I UI EUWS 11 mêêêêbm INAUGURATIE IMPEACHMENT TRUMP Aanhouding Navalny gelast De Amerikaanse president is terug van weggeweest. Na de aanval van zijn aanhang op het parlement sloot Trump zich op in het Witte Huis. Republikeinse partijgenoten keerden zich van hem af, sommi gen riepen hem op meteen af te tre den. Sociale media ontzegden de president nog langer de toegang. Kabinetsleden en medewerkers na men ontslag. Deutsche Bank, jaren lang zijn financier, wil geen zaken meer met hem doen. Zelfs de coach van het football- team New England Patriots weigert naar het Witte Huis te komen om een hoge onderscheiding in ont vangst te nemen. Bill Belichick, die Trump altijd heeft gesteund, vindt het nu gezien 'de tragische gebeur tenissen van vorige week' ongepast om de Presidential Medal of Free dom in ontvangst te nemen. Gisteren, acht dagen voor de machtsoverdracht aan Joe Biden, liet Trump zich weer zien en horen. Hij begon waarmee hij vorige week eindigde. Toen zweepte hij zijn aanhang op naar het parlement te trekken om daar bij de 'verraders verhaal te halen over de diefstal' van zijn zege bij de presidentsver kiezingen. Trump haalde fel uit naar het Huis van Afgevaardigden, dat vandaag voor de tweede keer aan een poging begint om hem af te zetten. ,,De impeachment is de grootste heksenjacht in de politieke geschiedenis'', aldus de president die volgens de aanklacht heeft aan gezet tot rebellie tegen de democra tie en tegen de Amerikaanse staat. 7 feS v ,,Dit slaat helemaal nergens op. Een impeachment wekt alleen maar woede op, brengt ons land in gevaar en ik wil geen geweld zien'', voegde hij er aan toe. Na zijn uithaal vertrok Trump naar Alamo, in de staat Texas, om daar een kijkje te nemen bij een deel van muur die hij laat bouwen aan de grens met Mexico om een einde te maken aan de instroom van illegalen. Voor zijn vertrek werd nog even gemeld dat Trump ook weer voor het eerst sinds de bestorming had gesproken met Mike Pence. Over de ontmoeting werd niets bekend ge maakt. Geen woord over Trumps woedeaanval op de vicepresident omdat Pence, conform de richtlij- nen van de grondwet, had gewei gerd vorige week de verkiezingsuit slag aan te vechten. Terwijl Trump weer de open baarheid opzocht, bleef zijn rivaal en opvolger Joe Biden binnenska mers. Hij liet weten bezig te zijn W De FBI onderzoekt dreigementen om de beëdiging van Biden te verstoren met de machtsoverdracht en de voorbereiding van zijn beëdiging, volgende week woensdag. Hij drong er bij het parlement wel op aan om zich niet alleen bezig te houden met de impeachment maar Afzettings procedure president |jjj zetten toch vooral ook tijd vrij te maken voor beleid en wetgeving die hij na zijn aantreden zo snel mogelijk wil doorvoeren. Om te beginnen met de aanpak van de coronacrisis die de samenleving hard raakt, maar waar Trump zich niet over uit spreekt. Veiligheid Bij de overdracht is er uit het Biden- kamp ook veel aandacht voor de veiligheid na het opstappen van Chad F. Wolf, de hoogste baas van het Homeland Security Depart ment. Daaronder valt ook de dienst die toeziet op de veiligheid van de Amerikaanse leiders en hun gezin nen, de Secret Service. Die is ook verantwoordelijk voor de veiligheid bij de inauguratie van Biden. De FBI, de federale recherche, en justi tie zetten alles op alles om zo veel mogelijk geweldplegers van het Ca- pitool achter de tralies te krijgen. Het gaat om zeker 150 mensen, maar hun aantal zal naar verwach ting nog flink stijgen. De FBI richt zich op aanhangers van Trump die de beëdiging van Biden en de aanloop daarnaartoe met geweld willen verstoren, zowel in Washington