Foodtruck weg na woede horecamensen I S 6 Boek over opvliegend baasje die als dokter op handen werd gedragen in Bru *1 De Kock zat uiteindelijk een gevan genisstraf van 9 maanden uit en keerde daarna terug naar zijn dorp. Waar hij na zijn pensioen, op zijn 77-ste, nog een laatste keer als arts in actie kwam om te helpen bij een geboorte. Dijkstra en Maas brengen de oude dokter in hun boek tot leven. Geven hem een gezicht. Ze duiken in zijn jeugd, bezoeken de scholen die hij bezocht, zijn nazaten en roe pen mensen op alles wat ze aan do cumenten en anekdotes hebben zich bij hen te melden. Daarnaast spitten ze vele archieven door. ,,Het moet een sappig verhaal worden, maar niemand moet straks kunnen zeggen: je liegt." Maas schreef al eerder een relaas over de dokter dat hij publiceerde op zijn website Zalig Zeeland: zalig- zeeland.com. Dijkstra sleepte (na betaling aan de gemeente) eigen handig de grafzerk van dokter De Kocks graf naar zijn eigen voortuin, om de steen te redden van ruiming. De zerk zal in de toekomst op een waardige plek worden gezet. Uit respect, wat ook de reden is dat ze dit boek samen schrijven. ,,Die man heeft zijn leven gegeven voor de Bruse gemeenschap. Daar moeten we iets mee doen." Al na een dag konden Alain en zijn vriendin Daniëlle Warmerdam weer hun biezen pakken. Handha vers van de gemeente waren zon dag opgetrommeld, nadat op Face- book een storm van protest opstak. PvdA-fractievoorzitter Laszlo van de Voorde had op de Facebookpa- gina van de PvdA Terneuzen en thousiast melding gedaan van de foodtruck. Hij lanceerde eerder het idee met GroenLinks-collega Ernst Jonker van de Scheldeboulevard een foodtruckboulevard te maken. Van de Voorde zag de komst van de foodtruck aan de oude Veerha ven als mooie eerste stap. Zo niet tal van reageerders op het door hem geplaatste bericht op de Facebook- pagina van de PvdA Terneuzen. Onder anderen een aantal Terneu- zense horecaondernemers kwam in opstand. 'Leuk idee, hoor, help Terneuzen de winter door!", meldde één van hen. ,,Klap in de smoel van de locale horecaonder nemers die niks mogen en alles moeten. Samen sterk??? Wat een la chertjeEn een ander: 'Jullie kun- Esme Soesman Bruinisse Want hoewel er in Bruinisse zelfs een straat naar de in 1955 overleden dokter Albertus J ohannis de Kock is genoemd, blijft zijn imago toch een beetje besmet. Dat ontdekten Dijk stra en Maas, twee bevriende (im- port-)Bruënaren, toen ze in het dossier De Kock doken. Ze kwamen onder meer een ach terkleindochter in Zierikzee en een kleindochter in Leeuwarden op het spoor, die van elkaars bestaan én van hun voorvader niets afwisten. De één is een nazaat van De Kocks eerste vrouw, de ander van de vrouw met wie hij later trouwde. ,,Maar hij is altijd doodgezwegen binnen de familie. Hij was het zwarte schaap. Terwijl die man zo veel heeft betekend voor het dorp. Dat vonden we allebei best schrij nend." De in Haarlem geboren huisarts rende in Bruinisse de benen onder zijn lijf vandaan. In een tijd dat de moderne geneeskunde een grote stap voorwaarts zette (,,Het was de tijd van de eerste penicilline, de eerste röntgenfoto's en noem maar op"), manifesteerde De Kock zich als een ware dorpsdokter die altijd in de weer was voor zijn patiënten. Maar tussen de dokter en zijn ja loerse echtgenote kon het flink bot sen. Zo ook die avond in februari 1901, op de huwelijksdag van koningin Wilhelmina. In huize De Kock werd een feestje met wat buren ge vierd, dat uitmondde in een ruzie tussen