14 CDU NIEUWE VOORZITTER Na vier ambtstermijnen zwaait Angela Merkel komende herfst af in Duitsland én van het wereldtoneel. Zaterdag kiest haar partij, de CDU, een nieuwe voorzitter. Hij maakt grote kans ook de volgende bondskanselier te worden. De vrouw die Angela Merkel zelf in gedachten had het stokje over te nemen, wordt het in ieder geval niet. Vrijdag opent Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) nog wel de 33ste partijdagen van de re geringspartij CDU, maar daarna is haar moment wel weer voorbij. AKK kondigde begin vorig jaar al haar voortijdige vertrek aan na landelijke opschudding over een regionale samenwerking tussen de CDU en de rechtspopulistische Alternative für Deutschland (AfD). Exit Annegret Kramp-Kar- renbauer dus waardoor heel wat buitenlandse commentatoren in ieder geval geen tongen meer hoe ven te breken over de lange naam van de Duitse bondskanselier. Geen vrouw dus, maar een man wordt de nieuwe partijvoorzitter op 16 januari. Drie kandidaten zijn voorgedragen. En wie het ook wordt; de volgende partijleider is rond de 60, katholiek, heeft rech ten gestudeerd, is getrouwd en heeft drie kinderen, is woonachtig in Noordrijn-Westfalen, is pro-EU is en meldt dat hij tijd doorbren gen met zijn familie het belang rijkste vindt als hij niet werkt, zo blijkt uit de profielen van de drie kandidaten op CDU-tv, de website van de christen-democraten. Dat zijn nogal wat overeenkom sten. Zijn Armin Laschet (1961), Friederich Merz (1955) en Norbert Röttgen (1965) daarmee ook uit wisselbaar? ,,Niet echt'', lacht Luuk Molthof, Duitslandexpert van In stituut Clingendael. ,,Er zijn wel degelijk verschillen." De kandidaten op een rij: Armin Laschet Armin Laschet komt over als de gezelligste. Hij doet denken aan een vriendelijke oom die qua voorkomen wel wat wegheeft van de Franse oud-president Hollande die ze in Frankrijk heel saai von den. Zijn vader werkte in de ko lenmijnen. Laschet ontmoette zijn vrouw in een jongerenkoor en hij is al 42 jaar partijlid. Hartstochte lijk fan van voetbalclub Aleman- nia Aachen en voor de tv dol op de krimi Tatort. Voormalig Europar lementariër. Laschetkenthet belang van Nederland als handelspartner Molthof: ,,Laschet is de voortzet ting van de lijn Merkel, Kramp- Karrenbauer. Hij zit meer aan de linkerkant van de partij. Sociaal en groen Europa is daar belangrijk. Voor Nederland is Laschet geen onbekende. Als minister-presi dent van Noordrijn-Westfalen kent hij ons belang als handels partner.'' Friedrich Merz Friedrich Merz heeft de kille uit straling van een stijve manager die bedrijven saneert. Zoon van een rechter, van het gymnasium ge stuurd wegens motorrijden, bier drinken en achter de meiden aan zitten. Toch goed terecht geko men. Na zijn rechtenstudie werd hij miljonair in de bankensector en ging daarna de politiek in. Groot bewonderaar van Ronald Reagan, verklaart de hobbypiloot als hem wordt gevraagd naar in spirerende voorbeelden. Molthof: ,,Merz wordt vaak als een traditionele conservatieve kandidaat omschreven en is in de internationale media wel eens ver geleken met Trump. Die vergelij king gaat echt niet op. Hij is wel de kandidaat waarvan de rechterflank van de CDU hoopt dat hij met kri tische uitspraken over het migra tiebeleid of het coronahulppakket wat kiezers van de populistische AfD kan terugwinnen.'' Norbert Röttgen Jurist Norbert Röttgen lijkt een Duitse Pieter Winsemius. Hij is van milieu en natuurbehoud. Duitse media doopten hem om zijn looks de 'George Clooney aus Meckenheim'. Zoon van een post beambte. Hij maakt grote gebaren als hij praat. Ex-Europarlementa riër en voorstander van een zo sterk mogelijke EU. Doet veel aan wandelen, skiën en fietsen. Ge trouwd met een advocaat. Molthof: ,,Vooraf leek hij weinig kans te maken, maar nu is hij een optie omdat Merz en Laschet afge lopen jaar een paar missers heb ben gemaakt. Het aanvankelijke coronabeleid van Laschet in Noordrijn-Westfalen kreeg geen goede beoordeling in Duitsland. Merz moet het hebben van zijn conservatieve achterban, maar heeft elders in de partij weinig aanhang gewonnen. Röttgen is echt de centrist, de man ook van meer Europese samenwerking op het gebied van klimaat en digitali sering.'' Röttgen is een optie omdat Merz en Laschet een paar missers maakten Duitse commentatoren gokken vaak op Laschet, als partijleider én aanstaande kanselier. Molthof houdt liever een slag op de arm. Er is geen garantie dat de aanstaande nieuwe partijleider ook als kandi daat-kanselier aan de verkiezings campagne begint. Want mochten de CDU-leden vinden dat de keuze toch te beperkt was, dan ko men twee belangrijke outsiders in beeld: de charismatische voorzit ter van de Beierse zusterpartij CSU, Markus Söder en jonkie Jens Spahn, de populaire minister van Volksgezondheid, die over de grens bij Twente opgroeide en goed Nederlands spreekt. ARMIN LASCHET woensdag 13 januari 2021 GO Er komt een einde aan het tijdperk Angela Merkel. Ze was sinds 2005 bondskanselier. foto reuters Bob van Huët Berlijn/Rotterdam - Luuk Molthof, Instituut Clingendael - Luuk Molthof, Duitslandkenner Wie van de drie wordt het?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14