NIEUWS 13 Je houdt er rekening mee dat er dergelijke maatschappelijke onrust kan ontstaan woensdag 13 januari 2021 pelijke onrust kan ontstaan.'' Is het een teken van deze tijd dat het in de werkelijkheid van een Groningse gede puteerde is gekropen dat hij rekening moet houden met geweld? Moeten we het als de nieuwe werkelijkheid nemen dat radicale coronademonstranten oproepen 'de Tweede Kamer te bezetten om onze vrijheid terug te nemen'? Zullen we vaker woedende meutes zien die een Capitool bestormen? Is de burger echt zó boos dat hij bloeddorstig wordt? De Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid beschreef in zijn laatste Dreigingsbeeld dat de boerenpro testen dit jaar 'kleinschaliger, maar grim miger zijn'. En 'onder de gemêleerde acti vistische bovenlaag van coronademon stranten bestaat er een radicale onder stroom met extremistische gedragingen, zoals het belagen van politici en journalis ten, het intimideren van politiemensen'. Recent werden twee antivirusdemon stranten veroordeeld voor het bedreigen van politici: de een belaagde Tweede Ka merlid Pieter Omtzigt op het plein voor het parlement. De ander hoopte dat de burgemeester van Utrecht 'een baksteen in zijn nek zou krijgen'. Die laatste, de voorman van de actiegroep Nederland in Opstand, was dit weekend weer boos op een burgemeester. Deze keer die van Hil versum, die een demonstratie van de groep voortijdig liet beëindigen omdat de deelnemers zich niet aan de 1,5 meter af stand hielden. De in de Amerikaanse staat Georgia werkende Nederlandse politicoloog Cas Mudde is niet positief. Hij beschreef in zijn boek The Far Right in 2019 al hoe we zijn overgestapt van de boze burger naar de gewelddadige burger, die het niet lan ger pikt als hij zijn zin niet krijgt. En die burger heeft aan legitimiteit ge wonnen, zo schreef hij vorige week in een column in The Guardian, doordat populis tische politici 'een kleine luidruchtige minderheid zijn gaan neerzetten alsof ze een geslachtofferde, zwijgende meerder heid zouden zijn: het echte volk'. Hoe krachtiger die beweging werd, hoe banger de mainstream werd zich er tegen uit te spreken, beschrijft Mudde. Het is volgens hem een deel van de verklaring waarom in de VS het Capitool werd bestormd, in Nederland de boerenprotesten zo fel wa ren en in Duitsland deze zomer een me nigte coronademonstranten de Reichstag probeerden binnen te dringen. Annelien de Dijn, hoogleraar moderne politieke geschiedenis aan de Universiteit Utrecht is minder pessimistisch, althans: over Europa. ,,De boze burger is van alle tijden, daar maak ik me niet zo'n zorgen over. Het gebruik van geweld is afkeu renswaardig, maar demonstreren tegen - Henk Staghouwer, gedeputeerde voor landbouw in Groningen beleid is een teken van een levende demo cratie.'' In de VS zijn de voortdurende protesten echter niet gericht tegen het beleid. ,,Daar is het veel fundamenteler dan dat: het is gericht tegen de democratie, tegen het vreedzaam overdragen van de macht. Dit waren geen mensen die het Congres kwa men vragen het beleid bij te stellen, het was niet zomaar een eruptie van emotie, het was een politieke daad.'' De Oostenrijks-Amerikaanse acteur en oud-gouverneur van Californië Arnold Schwarzenegger vergeleek in een video boodschap de bestorming van het Capi- tool met de Kristallnacht, de nacht waarop Hitlers knokploegen dood en ver derf zaaiden in de straten van het Duits land van de jaren 30. Die vergelijking gaat Mudde en De Dijn te ver. De Dijn: ,,Ik wil niet bagatelliseren wat er is gebeurd, maar we zitten echt nog niet in de jaren 30." Ook Mudde zegt: ,,Dit is niet 1930. De overgrote meerderheid van de Amerikanen en de Europeanen staan achter de liberale democratie." Maar hij schrijft ook: ,,Zij zijn de zwijgende meerderheid geworden en worden in toe nemende mate verwaarloosd door hun volksvertegenwoordigers.'' Kunnen de antidemocratische rellen in de VS wel als een katalysator werken voor Europa? Wat gebeurt er bij de Neder landse verkiezingen in maart nu de ver kiezingsuitslag in de grootste democratie ter wereld werd betwist en aangevallen, live te zien op CNN en vooral op talloze alternatieve mediakanalen. De Dijn: ,,Het is heel moeilijk te zeggen hoe dit zich verder ontwikkelt. Maar we hebben in Europa echt een heel ander po litiek systeem dan in de VS: we hebben veel meer partijen, waardoor de maat schappij minder gepolitiseerd is dan in Amerika. Als Mark Rutte hier straks de verkiezingen wint, dan zal ook Forum voor Democratie dat niet betwisten. En mocht Baudet dat wel doen, dan betwijfel ik ten zeerste of hij evenveel succes zou hebben als Trump om anderen van die fictie te overtuigen." Om tenslotte terug te keren naar Gro ningen: die verscheidenheid in de Neder landse politiek is ook wat gedeputeerde Staghouwer prijst. ,,We hebben hier in Provinciale Staten twaalf partijen zitten. Dat kan soms ingewikkeld zijn, maar het is ook een corrigerende factor.'' Het verklaart misschien ook wel de Dinky Toys-trekkers op zijn bureau. Die kreeg hij een tijdje na die veelbesproken oktoberdag cadeau, juist van de boerenor- ganisaties die hadden gedemonstreerd op het plein voor het provinciehuis. Omdat ze toch weer met elkaar verder moesten. ,,We zaten sowieso de dag nadat het ge beurd was weer bij elkaar. Iedereen reali seerde zich dat het te ver was gegaan. Het doet wel iets met je, als bestuurder, we hebben een tijdje nodig gehad om elkaar weer goed te kunnen verstaan. Maar ik vind dat dat uiteindelijk goed is gelukt.'' Staghouwer kan er ook wel weer om la chen. ,,Er zijn nu in India boerenprotes ten, die hebben ook ingezien dat je tracto ren daar goed als middel bij kunt gebrui ken. Maar dat zijn wel andere trekkers dan die ze hier gebruiken, daar hadden ze de deur van het provinciehuis er niet zo maar mee uitgekregen.'' GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13