Daling patiënten zet door: even lucht voor ziekenhuizen II 7 De heropening hangt nog wel af van de vraag in hoeverre kinderen vatbaar zijn voor de Britse variant van het coronavirus, zeggen inge wijden. Momenteel vindt nader onderzoek plaats naar een uitbraak hiervan op een school in Berg- schenhoek. Als dat geen grote geva ren laat zien, is de streefdatum voor het heropenen van alle basisscho- len en de kinderopvang 25 januari. De rest van de coronamaatrege len wordt verlengd, hoogstwaar schijnlijk tot 9 februari, zeggen in gewijden. Deskundigen van het Outbreak Management Team zou den het kabinet op het hart hebben gedrukt dat verlenging 'nog echt nodig is'. Eerder werd overigens nog ge sproken over het verzwaren van de maatregelen, zoals de sluiting van hotels, maar daarvan lijkt geen sprake. Ook een avondklok lijkt er niet te komen: daarvoor was eerder te weinig politieke steun. Het kabi net hakt vandaag definitief de knoop door. De adviezen van deskundigen sitief getest, terwijl het kabinet 'terug wil' naar een aantal van maximaal 1200 per etmaal. Boven dien waart de Britse mutatie van het virus rond, die stukken besmet telijker is. Het kabinet wil ondernemers wel nog meer dan nu al gebeurt te gemoetkomen. Met de huidige steunpakketten wordt 'nog een flinke stap extra gezet'. Compensatie Zo worden regels en voorwaarden binnen de pakketten versoepeld, waardoor deze meer van de finan ciële schade gaan compenseren. Hierdoor kunnen met name mkb'ers die bijvoorbeeld met voor raden blijven zitten, meer gecom penseerd worden. Het idee van het kabinet is dat er met het vaccin een finishlijn in zicht is. Met die eindstreep in zicht mag niemand nog afhaken als dat niet nodig is. Ziekenhuizen kunnen even op adem komen nu de gevreesde code zwart lijkt afgewend. Maar voor hoelang? Door de Britse variant van het vi rus worden ziekenhuizen in Enge land overspoeld met coronapa tiënten en dat schrikbeeld dreigt ook in andere landen. ,,We hebben plannen klaarliggen, maar geluk kig zijn ze nog niet nodig'', zegt Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg. Eindelijk lijkt de lockdown waarin Nederland nu al bijna een maand zit, zijn werk te doen. Het aantal nieuwe besmettingen blijft dalen - gisteren 5499 - en dat zien we nu ook terug in de ziekenhuis opnames. Voor het eerst sinds begin december zijn er in een week tijd minder mensen opgeno men. ,,Het leek er tijdens de feest dagen nog op dat we eind deze maand in code zwart terecht zou den komen, maar dat is gelukkig niet het geval.'' Toch staat hij volledig achter het kabinetsplan om de lockdown door te zetten. Volgens Kuipers is het aantal besmettingen nog altijd veel te hoog: rond 1100 per dag zou een veilig aantal zijn om te denken aan versoepelingen, nu zijn het er vijf keer zoveel. Een nieuwe forse stijging heeft ook een veel grotere impact op de zie kenhuizen dan in maart. Toen lagen er 100 mensen op de ic, nu 700. ,,We kunnen ons niet een nieuwe stijging veroorloven.'' Laten we elke flacon vaccin die we krijgen direct inzetten Onduidelijk ook is wat de Britse coronavariant in Nederland te weeg gaat brengen. De beelden uit Engeland voorspellen weinig goeds, maar leiden niet tot het aanpassen van plannen, bijvoor beeld het eerder openen van noodlocaties. ,,Extra bedden gaan ons niet helpen. We hebben een personeelsprobleem. Wat ons echt gaat helpen is veel vaccineren. Dus laten we elke flacon die we bin nenkrijgen direct inzetten.'' Van de kiezers die in 2017 stemden, zegt 10 procent nu 'zeker niet' of 'waarschijnlijk niet' te gaan stem men vanwege mogelijk besmet tingsgevaar. Dat blijkt uit onder zoek door Peil.nl, het bureau van Maurice de Hond. Vrouwen en ou deren zijn huiveriger dan mannen en