16 ECONOMIE 1^ De 221 vestigingen van New York Pizza verkochten nog nooit zoveel pizza's als vorig jaar. En de vooruitzichten zijn goed, verzekert Philippe Vorst, de topman van het Amstelveense bedrijf. 'Crisis jaagt groei van bezorging aan' CORONA GEVOLGEN Kort Reorganisatie Shell kost 900 banen in Nederland Shell schrapt circa 900 banen in Nederland als onderdeel van de eerder aangekondigde grote reorganisatie bij het olie- en gascon- cern. Dat komt neer op ongeveer een tiende van het totale Nederlandse personeels bestand. Shell kondigde in september al aan dat er wereldwijd een streep gezet wordt door 7000 tot 9000 banen, om kosten te besparen vanwege de coronacrisis. Maar hoe het banenverlies precies verdeeld zou wor den binnen het concern was destijds nog niet duidelijk. Aantal faillissementen vorig jaar historisch laag Het aantal bedrijven dat vorig jaar failliet is gegaan, lag historisch laag. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek meldt dat er in de af gelopen twintig jaar niet zo weinig bedrij ven de deuren moesten sluiten. Ook de cij fers voor december waren bijzonder laag. Toen gingen er 138 bedrijven en instellin gen failliet, waarbij eenmanszaken niet werden meegeteld. Dat was het laagste ni veau sinds januari 1991. Voor heel 2020 bleef het aantal faillissementen steken op 2703, ruim 500 minder dan een jaar eerder. De statistici wijzen op de noodsteun van de overheid als reden voor het lage aantal bankroeten. Omzet van uitbater van laadpalen Fastned omhoog De omzet van uitbater van snellaadstations voor elektrische auto's Fastned is afgelopen kwartaal gestegen. Dat lukte het bedrijf on danks strenge lockdowns in een flink deel van de landen waar het actief is. Het is het eerste kwartaal sinds het begin van de coro nacrisis waarin Fastned het beter deed dan voor de virusuitbraak. Een lockdown raakt de omzet van Fastned, omdat er flink min der gereden wordt. Tegelijkertijd nam het aantal elektrische auto's toe en zijn er dus meer potentiële klanten. Ook breidde Fast- ned het aantal laadstations uit. Shell Aegon DSM Wolters- Kluwer Natuurlijk is Philippe Vorst, die New York Pizza (Nyp) samen met twee anderen opzette in 1993, blij met de groei van zijn bedrijf in 2020. En met de 11,5 miljoen pizza's die vorig jaar door de 221 vestigingen werden verkocht. ,,Maar we groeien al non-stop sinds 2010. Vorig jaar was de groei wel extreem met 20 procent. Wij zaten gelukkig in een markt die open mocht blijven. Maar de ge wone horeca is extreem hard ge troffen. Ons succes betekent dat anderen lijden. Ik had dit liever niet gehad.'' De coronapandemie heeft NYP en flinke steun in de rug gegeven, lijkt het. Maar het bedrijf merkte ook de impact ervan. ,,We wilden afgelopen jaar 25 nieuwe vestigin- POPULAIR gen openen, maar het werden er uiteindelijk maar dertien.'' Naast de vestigingen, die door franchisers worden gerund, heeft NYP een deegfabriek en groothan del. Dat deeg wordt aan de eigen vestigingen, maar ook aan afne mers in twintig landen geleverd. In Nederland neemt bijvoorbeeld La Place deeg af van NYP. ,,Op een gegeven moment zakte de omzet met 70 procent in, omdat door de lockdown in veel landen de afzet wegviel.'' Maar per saldo bleef het verlies aan omzet beperkt. Corona veranderde ook de werkwijze drastisch. In eerste in stantie moesten de 75 mensen op het hoofdkantoor thuiswerken. ,,Maar we hadden geluk dat we net een uitbreiding van het kantoor hadden gerealiseerd voor de toe komstige groei. Daardoor hebben we veel extra ruimte en kunnen meer mensen op veilige afstand op kantoor werken.'' Ook bij de vestigingen veranderde het een en ander. ,,Voor de uitbraak werd 20 procent van de bestellingen door klanten opgehaald. Nu wordt vrijwel alles bezorgd.'' En die be zorging gaat contactloos, betalen kan alleen online en met pin en de pizzakoerier blijft op afstand. Jonge mensen Op andere vlakken had corona ook invloed. ,,We zijn gelukkig een jeugdig bedrijf, waarmee ik bedoel dat hier veel jonge mensen wer ken. Daardoor hebben we gelukkig geen ernstige coronagevallen ge had. We kregen dagelijks honder den vragen van franchisenemers. Wat moet ik doen als een mede werker besmet is bijvoorbeeld. Moet ik dan de zaak sluiten? We besloten een dagelijkse nieuws- woensdag 13 januari 2021 TIENDE VAN PERSONEELSBESTAND STEUN HOUDT BEDRIJVEN OVEREIND ONDANKS LOCKDOWN o GO Aandeel stijgt door hogere olieprijzen. De verzekeraar profiteert van stijging obliga tierentes. Aandeel zakt nadat bedrijf door Ameri kaanse bank Bernstein op ver kooplijst is gezet. Beleggers hebben minder vertrouwen in de informatie leverancier. a> E o Peet Vogels Amstelveen Bezorgers van maaltij den en boodschappen hebben tijdens de coro nacrisis uitstekende zaken gedaan. Volgens het FoodService Insti tuut Nederland (FSIN) groeide de totale markt in Nederland voor thuis bezorging vorig jaar met ruim 43 procent en zijn 'delivery-spelers' nu goed voor bijna 10 pro cent van de totale uitga ven aan eten en drinken. De bezorging van maal tijden groeide naar schatting van het FSIN met 37 procent naar ruim 2,7 miljard euro in 2020. Zonder corona zou dat rond de 14 pro cent zijn geweest. Vorig jaar was maaltijdbezor- ging goed voor bijna 23 procent van de totaal markt voor buitenshuis eten en drinken. De boodschappenbe- zorging groeide nog harder. In 2020 nam de bezorging door super markten en speciaalza ken toe met naar schat ting ruim 49 procent tot bijna 2,7 miljard euro. Dat is ruim 600 miljoen euro meer dan oor spronkelijk ingeschat. Het totale marktaandeel inclusief wijnbezorging, taart en versboxen ligt nu op 6,1 procent. 'Corona heeft gefun geerd als aanjager. De livery was al langer een groeiende trend, maar heeft dit jaar een vlucht genomen', aldus het FSIN. New York j Pizza wil ook het buitenland veroveren NEW YORK PIZZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16