12 NIEUWS Geeft de bestorming van het Capitool het slechte voorbeeld aan boze burgers in Nederland? Of blijft het bij een ingeramde provinciehuisdeur? ,,Er is ook hier een radicale onderstroom met extremistisch gedrag.'' woensdag 13 januari 2021 Tekst: Cyril Rosman, Illustratie: Mark Reijntjens p het bureau van Henk Staghouwer, gedeputeerde voor landbouw in de pro vincie Groningen, staan twee trekkers, van Dinky Toy-formaat. Ze staan er als herinnering aan 14 oktober 2019: de dag dat Staghou wer zich diep in het Pro vinciehuis moet verschui len omdat boze boeren de voordeur open braken en naar binnen stormden. ,,We wisten dat ze zouden komen de monstreren vóór het Provinciehuis. We hadden koffie en koek voor ze klaar staan op het plein. Maar het liep een beetje uit de hand'', zegt Staghouwer nu, met gevoel voor understatement. Het was voor Nederland een ongekend beeld: boze burgers die met een trekker (een echte, geen Dinky Toy) de poort van een overheidsgebouw eruit rammen en naar binnen dringen omdat ze een demo cratisch genomen besluit over stikstof van tafel willen. Politieagenten duwden en sloegen de boeren uiteindelijk weer naar buiten. De bebloede kop van een van de agrariërs stond de volgende dag op de voorpagina's. Nee, zegt Staghouwer, wat er die dag in Groningen gebeurde is in zijn omvang uiteraard niet te vergelijken met wat er vorige week in het Capitool in Washington gebeurde. Maar: ja, ook hij moest terugden ken aan die dag toen hij de beelden uit de VS zag. ,,Want wat er in 2019 is gebeurd, is onderdeel uit gaan maken van mijn be stuurlijke werkelijkheid. Je houdt er nu rekening mee dat er dergelijke maatschap- GO fi Wordt de boze burger ook in Nederland gewelddadig? r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12