Verlangen is niet verboden 5 Hoe houden we derde golf buiten de deur? het allemaal mens,en met c°mplica- nog veel wijs net zo hard twee keer zo veel als tijdens het eerste voorbeeld. Weer een cyclus later is het verschil nog véél groter: 1100 tegenover 410. Het is de keiharde wet van exponentiële groei, waarbij een op het oog niet eens zo heel groot verschil in het reproduc tiegetal enorme gevolgen heeft. In de praktijk kan dat betekenen dat de huidige lockdown die in elk geval enigszins effectief lijkt, met een domi nante Britse variant plots volstrekt on voldoende is. Als bovenstaand rekenvoorbeeld praktijk wordt - of en vooral wanneer dat zou gebeuren is moeilijk te voorspellen - wordt de druk op de Dan gaat ziekenhuizen al snel enorm. Het aantal ties zal verhoudingsge- groeien als het aantal langer duren besmettingen. Dus, zeggen Hertzberger en - Wim Schellekens, Schellekens: grijp nu al oud-IGZ-inspecteur hard in. De vraag is wel wat we nog kunnen doen - we zitten al in de strengste lockdown tot nu toe. Hertzberger pleit onder meer voor een visiteverbod. Dat is een van de weinige punten waarop de huidige lockdown nog strenger kan. Je mag met twee mensen ergens op bezoek. Dat zou kun nen worden omgezet in een dringend 'Blijf Thuis', zoals in het Verenigd Ko ninkrijk. 'Een complete, on-Nederlands strenge lockdown', is het enige wat ons land kan behoeden voor de ellende die de Britten nu over zich heen krijgen, schreef mi crobioloog Rosanne Hertzberger zater dag in NRC. Wim Schellekens, oud-IGZ-inspec- teur en lid van het RedTeam, dat vanaf de zijlijn het kabinetsbeleid van advies en commentaar voorziet: ,,We moeten de huidige regels stringenter naleven en handhaven, en serieus nadenken over extra maatregelen.'' De zorgen van de twee worden gevoed door de dreiging van 'de Britse variant', en de harde wiskundige lo gica die die virusmu tant met zich mee sleept. Het gaat allemaal om het reproductiegetal, de inmiddels be roemde R. Dat geeft aan hoeveel mensen het virus krijgen van elke besmette per soon. Als de R op 1 ligt, besmetten hon derd patiënten honderd anderen. Bij een R van 1,1, besmetten honderd pa tiënten honderdtien anderen. En als de R op 1,5 ligt, zijn dat er honderdvijftig. De Britse variant van het coronavirus zou een bonus van 0,4 tot 0,7 geven aan de R, blijkt uit voorlopige schattingen aan de overkant van de Noordzee. Vol gens de meest recente schatting van het RIVM ligt het reproductiegetal in Ne derland rond de 0,9. Als we even aanne men dat daar 0,5 bijkomt wanneer de Britse variant de boel overneemt, zou dat dus 1,4 worden. Besmetting Terug naar de honderd patiënten van net. Bij een R van 0,9 zorgen die een dag ofvijflater - de tijd die het virus gemid deld nodig heeft voor een nieuwe be smetting - voor 90 gevallen. Weer een cyclus later komen er 81 nieuwe patiën ten bij (90 keer 0,9), en de volgende cy clus later 73 (81 keer 0,9). Bij elkaar zijn er na een dag of vijftien dus 344 corona- gevallen: 100 plus 90 plus 81 plus 73. Nu een situatie waarin de Britse vari ant regeert, met een R van 1,4 dus. Hon derd gevallen maakt na één cyclus 140, daarna 196 (140 keer 1,4), vervolgens 274. Het resultaat in dezelfde periode als hierboven: 710 positieve gevallen, ruim Avondklok Schellekens noemt onder meer de avondklok als mogelijke extra optie, maar vindt vooral dat er winst kan wor den geboekt door bestaande maatrege len veel strenger te handhaven. Als voorbeeld noemt hij het afstand hou den, en de quarantaineregel. ,,Zolang maar 20 procent die naleeft, is testen en bron- en contactonderzoek ook zinloos. Je moet mensen