ELD OED Makkelijk op de kleintjes letten - ^LXJI Lagere hypotheek kan fijn zijn, maar alleen GOEIE KOOP Babyfoon 1 w 20 €208 €108 A J €62 Nederlanders hebben gemiddeld ruim 43.000 euro spaargeld. Door de lage rente levert dat vrijwel niets op. Wel betalen we duizenden euro's per jaar aan rente voor onze hypotheek. Aflossen lijkt dus verstandig. Luvion Prestige Touch 2 H ^6 Philips Avent SCD721/26 •?0® 1 A 7,6 Alecto DBX-88 O Verkrijgbaar in twee kleu ren. O Gemeten bereik 94 meter. O Zowel baby- Financieel planner Pieter-Bas Poelhekke van Poelhekke Wagenaar Hypotheken krijgt de vraag met de regel maat van de klok: 'Is het slim om extra af te lossen op m'n hy potheek?' Het antwoord dat hij dan geeft, is genuanceerd. ,,Dat hangt af van je persoonlijke situatie, toe komstplannen en de hypotheek- vorm.'' Wel is aflossen van schulden, zoals een hypotheek, een van de wei nige mogelijkheden om de vaste las ten te verlagen. Besparing Verwacht niet dat de maandlasten met sprongen omlaaggaan als je extra aflost. Stel dat je 10.000 euro aflost op je aflossingsvrije hypotheek waar je 1,15 procent rente over betaalt (de huidige gemiddelde NHG-rente 10 jaar vast). Dan levert dat een jaar lijkse besparing op van 115 euro, of nog geen 10 euro per maand. En dan is er ook nog de hypotheekrenteaf trek. Als je in de hoogste belasting schijf zit, krijg je ongeveer een derde van de betaalde rente terug door de hypotheekrenteaftrek. Netto levert deze aflossing je dus slechts 7 euro per maand op. Los je op een hypo theek met 4 pct. rente 20.000 euro af, dan bespaar je jaarlijks 800 euro bruto, netto zo'n 44 euro per maand. Toch is aflossen altijd verstandig, zegt adviseur Ulrich Purperhart van hypotheekvergelijker De Hypothe- ker. Omdat je aan het einde van de looptijd toch minder rente hebt betaald dan als je niet zou hebben afgelost. ,,7 euro per maand is geen groot bedrag, maar over een looptijd van dertig jaar, levert dat toch een besparing op van ruim 2500 euro.'' 'Als je geen geld meer hebt om de koelkast te vervangen, heb je een verkeerde keuze gemaakt' Vermogensbelasting Maar aflossen kent nog meer voor- en nadelen die je wellicht niet direct overziet. ING heeft die op zijn website op een rijtje gezet. Om te beginnen met de voordelen: als je veel spaargeld bezit, hoef je wellicht minder belasting te betalen. Heb je in 2021 meer dan 50.000 euro (was 30.846 euro) per persoon aan vermo gen, dan betaal je daarover vermo gensbelasting. ,,Aflossen is dus vooral zinvol als je boven dit vrijgestelde bedrag uitkomt'', zegt hypotheekdes- kundige Wim Flikweert van ING. Want door af te lossen verlaag je dit vermogen in box 3. Kom je daardoor onder de 50.000 euro spaargeld dan hoef je zelfs helemaal geen vermo gensbelasting te betalen. Risico-opslag heeft te maken met het risico dat de bank loopt door jou geld te lenen. Door af te lossen zit er meer eigen geld in de woning en minder geld van de bank. Hoe lager de hypotheek ten opzichte van de waarde van de woning is, hoe minder risico-opslag de bank rekent en hoe lager de rente. Deze aanpassing moet je zelf aanvra gen bij de hypotheekverstrekker en geldt alleen voor hypotheken zonder hypotheekgarantie (NHG). Door af te lossen heb je bovendien minder kans om te blijven zitten met een restschuld als de woning in waarde daalt. Maar let op, als je aflost, ben je ook voor dit bedrag de hypo theekrente-aftrek definitief kwijt. Voorbeeld: stel dat je je huidige wo ning gekocht hebt voor 200.000 euro. Inmiddels is het huis 250.000 euro waard en heb je 50.000 euro afgelost. woensdag 13 januari 2021 &E PC Onmisbaar voor wie slapend kroost in de gaten wil hou den; de babyfoon. De één geeft geluid én beeld, de ander alleen geluid. Dat laat ste kan gewenst zijn in een nieuwbouwwoning met be tonnen muren en vloeren. Die blokkeren eerder bewegend beeld dan een geluidssignaal. Een babyfoon met alleen geluid kan een dubbel zo grote afstand overbruggen dan een beeldmodel. De Con sumentenbond vergeleek vorige maand 38 babyfoons met beeld en 18 met alleen geluid. Wij selecteren er drie. U-vwr station te op te slaan. bekijken. OTerugspreek- functie, dus O Gemeten bereik 56 geruststel- meter. lend toespre- O Babystation ken zonder de trap op te werkt niet op batterijen. O Royaal 7-inch scherm. hoeven. Basisstation O Beelden van O Optie om wel, maar die maximaal beelden op is dan vrij vier camera's SD-geheu- snel leeg. via basis- genkaartje tfrUT meter). en nachtmo- i. O Lange batte- dus. 'MOIJ I rijduur (26,5 M uur), werkt O Niet uit te ook op net- breiden, spanning. dus minder OTerugspreek- geschikt bij functie. meerdere O Genoeg kinderen. O Goed bereik extra's als O Een van de van binnen temperatuur- duurste in naar buitens- sensor, zijn soort. huis (122 slaapliedjes O Regelrechte klassieker met goede prijs-kwali- teitverhou- ding. O Goed geluid dat ook gere gistreerd wordt via groene en rode lampjes. als de ouder unit werken ook op batte rijen. O Niet uit te breiden. O Batterijduur is niet super- goed. MARJOLEIN KOOYMAN -ULRICH PURPERHART Nog een voordeel: mogelijk kun je door af te lossen een lagere rente op je hypotheek bedingen. Dat Extra aflossen: doen of niet? Voor meer informatie: Consumentenbond.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20