Kindercoach Marijke geeft tips KNRM rukte vooral uit op het Veerse Meer ZEELAND 3 Hoe kom je als jonge ouder delock- downweken door, waarin je thuison- derwijs, zorg voor de kinderen en je ei gen werkzaamheden moet combineren? Kinder coach Marijke Homburg uit Kats geeft tips. Ouders leggen de lat hoog, weet Homburg. Ze willen een goede vervangende juf of meester zijn én ze willen hun eigen werk goed doen. ,,Maar je kunt niet op alle fronten hon derd procent scoren. Zestig procent mag ook wel eens. Mijn tip is dus: stel prioriteiten, maak het niet te zwaar, en wees mild voor jezelf. Je kunt school niet helemaal vervan gen. Spreek jezelf toe, zoals je dat bij een vriend of vriendin zou doen. En bedenk: het is heel knap dat ik dit allemaal voor elkaar krijg." Bondgenoten zijn belang rijk in zware tijden. ,,Kijk daarom of je vrienden of ou ders van klasgenootjes van je kinderen kunt vinden, met wie je de taken kunt verdelen. De ene dag zitten de kinderen bij jou aan de keukentafel, de vol gende dag bij de ander. Zo kun je elkaar helpen." Maak een planning. „Bedenk wat je voor je eigen werk écht gedaan moet krijgen, en doe dat eerst. Desnoods tussen zes en zeven uur 's ochtends, als de kinderen nog niet wakker zijn. Ontbijt samen met de kinde ren, en spreek af dat iedereen aangekleed aan tafel zit. En stop er om twaalf uur gewoon mee. Stop de schoolspullen in een doos, en ga écht iets anders doen." Zet een kookwekker. ,,Stel 'm in op 25 minuten, want dat is de tijd dat je je goed kunt concentreren. Zorg ervoor dat verleidingen, zo als telefoons, weg zijn. En houd na die focustijd even pauze: doe vijf of tien minuten wat anders, zoals dansen in de woonkamer, of touwtjespringen." Stel samen met je kinderen regels op. ,,Als je regels samen maakt, is het voor kinderen makkelijker om zich eraan te houden. Spreek bijvoorbeeld af dat je een rood bordje bij je lap top zet als je druk bezig bent, en niet gestoord mag worden." Neem ademruimtes. ,,Drink een kopje thee, ga wandelen, sporten, ga naar een vriendin of lees een boek. Als dat bete kent dat je kind op de iPad zit of een Netflix-film kijkt: maakt niet uit. En ga op tijd slapen, want met slaapgebrek wordt het lontje van iedereen korter. Vooral moeders hebben de nei ging om altijd aan te staan. Je moet ontladen en goed voor je zelf zorgen." Maak het leuk. ,,Maak van het rekenen een spelletje, ge bruik stoepkrijt voor de taalles. Zorg voor gezelligheid: houd een filmavond, kook samen, mddk er wat van. Het is ook een heel bijzondere tijd." niet in. ,,Het is de hele tijd schake len, schakelen, schakelen." In plaats van bij de pakken neer gaan zitten, kijkt Charlotte naar wat ze wél kan doen. Stilzitten op de bank is niets voor haar. Toen ze las dat veel thuiswerkende ouders het moeilijk hebben met het com bineren van werken en op de kin deren letten, kwam ze op het idee om hen te helpen. ,,Ik hou ervan om met kinderen te werken en samen lekker te spelen. Ik zou nu anders skiles aan kinderen gegeven heb ben." Oppaservaring heeft ze ook al genoeg. ,,Ik heb op kinderen van verschillende leeftijden gepast." Ook voor hulp met huiswerk of op passen op baby's draait ze haar hand niet om. Haar oproep is bestemd voor ge zinnen in de omgeving van Hulst, Axel en Terneuzen. ,,Ik heb een scooter en kan zelf overal heen rij den." Eventueel kunnen kinderen ook zelfs bij haar thuis worden op- gevangen. Charlotte is op werkda gen beschikbaar en bekijkt aan de hand van het aantal verzoeken dat ze krijgt, waar ze aan de slag kan gaan. De Hulsterse gaat bedacht