44 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Het lijkt zo makkelijk: twee mensen die snakken naar de liefde én aan eikaars wensen voldoen aan elkaar koppelen. Toch blijkt dat in de praktijk niet zo simpel te zijn. Married at First Sight- expert Tila Pronk weet er alles van. MARRIED AT FIRST SIGHT KANDIDATEN We zijn echt geschrokken van de reacties op Chantal op sociale media Quote van de dag Er zit een heel grote bak verdriet en die is de hele tijd heel dichtbij Ik moet deze dagen vaak aan ze denken. Aan de jonge hoofdrolspelers uit Klassen, de alom beju belde maar veel te weinig bekeken documentaire serie van Human op NPO 1 waarin de kansenongelijk heid in ons onderwijs centraal staat. De zeven delen hadden niet beter getimed kunnen zijn, nu alle schoolkinderen van Nederland opnieuw thuiszitten en kranten bol staan van de verhalen over de schade die het aanricht, met name bij de kinderen uit de kansarme milieus. Oftewel de Anyssa's, de Gianny's en Yunuscans uit deze serie. Het is een van de mooiste programma's van afgelo pen tijd. Toch waren er weken dat ik het niet kon aan zien en dus ook niet keek. Omdat het te confronte rend was. Kinderen die zo graag willen, maar door de plek waar ze zijn geboren op achterstand staan of niet voor vol worden aangezien door hun leraar. Vroeg wijze kinderen die makkelijk vwo zouden kunnen, maar te veel zorgen aan hun hoofd hebben of thuis net dat beetje stimulans missen. De goedwillende docenten die machteloos toezien hoe hun leerlingen afglijden in criminaliteit en rottigheid. Ook waren er momenten dat ik juist niet kon stoppen met kijken en drie afleveringen achter elkaar verslond. Om me na afloop voor te nemen om op deze plek een open brief te schrijven aan alle politieke partijen en onder- wijsspecialisten van Nederland. De strekking? Dat het hier maar een slap zooitje is. Dat we moeten stop pen met pappen en nathouden. Stoppen met als vol wassenen excuses blijven zoeken voor sommige groepen kinderen. Dat de lat rigoureus omhoog moet in het onderwijs. Er zit in aflevering 4 een geweldig betoog van een Londense schooldirecteur uit een achterstandswijk tegen de Amsterdamse wethouder van Onderwijs. Zijn visie komt neer op discipline, lange schooldagen, geen excuses, goede leraren, hard werken. De resulta ten van elk kind worden twee keer per jaar opgehan gen in de gangen, zodat iedereen kan zien hoe hij scoort ten opzichte van zijn klasgenoten. Nogal con fronterend ja. Maar het werkt als een tierelier. Zou zoiets ook kunnen in het liberale Nederland, vraagt hij met een mengeling van cynisme en typisch onderkoelde Britse humor. De wethouder lacht ongemakkelijk. Haar belangrijkste vraag bij de aan blik van die al keurig gedrilde kinderen in uniform was: wat blijft er bij zoveel orde en structuur over van hun eigen karakter? Zie daar de Nederlandse menta liteit in een notendop. Die open brief heb ik nooit geschreven. Want wat weet ik nou van dit uiterst complexe onderwerp? Niks natuurlijk. Ik weet alleen dat wie Klassen nog niet gezien heeft, het écht moet terugkijken. Al is het maar omdat je als ouder jezelf daarna met her nieuwde energie op de verdraaide thuislessen stort. Want goed onderwijs is de basis. Voor iedereen. Oeuvreprijs voor Dekker Muziek uit serie in trek Start voor Borgen a er maar aan staan. Honder den vrijgezellen die allemaal een gooi naar de liefde doen en nota bene in het huwelijksbootje willen stappen met een volstrekte vreemde. Waar begin je? Welke kandidaten vallen op, welke personen vallen af, op basis van welke factoren match je de toe komstige bruidsparen met elkaar en misschien nog wel belangrijker: hoe weet je zeker dat de kandidaten met elkaar klikken en er een toekomst in zit? ,,We zijn in eerste instantie eigen lijk nog helemaal niet bezig met de matches, maar juist met de kandida ten'', legt universitair docent sociale psychologie Tila Pronk uit. ,,Ze krij gen een test van 1,5 uur voor hun kiezen en die kost veel tijd en ener gie, en er moet een enorme bereid willigheid zijnom het achterste van je tong te laten zien en je kwetsbaar heid te tonen.'' In de matchtest, die Pronk omschrijft als een 'complex meetinstrument', wordt uitgebreid gekeken naar factoren als relatie verleden, voorkeuren, wensen, waar die persoon in het leven staat en op wat voor types iemand valt. Voorzichtig Veel van de aanmeldingen, dit jaar waren het er zo'n duizend, vallen na het maken van de test al af. ,,Dan ontdekken we bijvoorbeeld dat ie mand net uit een relatie komt, een persoonlijkheidsstoornis heeft of met trauma's kampt. Dat is iets waar we heel voorzichtig mee zijn: we willen dat de kandidaten beschermd worden en sterk in hun schoenen staan.'' En dat is nodig, want wie tij dens de uitzendingen meeleest op Klassen woensdag 13 januari 2021 GO RADIO Daniël Dekker krijgt de Mar coni Oeuvre Award. Hij wordt door de jury vooral geprezen vanwege 'zijn ongekend suc cesvolle radio carrière, zijn herkenbare stem en eigen geluid'. Afgelo pen jaar nam Dekker na der tig jaar afscheid van AvroTros, nu werkt hij bij Omroep MAX. NETFLIX De muziek uit de Netflix-serie Stranger Things is de meest gestreamde muziek uit series van de videostreaming- dienst ooit. Dat blijkt uit een on derzoek van OnBuy.com. De website keek naar de tien Netflix-shows met de beste muziek. Op de tweede plek staat 13 Rea sons Why. TV De opnames van het langver wachte vierde seizoen van de Deense poli tieke serie Bor gen zijn begon nen. Maandag werden de eer ste scènes ge draaid in Kopen hagen. De vierde reeks wordt door de Deens omroep DR gemaakt, maar dit keer in samenwerking met Netflix. 'Je kunt op alles matchen, maar als de vonk er niet is, lukt het niet Maxime Segers —Tila Pronk, expert van Married at First Sight - Jan Dulles in een gesprek met Typhoon over zijn drie maanden oude dochter Donna, die onlangs plotseling overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28