MEDIA CULTUUR 27 h p|us tv gids ook niet in de media en in de rechtsstaat, maar dat is wel echt van een andere orde dan in de Verenigde Staten. Mijn indruk is, en ik moet ook voorzichtig zijn, dat het vertrouwen nog wel groter is. In moeilijke tijden groeit de zeggingskracht van de complottheorieën. Als het slecht gaat, zijn mensen vatbaarder voor het andere geluid. Na corona gaat dat hopelijk weer beter in de wereld.'' ,,Biden hoeft niet bang te zijn dat hij po pulair wordt in deze kringen. Ze vinden Biden ongeloofwaardig. Hoe is die man rijk geworden? Door vijftig jaar werk zaam te zijn in de politiek? Dat geloven ze niet. We waren vorige maand in het olie- gebied van Texas. Biden wil overstappen op nieuwe vormen van energie. Zij gelo ven dat God de olie niet voor niets in hun grond heeft gestopt. 'Ga lekker je gang met de zon en de wind', roepen ze naar Biden. 'Maar wij gaan gewoon door met onze olie.' Uiteindelijk vrezen ze het ver lies van banen, maar geloven ook dat God het in goede banen zal leiden.'' Tijs van den Brink keert vanavond en morgenavond terug op televisie met twee nieuwe afleveringen van de reportageserie God, Jesus, TrumpIDe presentator ging vlak voor kerst in gesprek met christelijke Trumpaanhangers. Nieuwsgierigheid, dat lokte Tijs van den Brink (50) opnieuw naar de Verenigde Staten. Een jaar geleden vond de EO- coryfee het moeilijk te rijmen: hoe kon je protestants christen zijn en tegelijk fana tiek aanhanger van Donald Trump? In de eerste reportageserie vond Van den Brink antwoorden. ,,Trump bewaakte voor hen de christelijke cultuur van het land en zorgde voor een sterke economie. Dat woog zwaar voor die mensen.'' In een jaar tijd veranderde veel. Trump verloor de verkiezingen van Joe Biden, corona sloeg hard toe en protesten en chaos ontstond na de beweging van Black Lives Matter. Van den Brink wilde weten of de christelijke trumpianen nog steeds overtuigd waren van hun leider. noorden en in het zuiden, onder andere in Michigan en Texas en in de meeste ge vallen geloofden de mensen niet dat Trump de verkiezingen had verloren. Pure fraude, zeiden ze.'' ,,Ik was geschokt. Ze geloofden absoluut niet in de rechters van hun land die de zaak hadden bekeken. Later vroeg ik toch waarom ze zo overtuigd waren van de overwinning van Trump. 'Je hebt de film pjes toch wel gezien?' reageerden ze, wij zend op gescheurde biljetten en dozen vol ongetelde stemmen. Ergens kan ik me dan voorstellen dat je in eerste instantie even twijfelt aan de verkiezingsuitslag, maar twee maanden later dat nog steeds doen, is ongehoord.'' „Natuurlijk wist ik, onder andere door de serie, dat er veel ontevreden Amerikanen waren, dat een deel geen vertrouwen had in de autoriteiten van het land. Ik had al leen niet gedacht dat ze zouden overgaan tot het gebruik van geweld. Ze wilden let terlijk hun recht halen." ,,Toen ik aanvankelijk de beelden zag, dacht ik dat het vooral tuig was. Tot ik een reportage zag en hetzelfde sentiment hoorde als ik had aangetroffen. Ze dach ten echt dat ze waren bestolen. Een van onze gasten in de serie was ook bij het Capitool, maar ging niet naar binnen. Vooraf dacht ik dat relschoppers en brave christenen twee verschillende groepen waren. Dat gat is veel kleiner dan ik hoopte.'' ,,Ik zie gelukkig een verschil met ons land. Hier gelooft een deel van de be woners ,,In de meeste gevallen kwam een volmondig 'ja' als antwoord op deze vraag. We waren in het woensdag 13 januari 2021 Media&Cultuu r God, Jesus, Trump! is van avond en mor genavond om 22.20 uur te zien op NPO 2. 'Ik was geschokt door twijfel van christelijke Trump-stemmers' Tijs van den Brink ging terug naar de VS. „Mensen geloofden niet dat Trump de verkiezingen had verloren.'' Hoe denken de christelijke stemmers van Trump over hun nieuwe president, de democraat Joe Biden? Thomas Sijtsma Ging je in discussie met deze christe lijke Trumpstemmers? Of was dat onbegonnen werk? een paar weken na jullie opnames plaats. Hoe heb je naar die beelden gekeken? Waren de bestormers van het Capitool dezelfde mensen als de christenen in jouw serie? Kunnen deze wanordelijkheden ook in Nederland gebeuren? En, waren ze dat nog? De bestorming van het Capitool vond I 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27