als je genoeg spaargeld overhoudt 25% Waar is John Williams als je hem nodig hebt? Waarvan akte korting 21 Spelenderwijs blind leren typen met Donald Duck Ga naar DuckTypen.nl/korting <vV w WUSJSiVA/ sing, dan is je financiële ruimte om tegenvallers op te vangen of wat extra's te doen, kleiner. ,,Dan ont neem je jezelf een bepaalde vrijheid. Bijvoorbeeld om je kinderen te hel pen bij de aanschaf van hun huis.'' ,,Als je eerder wil stoppen met werken, is daar geld voor nodig'', zegt Poelhekke. Of denk aan studerende kinderen, een eventuele scheiding. ,,Dan is het handig als je geld op je rekening hebt staan.'' Daar komt bij dat aflossen, zoals eerder opgemerkt, relatief weinig financiële ruimte oplevert. Zelfs als je een fors bedrag aflost, zoals 30.000 euro, scheelt dat zo'n vier tientjes per maand, berekent Poelhekke. ,,Dat geld kun je ook gebruiken om je huis op te knappen, om te reizen. Dat geef ik klanten altijd mee.'' Overstappen Wel adviseert Poelhekke klanten soms om over te stappen van hy potheek. ,,Onlangs nog bij een me neer die een paar ton op zijn reke ning had staan en boetevrij 100.000 euro kon aflossen. Dat vond ik een goed idee. De belasting op zijn ver mogen en zijn maandlasten gingen omlaag en hij had genoeg geld over." Omdat de spaarrente zo laag staat, is bijna iedereen op zoek naar rende ment voor zijn of haar spaargeld, merkt Poelhekke. ,,Maar rentenieren zoals dat vroeger kon, is nu een uto pie. Wil je meer rendement, dan zul je dat eerder halen op de beurs. Al is dat natuurlijk ook onzeker.'' Hoe los je af? Als je de voor- en nadelen op een rij hebt gezet en je besluit af te los sen, hoe werkt dat dan? Door de meeste banken is vastgelegd dat je jaarlijks een bepaald percentage van de lening boetevrij mag aflossen. Meestal is dat minimaal 10 procent. Wil je meer afbetalen dan brengen sommige hypotheekverstrekkers een boete in rekening. Die boete wordt berekend uit het verschil tussen de contractrente (de rente waarmee je je hypotheek hebt afgesloten) en de marktrente (de hui dige rente). Een versimpeld voor beeld: je lost 20.000 euro teveel af op je hypotheek waar je 4 procent rente over betaalt. De huidige rentestand is 2 procent. De boete is dan 400 euro vermenigvuldigd met het aantal jaar dat je hypotheek nog loopt. ADVERTENTE Visschien had John Williams van het tv-programma Help, mijn man is klus ser! uitkomst kunnen bieden. Die had met zijn bronstige stem, brede uithuilschouders en de inzet van een paar bekwame bouwvakkers de zaak in een oogwenk opgelost. Maar John had klaarblijkelijk andere zaken aan het hoofd en nu staan de echte lieden Anouk en Ferrie als twee kemphanen tegenover elkaar. Een jaar of acht geleden kochten ze een huis in een nieuwbouwwijk. Geen woning waar je na wat kleine aanpassingen in kon trekken, maar een betonnen casco dat Ferrie in hooguit een paar maanden zelf zou afbouwen. In afwachting daarvan gingen ze er vast wonen met hun drie kinderen. Dat Ferrie geen enkele ervaring had met klussen en bouwen, leek overkomelijk. Maar de maanden en jaren verstreken en van afbouwen kwam weinig terecht. Klus sen bleek moeilijker en tijdrovender dan Ferrie had gedacht. Acht jaar lang leefde het gezin als nomaden in het betonnen karkas, dat alleen van het hoogstnodige was voorzien. Het was afzien, maar ze hielden de moed erin. Lang bleef Anouk in Ferrie geloven, waarschijnlijk tegen beter weten in. Maar na de zoveelste verbroken belofte ('deze zomer maak ik het af) was ze er klaar mee. Ze ver trok, samen met de kinde ren naar een geriefelijker onderkomen en vroeg echtscheiding aan. Omdat ze op huwelijkse voor waarden waren getrouwd, meldden ze zich bij mij om de scheiding in goede banen te leiden. Anouk wilde koste wat kost een aannemer inschakelen Aanvankelijk leek dat te lukken. Maar dat vermale dijde huis bleek opnieuw een splijtzwam. Beiden wilden er graag vanaf, omdat de hypotheek zwaar op hen drukte. Uit een taxatie van de makelaar bleek echter dat ze er in deze staat weinig voor zouden krijgen. De makelaar adviseerde hen het huis te laten afbouwen, zodat het veel meer zou opbrengen en ze uit de financiële zorgen waren. Maar hoe zouden ze een aannemer moeten beta len? Ferrie had al zijn geld in het huis gestoken. Hij stelde voor om het huis zelf alsnog af te bouwen. Anouk had daar weinig fiducie meer in en wilde koste wat kost een aannemer inschakelen. Dat viel bij Ferrie niet in goede aarde, vooral toen Anouk bekende dat ze jarenlang stiekem geld had achtergehouden en daardoor, in tegenstelling tot hem, over een fijn spaarpotje beschikte. Konden ze met dat geld geen aannemer inschakelen, pro beerde Ferrie nog? Maar daar had Anouk geen trek in en binnen de kortste keren spraken de twee alleen nog via hun advocaten met elkaar. Mijn rol als bemiddeld notaris was uitgespeeld. Nu moest de rechter de knoop doorhakken. De zaak loopt nog en de uitkomst is ongewis. Ach, waar is John Williams als je hem nodig hebt? SA3 Toeslagen Ander nadeel: betaal je minder hy potheekrente, dan kan je ook min der rente aftrekken. Hierdoor wordt je belastbare inkomen (in box 1) ho ger en gaat je belasting waarschijnlijk omhoog. Lagere maandlasten kun nen eveneens gevolgen hebben voor de toeslagen waar je wellicht recht op hebt. Zo worden zorg- en kinderop- vangtoeslagen lager als je belastbare inkomen hoger is. Comfortabel Zowel Flikweert als Purperhart en Poelhekke benadrukken de belangrijkste voorwaarde om af te lossen; het hebben van voldoende spaargeld. Los je af, dan zit je spaar- geld in stenen en kun je er niet meer bij. Hoeveel je over moet houden op je spaarrekening is heel persoonlijk, zegt Flikweert. „Sommige mensen voelen zich pas comfortabel als ze een ton op de bank hebben staan, bij anderen is dat 10.000 euro.'' Pur perhart: ,,Als je geen geld meer hebt om de koelkast te vervangen, heb je een verkeerde keus gemaakt.'' En waarom zou je de hypotheek al zo snel op nul willen zetten, vraagt Flikweert zich af. ,,Stel dat de schuld vrij laag is in verhouding tot de waarde van je huis. En dat je de hypo theek makkelijk kunt betalen, ook als je met pensioen gaat. Dan is er eigen lijk niets op tegen om een maande lijks bedrag te betalen voor de hypo theek.'' Extra's Koop je nu een duurdere woning voor 400.000 euro, dan kan je voor 100.000 euro (de aflossing plus de overwaarde) geen hypotheekrente aftrek meer claimen. Aan de andere kant heb je door de extra aflossing en overwaarde natuurlijk ook minder hypotheek nodig. woensdag 13 januari 2021 PC ILLUSTRATIE NOZZMAN Deze aanbieding is geldig t/m 18 j januari 2021 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. m Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl Stop je je spaargeld in extra aflos-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21