zaam om met het coronavirus. ,,Zo gauw ik zelf iets voel, dan blijf ik thuis. Ik ben heel erg voorzichtig en ik zie verder niet veel mensen." Wie van haar diensten gebruik wil maken, vindt meer informatie op de facebookpagina van Charlotte Nuijten. Anders dan in de rest van Neder land was 2020 niet het drukste jaar voor de mensen van de zes red dingsstations van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschap pij (KNRM). Sterker nog: vijf sta tions hoefden minder mensen uit het water te redden dan het jaar er voor. De grote uitzondering was het station Veere. Want er moesten nogal wat mensen van het Veerse Meer worden gehaald. ,,Dat lijkt beschut water, maar vergis j e niet: het is er verraderlijker dan je denkt", waarschuwt Han de Gier namens de Zeeuwse reddings stations. De mensen van het station Veere rukten vorig jaar maar liefst 78 keer uit, tegenover 63 keer in het jaar ervoor, blijkt uit het jaarover zicht. Een opvallende stijging die voor een deel te maken heeft met corona, aldus De Gier. Doordat we meer in het binnenland vakantie vierden, zag de KNRM meer surfers, kleine zeilboten en kano's dan voorheen op het Veerse Meer. ,,Het is er vooral verraderlijk als het weer om slaat. De wind kan er enorm aan trekken. En dat geeft allerlei verras- Het Veerse Meer lijkt beschut water maar het is verraderlijker dan je denkt singen als je daar niet op bent voor bereid. Slaat het weer om, dan kan het er flink spoken." Mensen die het water op gaan, realiseren zich dat lang niet altijd, denkt De Gier. ,,Dat betekent voor ons dat we dit jaar veel meer aan voorlichting en preventie moeten gaan doen. Dat willen we gaan doen in samenwerking met ver huur- en watersportbedrijven en jachthavens." Minder hectisch De andere Zeeuwse KNRM-stati- ons kijken terug op een iets rustiger jaar. In heel Zeeland rukten de red ders van de KNRM 293 keer uit (22 keer minder vergeleken met 2019). Minder druk was het op Neeltje Jans, waar 69 reddingsacties zijn uitgevoerd (-8). Breskens rukte 48 keer uit (-2), terwijl Westkapelle 47 keer het water op spurtte (-8). In Hansweert en Cadzand was het uiteindelijk het 'rustigst', met ach tereenvolgens 26 acties (-5) en 25 reddingen (-15). Door het zomerse voorjaar en de warme zomer trokken mensen vooral naar de stranden. Dat leidde We moeten dit jaar veel meer aan voorlichting en preventie gaan doen tot veel meer hulpverleningen voor zwemmers en surfers, vooral in Cadzand, Westkapelle en bij Neeltje Jans. Met name bij station Neeltje Jans zijn opvallend veel me dische evacuaties uitgevoerd (één op de tien van alle acties). woensdag 13 januari 2021 Cornelleke Blok Marijke Homburg en haar collega's van 't Kindercoach- gilde hebben een gratis hulp lijn voor ouders die advies no dig hebben, of behoefte heb ben aan een luisterend oor. Contact met de Zeeuwse coaches via coachpraktijk Straal - Jacomina Bazen in Sint-Annaland via telefoon nummer 06 - 3730 3149 - info@coachpraktijkstraal.nl. Marijke Homburg is bereik baar via 06 - 2296 6273 en marijkecoacht@gmail.com. Charlotte Nuijten uit Hulst wil thuiswerkende ouders helpen. foto peter nicolai Nergens anders in Zeeland zijn vorig jaar zoveel mensen van het water gehaald als op het Veerse Meer. De redders van de KNRM hadden er hun handen vol aan. Veel meer dan in het jaar ervoor. Dat willen ze dit jaar voorkomen. „Opgelet als je gaat kanoën of surfen op het Veerse Meer: het kan er flink spoken." Jeffrey Kutterink Vlissingen - Han de Gier, KNRM - Han de Gier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35