Marjan Berk NIEUWS 15 In totaal staan445verdachten terecht Een 'kanjer van een tang', schreef in de jaren 80 een recensent over schrijfster Patricia Highsmith, wier 100ste geboortedag in 2021 wordt gevierd met een nieuwe uitgave van De getalenteerde Mr. Ripley. Deze prikkelende recensie had mij nieuwsgierig gemaakt naar Ediths Diary, op dat moment haar laatste boek. Ze was beroemd geworden door haar verhalen over Mr. Ripley. Alain Delon had met de film Plein soleil, waarin hij Ripley vertolkt, ook zijn steentje bijge dragen aan haar roem. En nu was ze in ons land en ik mocht haar interviewen voor de krant! Ik was meer dan opgewonden. Haar boek had grote indruk op mij gemaakt, ik had het al vier keer cadeau gedaan aan mijn beste vrienden. Nu zou ik haar in levende lijve zien... met haar praten... vra gen stellen! De schrijfster verbleef in zo'n heel mooi hotel, wat bestond uit een aantal aan elkaar geschakelde oude Amsterdamse grachtenhuizen. Ze was een kleine vrouw, donker grijzend haar, vriendelijk. Ik haalde haar op om naar Ouderkerk aan den Amstel rijden, naar een van die heerlijke restaurants waar toen een van de gebroeders Fagel kookte. „Wijn?" Nee hoor. Ze wilde een jonge jenever. En een biertje! En alle heerlijke schotels die daar ge kookt werden, negeerde ze. Ze wilde een steak. Ze vertelde over al die journalisten uit de hele wereld die haar bezochten. Ook een Nederlandse journa liste, 'Bibob' was haar naam. Mijn hersens kraakten - Bibob... Oh, dat was Bibeb, de koningin van de vaderlandse intervie wers! „EIGHT HOURS, MARJAN! SHE STAYED EIGHT HOURS!" Patricia blies van verontwaardi ging, die Bibob bleef acht uur! ,,Ze ging nooit meer weg. Ik moest nog eten voor de katten halen, die krijsten Wijn?'' van de honger!'' Nee hOOr. Ik giechelde beschaafd. Ik kende de reputatie van de Ze wilde beroemde interviewster die altijd heel intens haar on een jonge derwerp ondervroeg. Ge lukkig veranderde Patricia jenever van onderwerp. De tweede 'kopstoot' die Patricia dor stig wegwerkte, maakte het nog gezelliger. We kregen het over familie, ze bleek geïnteresseerd in mijn leven en toen de dorst gelest, de koffie besteld en de rekening betaald was, gaf ze mij haar adres. We moesten elkaar schrijven. Nu komt er een nieuwe uitgave van De getalen teerde Mr. Ripley uit. Ik weet niet of ik het nog aan vier vrienden cadeau zal doen, maar ik ga graag nog eens de kennismaking hernieuwen, want mijn herinnering aan deze markante schrijfster, die honderd jaar geleden werd geboren, wil ik nog wel eens opnieuw beleven. En ik vraag me af wat er van de beeldschone Alain Delon is geworden. Ik zie nog het eind- shot van Plein Soleil voor me, waarin hij tussen duizenden door de wind wappe rende bankbilj etten in A een zeilboot ligt. Angelo van Schaik Rome Een waslijst aan aanklachten heeft het Openbaar Ministerie van Vibo Valentia in de Zuid-Italiaanse regio Calabrië ver zameld tegen de 355 maffialeden en hun steunpilaren in de bovengrondse maat schappij. Vierhonderd stuks om precies te zijn: van moord en poging tot moord, via illegaal wapenbezit en drugshandel tot corruptie, witwassen en afpersing. Nog eens negentig verdachten hebben om snelrecht gevraagd; dat proces begint over twee weken in dezelfde rechtszaal bunker die speciaal voor dit proces is ge bouwd op een industrieterrein bij het stadje Lamezia Terme. Het OM heeft ruim negenhonderd getuigen om de aanklachten tegen de verdachten te staven, onder wie 58 spijt optanten. Dat is opvallend, want de verreweg de meeste verdachten maken deel uit van de 'ndrangheta, één van de machtigste criminele organisaties ter we reld met een geschatte 'jaaromzet' van 50 miljard euro, geld dat voornamelijk verdiend wordt met drugshandel en openbare aanbestedingen. De