II 4 CORONA MAATREGELEN We trekken het niet, als we de Britse variant erbij krijgen Als alles wat we nu doen niet genoeg is om het coronavirus eronder te krijgen, waarom doen we het dan nog? Het is een defaitistische vraag die dezer dagen vermoedelijk ook weleens door de hoofden spookt. Werkt de harde lock- down wel? Niet zo goed als de zachtere variant afgelopen voorjaar, lijkt het. Het aantal nieuwe infecties daalt de laatste drie da gen aardig, maar gemiddeld turft Ne derland afgelopen week 7200 besmet tingen en ruim 200 extra ziekenhuisop names per dag. Op ic's zien ze de laatste weken tussen de 25 en 55 nieuwe geval len per dag, terwijl dat aantal tijdens de eerste golf sneller afnam. Toen kwam het aantal nieuwe ic-opnames een maand na de lockdown niet meer boven de 25 uit. Virologen, epidemiologen en minis ters hopen de komende dagen te zien dat de curve verder en sneller daalt, maar ondertussen breken ze zich het hoofd over de oorzaak van de trage af name. Het wintersei zoen, de mutaties en ons gedrag zullen zeker een rol spelen, maar het gewicht van die as pecten is onbekend. Dus blijft het kabinet, op aanraden van het Outbreak Management Team, doorgaan op de huidige koers. Dat is 'aanmodde ren', vindt viroloog Ab Osterhaus. ,,Nederland stuurt op een reproductiewaarde net onder de één, zodat ziekenhuizen het aankunnen. Maar dat is een foute strategie: je moet al heel vroeg koersen op een reproduc- tiewaarde van nul. Een goed testbeleid neerzetten, reizigers testen, in quaran taine plaatsen als nodig.'' Eiland Dat Nederland 'geen eiland' is als Nieuw-Zeeland en niet zo losjes met burgerrechten omspringt als China zegt Osterhaus niet zo veel. „Nederland is een open land ja. We reizen veel en tolereren geen harde lockdown, hoor je dan. Maar is een andere strategie met voor- en nadelen ooit eens helder uit- eengezet en toegelicht? Nee.'' De regering kiest hier niet voor elimi natie, maar voor 'maximale controle', een aanpak waarbij de zorg een 'accep tabele belasting' kent en ouderen en kwetsbaren beschermd worden, en waarbij zicht gehouden wordt op het virus. De 'Chinese methode' zou niet werken, zei RIVM-directeur Jaap van Dissel vaker: ,,Ik vraag me af of zulk streng beleid hier mogelijk en wenselijk is, als je ziet hoeveel kritiek er al was op de intelligente lockdown", zei hij in september. Na een volgende versoepe ling zal zijn OMT voortaan wel eerder adviseren op de rem te trappen, maar Van Dissel betwijfelt of dat dan gedra gen wordt: ,,'Moeten we nu alweer in lockdown?', hoor je dan waarschijnlijk." Tanden Er zijn praktisch geen alternatieven voor Rutte en De Jonge. Voor nu is het devies: de lockdown verlengen, tanden op elkaar, en dan geduld hebben. Flink versoepelen is al helemaal geen optie, zei Rutte vrijdag nog: ,,Je brengt het aantal infecties niet omlaag door allerlei sectoren weer te openen." Het coronavirus heeft menselijk con tact - of nabijheid - nodig om over te springen. De vuistregel blijft: minder contact. Dat de GGD vorige week plots een hoger aantal besmettingen in de thuissituatie zag - 35 procent van het to taal - is domweg een kwestie 'wat je se lecteert is wat je krijgt'. Als ons normale sociale leven als een knikker- bak is met allerlei kleu ren - groen voor werk, rood voor school, paars voor horeca en geel voor thuis - is het lo gisch dat je veel gele knikkers vindt als je alle andere kleuren uit de bak haalt. Het complexe is ook: met een lockdownbijl die steeds botter wordt, zijn extra maatregelen en strik tere handhaving nodig om hetzelfde re sultaat te halen. Basisscholen kunnen bij gunstige grafieken wellicht eerder open, betrokkenen hopen vanaf 25 ja nuari, maar volgens een ingewijde lig gen daar tegenover ook aanscherpingen - een avondklok, meer winkels dicht - nog op tafel bij het kabinet. Al zien anderen deze ingrepen nu als 'onnodig en symbolisch', meldt een co alitiebron. Maar Londense taferelen - met overvolle ziekenhuizen - staan in Den Haag op ieders netvlies: ,,Als we met deze aantallen ook nog eens de Britse variant eroverheen krijgen, trek ken we het niet." De lockdown begint effect te hebben. Maar is het genoeg, zeker nu een virusmutant op de loer ligt? Wat kan en wil het kabinet nog doen? dinsdag 12 januari 2021 GO Lockdownbijl wordt bot, is er een alternatief? Vanavond komen premier Rutte en minister De Jonge met een verlen ging van de harde lockdown, en hooguit een iets eerdere heropening van basisscholen. Waarom past het kabinet de strategie niet aan? ,,Dit is aanmodderen.'' Niels Klaassen Den Haag - Haagse bron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4