als in andere steden. De dreigementen zouden vooral af komstig zijn van rechts-extremis- ten, onder wie leden van de bewe ging Boogaloo. Volgens een peiling van de Quin- nipiac Universiteit schaart 33 pro cent van de Amerikaanse bevolking zich nog steeds achter Trumps op treden als president. Dat is wel de laagste score voor de 45ste presi dent van de VS. Mocht hij worden afgezet, dan krijgt hij niet de kans het nog eens over te doen. In dat ge val mag hij zich niet meer verkies baar stellen voor een openbare functie. De Russische autoriteiten heb ben bij de rechter in dat land de aanhouding gelast van Aleksej Navalny, een van de meest uitge sproken critici van de Russische president Poetin. Dat meldt Navalny zelf. De advocaat en activist zit voor zover bekend nog steeds in Duitsland waar hij werkt aan zijn herstel. Hij werd eind augustus vorig jaar ernstig ziek aan boord van een Russische binnenlandse vlucht. Experts stelden later vast dat hij is vergif tigd met zenuwgif. Navalny over leefde die aanslag, werd over- gebracht naar Duitsland en kon na ruim een maand het zieken huis verlaten. In december startte Rusland een onderzoek tegen Navalny. Hij en anderen zouden geld, dat was ingezameld voor goede doelen, in eigen zak heb ben gestoken. 'Voldoende bewijs tegen O.' Boetes diefstal Afrikaans beeld Moord verijdeld op ambassadeur Daklozen dood door vrieskou woensdag 13 januari 2021 GO Trump opent de aanval op 'de grootste heksenjacht ooit' Bijna een week na de bestor ming van het Capitool hervat Donald Trump, tegen wie van daag een tweede afzettingspro cedure begint, zijn aanvallen op alle critici. Een afzettingsproce dure brengt het land in gevaar, stelt hij. Hans van Zon Rotterdam/Washington J- Trump staat in Washington de media te woord. Hij had dagenlang niets van zich laten horen. foto ap I Het Congres kan f de president uit zijn ambt -<ifz tnmnr Stemming over Huis van starten afzettings- Afgevaardigden procedure 1* Bij een meerderheid aangenomen (min. 218 zetels) Stemming over afzetting van president Bij tenminste 435 zetels Demo- Republi- craten keinen zetels 2/3 meerderheid president afgezet (min 66 zetels) nog niet bekend onafhankelijk, stemmen met Democraten mee MOSKOU Aleksej Navalny werd in een vliegtuig vergiftigd. foto afp ASSEN Het Openbaar Minis terie meent voorals nog genoeg bewijs te hebben tegen de 42-jarige Hans O. uit Emmen, die wordt verdacht van de moord op Ralf Mei- nema (31) uit Klazie- naveen. Het slachtof fer werd in maart 2017 dood gevonden in de kofferbak van zijn auto. De wagen lag half in het Stieltjeska naal bij Coevorden. Het motief voor de moord is onduidelijk. BERG EN DAL Vijf activisten die in september een Afri kaans grafbeeld mee namen uit het Afrika Museum in Berg en Dal, zijn veroordeeld tot boetes van 250 euro. Ze wilden een statement maken. KABUL Veiligheidstroepen uit Afghanistan hebben een plan verijdeld van de islamitische ter reurgroep IS om de Amerikaanse ambas sadeur Ross Wilson te vermoorden. Een afdeling van vier IS- leden is ontmanteld in de de provincie Nan- garhar. Recentelijk zijn veel prominente Afghanen het doelwit geworden van aansla gen, onder wie journa listen, activisten en politici. BARCELONA In Barcelona zijn twee mannen overleden als gevolg van het barre winterweer dat het land al dagen in de greep heeft. De dak loze mannen van in de dertig stierven ver moedelijk door onder koeling. In totaal vie len de afgelopen dagen zes doden in Spanje door het slechte weer. Door het slechte weer lopen de inentingen tegen het coronavirus vertraging op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11