de echtelieden. Met een 6 mm flobertgeweer (,,Een salonge- weer waarmee hij op vogeltjes schoot") knalde De Kock zijn vrouw dood. ,,Een impulsieve actie. Volgens ons gaat het niet om moord, maar om een noodlottig ongeval. Dat blijkt ook uit de recht bankverslagen." Bruinisse liet massaal van zich horen. Er werden tegen de 1000 verzoeken voor gratie ingediend. nen beter dingen bedenken om de lokale ondernemers te steunen dan ons nog verder de grond in te trap pen'. Alain en zijn vriendin Daniëlle waren zich ondertussen van geen kwaad bewust, tot zondag, hun tweede dag aan de oude Veerhaven, opeens drie gemeentelijke handha vers verschenen. Ze zouden zonder standplaatsvergunning actief zijn. Heel snel konden de handhavers daar geen duidelijkheid over krij gen. ,,Anderhalf uur zijn ze ermee bezig geweest", vertelt Alain, ,,en toen moesten we weg." Hoe zit de vork nou in de steel? Wethouder Jack Begijn stelt dat er geen vergunning is verleend. ,,Waar de truck stond, is ook niet eens een standplaats. Daarvoor zou het beleid moeten worden aange past." Alain geeft het tegenoverge stelde aan. ,,Daar is een standplaats en ik heb er ook een vergunning voor." Hij stuurt mailberichten van de gemeente door. Boven de laatste van 5 januari staat 'Afgerond: Standplaatsvergunning' en verder 'We zijn klaar met de behandeling'. Begijn reageert: 'Daar zal het mis verstand gezeten hebben. Maar een officiële vergunning ziet er toch wezenlijk anders uit'. Na alle commotie haalde Van de Voorde zondag het bericht over de foodtruck van de Facebookpagina PvdA Terneuzen. Hij wil niet in de discussie over de vergunning tre den, maar, stelt hij, 'de hele gang van zaken getuigt niet van veel hel derheid'. Klap in de smoel van de locale horecaondernemers die niks mogen en alles moeten. Samen sterk??? Wat een lachertje Alain Rotthier, ook actief als zelf standige in de beveiliging, vertelt duizend euro schade te hebben ge leden. Hij heeft speciaal voor de oude Veerhaven een generator aan geschaft. Ingekochte broodjes en hamburgers kon hij weggooien. ,,We hebben die foodtruck eind 2019 gekocht om op evenementen te staan, en toen brak de coronacri sis los. De oude Veerhaven leek uit komst te bieden, de reacties van klanten waren positief, maar het mag kennelijk niet zo zijn." dinsdag 12 januari 2021 Zijn vrouw overleefde ruzie niet Info via: 0111-852228 of maas665@kpnmail.nl. Een storm in een glas water, zo zou je het kunnen noemen. Maar Terneuzenaar Alain Rotthier is wel mooi de dupe. Hij dacht met een vergunning van de ge meente afgelopen weekend een foodtruck te kunnen plaatsen bij de oude Veerhaven in Terneu- zen, maar dat liep anders. Ter- neuzense horecaondernemers kwamen in opstand. Harmen van der Werf Terneuzen Het was een 'opvliegerig baasje' maar als huisarts in Bruinisse was dokter De Kock razend po pulair. Zelfs nadat hij zijn vrouw doodschoot, op een feestje tij dens een ruzie. Wout Dijkstra en Lennard Maas schrijven een boek over de roemruchte dok ter. ,,We zijn een apart stel mét een missie." t HIER RUST^ LBE«Tü5,n-" 4'I3S1 Wout Dijkstra (links) met een flobertgeweer en Lennard Maas. Met precies zo'n geweer schoot de dokter zijn vrouw dood. foto sandra schimmelpennink JS". _i, S Daniëlle Warmerdam met haar zoon Nigel in de foodtruck aan de oude Veerhaven in Terneuzen. FOTO ALAIN ROTTHIER -Reactie van horecaondernemer onder het Facebookbericht van de PvdA Terneuzen over de foodtruck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49