willen overha len zijn er beducht voor dat het schot in hun gezicht ontploft. De ervaren Rutte ruikt deze angst als geen ander. Het is de reden waarom hij vrijdag in de minister raad, een dag of vijf voor het debat, hom of kuit wil hebben. Rutte wil van zijn collega-lijsttrekkers Wopke Hoekstra (CDA) en Sigrid Kaag (D66) en van vicepremier Ca- rola Schouten (ChristenUnie) we- ten of hun partijgenoten in de Tweede Kamer vinden of het kabi net door kan of niet. Want al bij één dissident in eigen gelederen kan het kabinet het wel schudden als er een motie van wantrouwen komt. En dat die komt, is zeker. Rutte wil als erkend controlfreak weten waar hij aan toe is voordat hij het Kamerdebat ingaat. ,,Kom op zeg, zo werkt het niet in Den Haag'', protesteert een prominent Kamer lid. ,,Eerst het kabinet met een reac tie, dan is de Kamer pas aan zet.'' De vraag die partijen bezighoudt, is wat Rutte doet als hij geen glashel der antwoord krijgt. Want is het onredelijk dat fracties hun oordeel opschorten en Rutte de kans willen geven hen in het finale Kamerdebat te laten overtuigen? Regisseur Rutte wordt boven dien verweten een truc uit te halen. Alle vragen over politieke conse quenties werden door hem aanvan kelijk weggewuifd: eerst moest er een oplossing komen voor de ou ders, dan zou het kabinet zich bui gen over een reactie op het rapport. Pas helemaal aan het einde zou de vraag op tafel komen of er kabinets leden of de gehele regeringsploeg zou moeten opstappen. Maar nu die vraag aan bod komt, wordt vanuit VVD-hoek opeens geopperd dat co alitiepartijen die aarzelingen heb ben over het aanblijven van het ka binet daar wel heel laat mee komen. ,,Rutte is een kat in het nauw in de overtreffende trap'', zegt een be windspersoon. ,,Hier is wrevel en ongeloof over. Gisteren was het te vroeg, nu opeens te laat.'' Intussen lijkt premier Rutte er zelf ook rekening mee te houden dat zijn derde kabinet kan sneuve len. Tijdens zijn persconferentie gisteravond speculeerde hij voor het eerst over een eventuele kabi- netsval, en wat de betekenis zou zijn voor de aanpak van de corona crisis. Die gaat volgens Rutte ge woon door. Als het op corona aan komt, heeft dit land een missionair kabinet nodig, 'ook als het kabinet demissionair is', aldus de premier. Dat is beduidend meer dan in 2019: toen werd bijna 74.000 kilo in beslag genomen. Alleen al in de Rotterdamse haven is in 2020 een recordop brengst van ruim 40.000 kilo co caïne geboekt: 7000 kilo meer dan in het jaar ervoor. Opvallend daarbij is dat criminelen steeds voor grote partijen gaan. Er wer den twaalf zendingen van meer dan duizend kilo onderschept. Internationale samenwerking betaalt zich uit in meer vangsten De toename van de hoeveelheid onderschepte kilo's coke met be stemming Nederland is onder meer het gevolg van intensive ring van de samenwerking met controle- en opsporingspart ners. De organisaties in Zuid-Ame- rika ontmantelen smokkelnet- werken in een vroeg stadium, zo dicht mogelijk bij de productie- en distributiebron en maken daarbij gebruik van informatie van de douane. De samenwerking zorgt voor meer informatie en kennis en betere inzichten in de smokkel methoden waarmee de handha- vingsaanpak wordt aange scherpt. DEN HAAG Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) stelt met de verlengde lockdown nog eens 120.000 examens, toetsen en rijtesten uit. Dat komt bovenop de 190.000 geannuleerde exa mens en testen uit de peri ode 15 december tot en met 19 januari, aldus het CBR. Na de verlengde lockdown kunnen alle examens, toetsen en testen zonder extra kosten wor den ingehaald. Voor het inhalen heeft het CBR tot en met 15 mei plekken vrij gehouden. Hiervoor kan na de dag van uitstel met een een reservering wor den gemaakt. ,,Op die ma nier komen mensen met een uitgesteld examen eer der aan de beurt dan nieuwe kandidaten'', licht een woordvoerder de keuze toe. woensdag 13 januari 2021 GO De kabinetsreactie op het kei harde toeslagenrapport zorgt voor crisissfeer in Den Haag. Coalitiepartijen hinten steeds nadrukkelijker op een kabinets- val. Maar de aarzeling om tijdens een ongekende crisis de stekker eruit te trekken is groot. Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag Alleen minister Wiebes opof feren lijkt niet genoeg. foto anp ROTTERDAM De douane en opsporingsdiensten in bin nen- en buitenland hebben af gelopen jaar ruim 115.000 kilo cocaïne voor de Nederlandse havens onderschept. De 5-jarige hond Diemer dacht gisteroch tend tijdens zijn wandeling over de Limiti- sche Heide bij Huizen eens lekker op vos senjacht te gaan. Diemer rook wat lekkers, rende erachteraan en dook een hol in. Tot verdriet van zijn baasje lukte het Diemer niet om rechtsomkeert te maken. Na enkele bange uren riep de eigenaar de brandweer erbij. Die slaagde erin om na wat graafwerk het dier te bevrijden. foto's caspar huurdeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3