II 'Illegaal feest in Hulster bios brengt inwoners in gevaar' 4 Gemeentes gaan verschillend om met geld van het Rijk Met hun band Woodworks treden ze normaal gesproken 200 keer per jaar op, tijdens feesten, op terrassen en in cafés. Nu is dat nog maar één keer per week, gratis, voor een ca mera die het concert streamt via Fa- cebook en opneemt voor YouTube. ,,Zo kunnen we laten zien dat we nog bestaan", zegt Arjan Broek. Net als Hans van der Werfverdiende hij tot maart vorig jaar zijn brood met muziek. De Vlissinger heeft mini maal gebruik kunnen maken van inkomenssteun, want hij heeft een partner die verdient. De Middel burger krijgt ongeveer 40 procent van zijn gederfde inkomsten ver goed. De Vlissingse wethouder Rens Reijnierse wees ze op het steun fonds van 368.000 euro dat is ge vuld met geld uit Den Haag. De ge meente wil daarmee culturele in stellingen, ondernemers en makers helpen. Van der Werf diende met een een aanvraag in. ,,Ik heb mijn jaaropgave uit 2019 gecombineerd met de prognose voor 2020 en zo ongeveer mijn verlies berekend." Broek woont in Middelburg. Dat heeft ook een steunfonds cultuur, van ruim 358.000 euro. 'Heb je nou je aanvraag al ingediend?', vroeg Van der Werf hem tijdens de laatste YouTube-sessie. Op de site van zijn gemeente vond Broek een formu lier, maar dat was duidelijk be stemd voor culturele organisaties. ,,Ik heb gebeld en uitgelegd dat mu zikanten in Vlissingen wel een aan vraag konden doen. Ik kreeg te ho- ren dat het geld toch echt bedoeld is voor sociaal-maatschappelijke or ganisaties met een culturele func- Ik heb uitgelegd dat muzikanten in Vlissingen wel een aanvraag konden doen tie. Niet voor individuele makers. Het hoeft niet eens per se aan cul tuur te worden besteed." Per postcode kan de uitvoering dus verschillen. ,,Ben ik blij dat ik in Vlissingen woon", merkt Van der Werf op. De Middelburgse redenering lijkt het meest aan te sluiten bij die van het ministerie, al heeft die er wel op aangedrongen dat het geld via in stellingen bij culturele makers te recht moet komen. Maar een band als Woodworks speelt vrijwel nooit in een door de gemeente gesubsidi- eerde popzaal. ,,Het grootste deel van ons inkomen komt uit de ho reca, want we spelen veel in cafés en op terrassen", legt Broek uit. ,,Nou dan weet je het wel." Want uitgerekend de horeca is een van de zwaarst getroffen secto ren. Van der Werf: ,,Als ze straks weer open mogen, is niet het eerste wat ze denken: 'We gaan weer live muziek programmeren'. Ze zijn al lang blij als ze voldoende omzet hebben." Veel perspectief is er dus niet. ,,Er zijn al heel wat muzikanten die hun instrument aan de wilgen hebben gehangen", zegt Van der Werf, zichtbaar geëmotioneerd. Dat is precies wat Reijnierse wil voorkomen. ,,Het geld van het Rijk is bedoeld om de lokale culturele infrastructuur overeind te hou den", betoogt de Vlissingse wet houder. ,,Wat heb ik daaraan als straks iedereen gestopt is? Het mi nisterie heeft nadrukkelijk als aan wijzing meegegeven dat makers moeten worden gesteund. Probeer mensen te vinden die iets organise ren, zorg dat bandjes kunnen optre den, regel dat. Als je dan zegt dat het geld alleen bij organisaties terecht mag komen, ben je erg bekrompen bezig. Wij hebben de regeling zo breed mogelijk geïnterpreteerd. Laat zoveel mogelijk mensen zich melden. Wie zijn wij om van tevo ren te bepalen dat dat niet mag? Hoe dat gaat uitpakken, weten we niet. Als we straks alle aanvragen binnen hebben, moeten we tot een verstandig besluit komen. Daar zijn wij ook voor. En dat het moeilijk wordt, begrijp ik best. Maar we gaan niemand van tevoren uitsluiten." Geen inkomenssteun Zijn Middelburgse collega Carla Doorn stelt dat het steunpakket niet bedoeld is als inkomenssteun. ,,Dan zou je in onze optiek juist on gelijkheid creëren. Er zijn ook eige naren van cafés of kapsalons die dat wel willen hebben." Hoewel steun aan individuele makers nu niet hoort bij het Mid delburgse steunpakket, sluit ze niet uit dat in de volgende ronde - als Middelburg ruim een half miljoen euro uit Den Haag krijgt - de rege ling wordt verbreed. ,,Daar gaan we zeker naar kijken." In de nacht van zaterdag op zondag beëindigde de politie een illegaal feest in de oude bioscoopzalen aan de Houtmarkt in Hulst. Er waren zo'n vijftig mensen tussen de twintig en dertig jaar oud aanwe zig, die op de vlucht sloegen toen ze de agenten zagen. Ontzettend gevaarlijk, constateerde de politie achteraf. Er is sprake van houtrot, gladde vloeren en door een voor malige nooddeur kun je zomaar zes meter naar beneden vallen. Na men van feestvierders zijn geno teerd en de politie gaat in overleg met de gemeente, of er nog andere maatregelen genomen moeten worden. 'Strenge veroordeling' De Hulster CDA-fractie vraagt zich af of dit feest niet voorkomen had kunnen worden door sociale media in de gaten te houden en vindt dat de organisatoren streng veroordeeld moeten worden. Alle aanwezigen moeten wat hen be- treft een boete krijgen voor over treding van de coronaregels. Hul stenaren die offers maken om zich aan de regels te houden, worden in gevaar gebracht door vijftig jonge ren die niet nadenken, stellen de christendemocraten. De VVD-fractie wil weten wan neer er iets gedaan wordt aan het voormalige bioscoopcomplex, nu er definitief geen vermaakcentrum op die plek komt. Het complex is onveilig en zoals het er nu uitziet 'geen gezicht in de historische bin nenstad'. De partij vraagt ook wat er gedaan kan worden om overlast op die plek te beperken en wat er in de nabije toekomst mogelijk is met het bouwwerk. woensdag 13 januari 2021 Kijk op de site bij /video Wel of geen steun, verschilt per postcode Willekeur: Vlissings bandlid kan steun aanvragen, Middelburgs bandlid niet Ze spelen allebei in de dezelfde band, door de coronacrisis zijn ze allebei het grootste deel van hun inkomen kwijtgeraakt, maar Vlissinger Hans van der Werf kan wel bij de gemeente aan kloppen voor geld van het Rijk en Middelburger Arjan Broek niet. ,,Dat is toch gek?" Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Hans van der Werf (l) mag een beroep doen op het steunfonds cultuur, Arjan Broek niet. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Arjan Broek, Middelburger Het illegale feest in de voorma lige Hulster bioscoopzalen roept in politiek Hulst nogal wat vra gen op. Wanneer gaat er wat ge beuren aan de staat van het pand en wat voor straf krijgen de feestvierders? Sophie Stockman Hulst De oude bioscoop aan de Houtmarkt in Hulst waar de politie zon dagochtend vroeg een einde maakte aan een illegaal feest met vijf tig man. foto politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36