beter ondersteunen in hun quarantaine, maar zo nodig ook overgaan tot sancties.'' Hertzberger is ervan overtuigd dat een nog strengere lockdown onvermij delijk is. Als we het nu niet doen, schrijft ze, dan is het over een paar we ken alsnog zover. Schellekens is het met haar eens: ,,Als we het aantal besmettingen nu niet se rieus omlaag brengen, gaat het allemaal nog veel langer duren en kom je nóóit uit de lockdown.'' IN QUARANTAINE We moesten schoolboeken op halen voor het thuisonder- wijs en de meeste ouders hadden dat tot het laatste moment vooruitgeschoven, dus ineens stonden we allemaal samen voor de deur van de school. Met onze kinderen, want al les is tegenwoordig een uitje. En zo za gen alle kleintjes elkaar onverwacht ook weer even. Wat een genot. Joelen, rennen, hollen, klimmen, glijden. Ze zeuren er nooit over, maar als je dit ziet besef je dat ze het elke dag missen. Wij ouders stonden op zeer gepaste afstand van elkaar onze alledaagse zor gen en overdenkingen te delen. Dat voor sommigen het huiswerk een lol letje is, dat anderen er met de oren bij gesleept moeten worden. Dat ze, hoe we ook ons best doen, toch te weinig buiten zijn. 'En daardoor zijn ze niet moe genoeg!' Waardoor ze 's avonds niet op tijd slapen, 's morgens moeilijk eruit komen. Langzaam gaat alle struc tuur uit de dagen. En we kunnen er niks tegen doen. Ja, boos worden als ze voor de vijfde keer 's avonds naar be neden komen, gaven we elkaar toe. Te gelijk: 'Wat kunnen zij eraan doen?' Nou ja, boosheid heeft ook niet altijd een rationeel element. Wij zijn ook maar gewoon ouders in crisistijd. De grote vraag is natuurlijk: hoe Als ik mijn ogen dichtdoe, zie ik de houtkachel vlammen lang nog? Dat we de boeken kwamen halen, was al een veeg teken. Rutte gaat echt die lockdown niet stoppen. Eén van ons bekende dat ze, al een jaar geleden, een ski-vakantie geboekt hadden. Voor eind februari. 'Dat gaan we niet redden, ik weet het.' Maar ze hadden nog niet afgezegd. Uit een me lig soort koppigheid. De echte skifa naat van hun twee zat elke avond even op de webcam naar de witte hellingen te gluren. 'Kijk dan hoe mooi het er bij ligt.' Ik moet bekennen dat ikzelf ook ge regeld even op de weerapp kijk hoe het bij ons huisje in Duitsland is. Sneeuw de komende week, het vriest lekker. Als ik mijn ogen dichtdoe zie ik de houtkachel vlammen, ik ruik het stoofpotje, ik hoor het gekwetter van de kleintjes die stampend het huis binnenkomen na een stevige wande ling. Ach, verlangen is niet verboden, hè. We zijn nog wel even thuis. Maar gelukkig doen we het met z'n allen nog niet zo slecht, met onze spelletjes, ons geknutsel en gefrutsel. Mijn doch ter van 8 zei dit weekeinde: 'Ik vind het best gezellig hoor, die corona. Maar ook wel veel gedoe.' dinsdag 12 januari 2021 GO 'Door mutant moet lockdown véél strenger' 1. ENGELAND 'Hope' licht op boven een leeg Piccadilly Circus in Londen. 2. LITOUWEN Een wegblokkade bij de hoofdstad Vilnius. 3. CANADA Een arrestant in Quebec wordt afgevoerd wegens het schenden van de avondklok. 4. ITALIË In de buurt van Padova worden militairen ingezet bij de afsluiting van een dorp. FOTO'S AP. AFP.EPA Sander van Mersbergen Rotterdam Met het oog op de Britse variant - die nu nog smeult, maar mo gelijk ontaardt in een bosbrand - is verlen ging van de lockdown niet voldoende, stel len critici. Het moet nog véél strenger: langer afwachten kan volgens hen resulte ren in een grote derde golf. Maar wat kunnen we nog doen? Frank Poorthuis Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 110. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5