jongeren. Volgens De Hond wordt de uit slag anders als deze kiezers thuis blijven. ,,Dit kan voor diverse par tijen per saldo één zetel meer of minder opleveren. En bij de kleine, nieuwe partijen kan dit betekenen dat men net wel of net niet de kies deler haalt en dus wel of niet in de Tweede Kamer komt.'' Intensive care-baas Diederik Gommers sluit niet uit dat het net wil dat op die twee dagen vooral mensen met een kwetsbare gezondheid hun stem uitbrengen. Verder mogen alle 70-plussers dit jaar - voor het eerst - per post stemmen. Zij krijgen een stembil jet thuisgestuurd, en mogen zelf weten of ze per post stemmen of toch naar het stembureau gaan. Het gaat om 2,4 miljoen ouderen. Volgens Peil.nl wil 40 procent van die groep per post stemmen. Ook in de lockdown kunnen de verkiezingen gewoon doorgaan, zegt een Haagse bron. ,,Er moet wel heel wat veranderen om voor uitstel te kiezen. De wet schrijft voor dat we op 17 maart gaan stem men, daar kunnen we echt niet zo maar van afwijken.'' De SP is bezorgd over de stem- busmijders uit het onderzoek van De Hond. ,,Het kan natuurlijk niet dat zo'n 10 procent van de mensen thuisblijft uit angst voor besmet ting'', zegt SP-Kamerlid Maarten Hijink. Hij wil onder meer dat er speciale 'stemstraten' komen - voor mensen die quarantaine zit ten of bang zijn voor besmetting - waarbij kiezers vanuit hun auto kunnen stemmen. Outbreak Management Team ad viseert om de verkiezingen uit te stellen. ,,Het zou zo kunnen zijn dat wij zeggen: luister eens, het gaat echt de verkeerde kant op. Ja jongens, dat moeten we niet doen, dadelijk in maart'', zei Gommers gisteren op Radio 1. Hij voegde er wel aan toe dat het nu nog te vroeg is om daar met zekerheid iets over te zeggen. De kans dat de verkiezingen worden uitgesteld is vooralsnog niet groot. Het kabinet wil dat de stembusgang 'koste wat kost' doorgaat. ,,Als bij wijze van spre ken iedereen binnen zou moeten blijven, dan zou dat kunnen'', zegt minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken) over eventueel uitstel. ,,Maar wij koersen erop dat de verkiezingen altijd door kun nen gaan.'' Drie dagen Met een tijdelijke wet regelt het kabinet dat in maart op drie dagen gestemd mag worden. De verkie zingsdag blijft woensdag 17 maart, maar op de maandag en dinsdag ervoor is een klein deel van de stembureaus al geopend. Het kabi- Coronapatiënten in ziekenhuis per miljoen 100 dinsdag 12 januari 2021 GO 'Basisscholen open op 25 januari' Het kabinet hoopt de basis scholen en de kinderopvang op 25 januari te heropenen. De rest van de lockdown blijft van kracht tot 9 februari. Tobias den Hartog Den Haag zouden het kabinet geen ruimte la ten voor versoepeling. Het aantal coronabesmettingen is nog altijd te hoog. Gemiddeld werden vorige week zo'n 7700 mensen per dag po t Onderzoek moet nog wel uitwijzen hoe vatbaar kinderen zijn voor Britse mutatie De thuisschool duurt zeker nog twee weken. foto bart hoogveld Raymond Boere Rotterdam - Ernst Kuipers, Acute Zorg M Bij de ver kiezingen in 2017 kon ook in ziekenhui zen worden gestemd, zoals in Rijn state in Arn hem. FOTO ANP Eén op tien durft niet te stemmen in maart Zo'n 10 procent van de kiezers zegt in maart niet naar de stembus te gaan als de situatie rond het coronavirus nog net zo is als nu. Toch trekt het kabinet alles uit de kast om de Tweede Kamerverkiezingen gewoon te laten doorgaan. Peter Winterman Den Haag Ijun Lockdown opgeheven 9sep Nieuwe restricties (o.a. groepsgrootte) 6apr Boris Johnson heeft corona 20mrt Lockdown, o.a. scholen dicht 300 200 6 dee VK Nieuwe besm^ttelijkere virusvariant aangetroffen 5 nov Lockdown, horeca dicht mei 4jan Eerste vaccinatie Nederland nov dec jan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7