II II 9 Honderden mbo- studenten van ROC Mondriaan in Den Haag staan klaar om te helpen met vaccineren. Ze volgden een spoedcursus, zodat ze snel kunnen aanhaken als er voldoende vaccins beschikbaar zijn. Met een blauw dienblad voor hun neus staan tien eerstejaarsstuden ten - in opleiding voor doktersas sistente - met een injectiespuit en flacon in hun hand. Geconcen treerd proberen de studenten pre cies genoeg vaccin in de spuit te krijgen. ,,Zit je op 0,3? Keurig'', knikt docent Simone Behagel te vreden. En dan is het tijd voor 'het echte werk'. Op het blauwe dienblad ligt ook een roze sponsje, zogenaamd een stukje bovenarm met een spier, waarin ze mogen oefenen met prikken. ,,Je houdt hem vast als een pen en dan breng je in een vloeiende beweging de injectie in. We noemen dat ook wel darten, maar dat is niet zo vriendelijk voor patiënten'', zegt Behagel. ,,Het gaat heel goed. Ik leer het heel snel'', zegt Meryem Bulut (17) tevreden. Ze oefent en oefent op het roze sponsje. ,,Af en toe ben ik wel bang dat ik in mijn eigen vin ger prik'', zegt ze lachend. Het is vandaag de tweede les vaccineren. Eigenlijk zouden deze eerstejaars de lessen pas aan het einde van het studiejaar hebben, maar ROC Mondriaan in Den Haag wil dat ze klaarstaan zodra het nodig is. ,,Al een paar weken vragen studenten en docenten of ze kunnen helpen met vaccineren. Onze studenten helpen nu ook al in de teststraten en bij huisartsen praktijken, dus de contacten zijn er'', legt directeur Arjo van Nieuw- amerongen van de School voor Gezondheidszorg uit. Ook eerste jaarsstudenten apothekersassis tent leren versneld de kneepjes van het vaccineren. Het is de bedoeling dat ruim 850 studenten in de praktijk gaan hel pen met vaccineren. Wanneer dat gaat gebeuren en waar ze precies terechtkomen, is nog onduidelijk. ROC Mondriaan hoopt de studen- ten volgende maand te kunnen in zetten als er meer vaccins beschik baar zijn. Hulp nodig Ook andere mbo-scholen, onder meer in de regio Eindhoven en Amersfoort, stomen studenten klaar om te helpen met de corona vaccinaties. Dat de hulp van deze mbo'ers hard nodig is, daarvan is minister Ingrid van Engelshoven (Onderwijs) overtuigd. ,,Per uur moeten straks twintig mensen ge vaccineerd worden. Dat is stevig doorwerken en dan is het fijn als er extra mensen klaarstaan.'' De minister ziet het als een win-win- Het gaat heel goed. Af en toe ben ik wel bang dat ik in mijn eigen vinger prik situatie: de zwaar bezette zorg krijgt extra hulp en de studenten kunnen studiepunten verdienen. ,,We hebben deze studenten straks heel hard nodig. We willen graag dat ze op tijd een diploma halen'', aldus Van Engelshoven. Juist daar wringt de schoen. Veel mbo'ers kunnen geen stageplek ken vinden. Bedrijven zijn dicht door de lockdown of hebben on voldoende ruimte en menskracht om stagiaires aan te nemen. Met Ook klasgenoot Hala Alshihawi (29) ziet het helemaal zitten. Al vindt ze het wel spannend om straks de stap te zetten naar een échte arm. Ze staat naast een zie kenhuisbed met daarin een pop. De plastic patiënten hebben zo'n spons in hun arm, zodat de stu denten op een arm kunnen oefe nen. ,,Deze poppen zitten stil, be wegen niet. Dat zal in de praktijk wel even anders zijn, dus ik vind Deze poppen zitten stil. Dat zal in de praktijk wel even anders zijn het wel spannend hoor", zegt Hala. Al heeft ze in twee lessen flinke stappen gezet. ,,In het begin was ik een beetje bang om te moe ten injecteren, maar nu is het an ders. Ik vind het wel makkelijk." Minister Van Engelshoven is te vreden met wat ze ziet. ,,Ja hoor, ik laat me gerust door deze studen ten prikken. Kijk met hoeveel en thousiasme ze dit doen. Maar ik ben niet als eerste voor een vacci natie aan de beurt." als gevolg dat studenten vertra ging oplopen. ,,We doen ons stin kende best om iedereen op tijd te laten afstuderen, maar we moe ten ook inzien dat dat niet voor ie dereen gaat lukken. Er gaat vertra ging ontstaan, dus we zullen stu denten daarin tegemoet moeten komen'', erkent de minister. Het vaccineren kan studenten een deel van de benodigde praktijkervaring bezorgen. Al zijn de zorgstudenten van ROC Mondriaan niet bezorgd. Het gros van de mbo'ers kan gewoon een stageplaats vinden. De vacci natiehulp is vooral bedoeld om een maatschappelijk steentje bij te dragen. ,,Ik kan niet wachten om te mogen helpen'', zegt Meryem. Haar ogen beginnen te glinsteren. ,,Ik zie dat iedereen in de proble men zit door corona. Hoe sneller we gaan vaccineren, hoe eerder ie dereen weer naar buiten mag. Ik sta vooraan als we mogen helpen.'' dinsdag 12 januari 2021 GO 'Ik kan niet wachten om te mogen helpen met prikken' Ellen van Gaaien Den Haag - Meryem Bulut Hala Alshihawi oefent op een pop. ,,Ik vind het wel makkelijk.'' M Meryem Bulut wil zo snel mo gelijk gaan vaccineren. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE - Hala Alshihawi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9