organisatie staat bekend als een zeer gesloten bolwerk dat door de kleine clanstructuur van directe familieleden zeer weinig verklikkers kent. Een door braak, erkent Nicola Gratteri, onder zoeksrechter in Calabrië en verantwoor delijk voor het vooronderzoek in deze zaak. ,,Gelukkig is Calabrië aan het ver anderen'', schrijft hij in een e-mail aan deze krant. ,,Na de arrestatiebevelen die wij verzonden aan de verdachten was er eind december 2019 een spontane demonstratie in het centrum van Vibo Valentia. Een paar jaar geleden zou dat ondenkbaar zijn geweest.'' In totaal staan leden van elf van de clans uit dit centrale deel gedeelte van Calabrië terecht. Eén van de belangrijkste verdachte is Luigi Mancuso, hij wordt gezien als het hoofd van de verschillende clans uit de regio. Daarnaast staan onder andere ook een voormalig parlementa riër, een voormalig lid van het regionale parlement, twee ex-burgemeesters, drie politieagenten, een handvol advocaten en ondernemers terecht. Zij worden alle maal verdacht van corruptie of het bevoordelen van de 'ndrangheta. De sterke vervlechting van de 'ndrang- heta met de Calabrese bovengrondse maatschappij, maakt de bestrijding De 'ndrangheta zal zeker reageren op dit proces. Ze zullen justitie zwart proberen te maken - Nicola Gratteri, onderzoeksrechter moeilijk. ,,Het is absoluut een test voor Calabrie'', becommentarieert onder zoeksrechter Gratteri het proces. „We kunnen in deze rechtszittingen de con tacten tussen de machtige Mancuso-clan en de andere criminele organisaties en de bovenwereld blootleggen.'' Dit megaproces is het slotakkoord van een onderzoek dat begon in mei 2016 met de verklaringen van enkele spijtoptanten. Op basis van die verklaringen hebben drie antimaffia-units honderden ver dachten gevolgd en afgeluisterd. In het dossier zitten de transcripties van zo'n 24 duizend gesprekken. Uit het onder zoek blijkt de enorme verwevenheid tus sen de 'ndrangheta, de zakenwereld en politiek in Calabrië. Cosa Nostra Het grote aantal verdachten in deze zaak, in totaal 445, doet denken aan het mega proces van Palermo in de jaren 80. Tussen 1986 en 1992 stonden 460 leden van de Siciliaanse maffia, Cosa Nostra, terecht en werd er in totaal 2665 jaar gevangenis straf opgelegd, Dat bracht een zware slag toe aan Cosa Nostra. De hoop is dat dit proces eenzelfde effect heeft. De reactie van Cosa Nostra op het megaproces van Palermo was dertig jaar geleden gewelddadig - in het voorjaar van 1992 werden de twee aanklagers van het proces vermoord. Op 23 mei werd Giovanni Falcone in zijn auto opgeblazen toen hij onderweg was naar Palermo, zes weken later was het beurt aan zijn collega Paolo Borsellino. Voor de deur van zijn moeders flat ontplofte een Fiat 126 vol semtex. ,,De 'ndrangheta zal zeker reage ren op dit proces'', schrijft Gratteri in zijn e-mail, hij wordt zelf al dertig jaar dage lijks door vier politiemensen beschermd. ,,Ze zullen politie en justitie proberen zwart te maken. Via de pers zullen ze proberen het OM te beschuldigen van excessief optreden en van het schaden van het imago van Calabrië.'' De verwachting is dat het proces in Calabrië enkele jaren gaat duren. woensdag 13 januari 2021 GO Kan er Alles is in gereedheid gebracht voor het proces in de bunker in het Zuid-Italiaanse Lamezia Terme. foto afp Megaproces moet maffia lamleggen In een speciaal gebouwde bunker in het Zuid-Italiaanse Lamezia Terme gaat vandaag het grootste maffiapro ces sinds de jaren 80 van de vorige eeuw van start. Maar liefst 355 ver dachten staan voor de rechter, onder wie behalve leden van de criminele organisatie 'ndrangheta ook politici en ondernemers. Onderzoeksrechter Nicola Gratteri met zijn beveiligers in Rome. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15