Die dook net in de hoskant 10 ZEELAND Zuiderburen VLAANDEREN DUIVENSPORT Streektaal Eind 2020 haalde de Vlaamse duivensport weer het nieuws. Uit China kwam een bod van 1,6 miljoen euro voor duivin New Kim uit de Antwerpse gemeente Berlaar. En kunstenaar/performer Annelies Van Hullebusch viel op met het luisterboekje Vogelduif, een ode aan de duivenmelker. Voor Annelies Van Hul lebusch zijn audiover- halen een grote inspi ratiebron. Dat merk je in Vogelduif. Het boekje staat niet alleen vol teke ningen en teksten. Je kan daarbij ook naar echt gebeurde verhalen luisteren over de liefde voor dui ven en de duivensport. Dat heeft alles te maken met haar jeugdherinneringen in de streek rond de stad Hoogstraten, een verre steenworp verwijderd van Breda. ,,Mijn grootvader had een dui venhok in Brecht. Daar deed hij aan duivensport, ik vond dat heel boeiend. Op zondag daar niet naar buiten mogen lopen, stil moeten zijn op zondagse feesten. Dat was toen allemaal heel heilig", vertelt Annelies. Waarom moest je zo stil zijn? Daar hoor je haar grootvader vertellen in het boekje. Hij had een mensenschuwe duif. Was die in aantocht? Dan moest je jezelf ver stoppen achter een deur of onder de plaatselijke perenboom. Het doet denken aan unieke Vlaamse regels, zoals een verbod op gras- maaien of de was uithangen op zondag. Annelies bleef niet in de Noor derkempen wonen. Ze verhuisde naar het Antwerpse district Bor- gerhout waar de Marokkaanse ge meenschap sterk aanwezig is. Maar in haar tuin keek Annelies uit op een typisch Vlaams duiven hok. Dat was het hok van John Lambrechts, John wie? Hij was een beroemde duivenmel ker in de jaren 1960 en 1970 die ook boe ken schreef over de duivensport. ,,Mijn grootvader bezat alle boe ken van Lambrechts. Hij had ook nog eens dezelfde roep voor zijn duiven. En plots woonde ik tegen over het duivenhok van John. In mijn buurt woont nog een vreemde vrouw die haar huis openzet voor duiven", meldt Annelies. Het bracht haar tot Vogel duif dat Anne lies zelf om schrijft als een hoorzine. Bij het boekje hoort ook een gesprek met Nancy Lambrechts, de dochter van John. Nog een mooie surplus is het sein om de bladzijde om te slaan. Je hoort dan 'kom, kom, kom, kom', de overbe kende duivenroep. Dank aan China Maar is de duivensport niet op weg naar Vlaams erfgoed? Je zou denken van wel. Vorig jaar waren er in de Antwerpse binnenstad Mijn grootvader deed aan duivensport. Dat vond ik heel boeiend nog maar twee duivenmelkers. Meer duivenmelkers kom je tegen op het platteland, daar gaat het vooral om oudere mannen. Ook de duiven zelf lijken bedreigd. Daar heeft de nu beschermde torenvalk wat mee te maken, tuk op het op peuzelen van jonge duifjes. En dan A zijn er nog de talloze zendmasten. Die zouden zorgen voor stralingen die de duiven in de war brengen, waarna ze hopeloos verloren vlie gen. Is er dan geen goed nieuws? Ab soluut wel, met dank aan China waar de duivensport op weg is naar een hype. Zeker een miljoen Chinezen doen nu aan duiven sport. Wat toch veel is voor een land met meer dan een miljard in woners. Bovendien houden Chi nezen van gokken en zien ze Bel gië al jarenlang als de Champions League van de duivensport. Kortom, Chinezen kopen maar wat graag Belgische duiven. De re cordverkoop van New Kim ge beurde via een veiling bij het be drijf PIPA uit het Oost-Vlaamse Knesselare. PIPA staat voor 'Pigeon Paradise', een naam die goed geko zen lijkt. Het bedrijf haalde vorig jaar een omzet van 25 miljoen euro. Kom, kom, kom, kom! www.anneliesvanhullebusch.be Heeft u misschien ons poesje ge zien?' vraogt 'n vrouwe binst an 'k de leste blaoren onder de ro- zebottels vegen. Ik schudden van nêê. Ze komt al praotend de weg over en zegt dat het een lapjeskat is. 't Was 'n paor daogen geleejen. Net op de middag. Je weet wel, dan kan 't soms lekker ziin om even buuten wat te doen. Gêên wind en 'n lekker zon netje. Ook al is 't dan wat nat in den 'of, toch geef ik dan 'ier of daor 'n kap in de grond. Want j e weet, je moet de vuulte nie mee rust laoten. ,,Geef ze gêên kans, joeng", zegt de buurman altied, ,,want voo je 't weet staot j'n 'of groen van de vuulte." En daor ei tie gliek in. Zö op 't einde van 't jaor, dan gaon de daogen open en dichte. En je zoekt het ook nie op om nog wat onder 't gat te 'aolen. Mao net nao Kerst bin toch be gonnen om m'n boekenkast wat op te ruimen. Mao dat schoot nie op, want as je dan nog een oud boekje tegenkomt dat je vroeger gelezen 'eit, dan begin je d'r nog 's in te blaoren, je zet j'n eihen en dan is de gank uit j e wèrk. N die boekenkast duurde twêê daogen. Mao, 'k moen zeggen, 't was mee vee plezier dan 'k der mee bezig bin gewist. De ver'aolen van Reinaort de Vos. Die las 'k altied gèrn joeng. 'Oe dat ie altied mao die streken uut'aolende. Nêê, die zat nie verlegen om d'n êên of d'anderen een loere te draoien. En waor die 't vandaon 'aolende? Weet je nog van Bruun de Beer. Die vrat zö gèrn 'eunieng. Jao, mao dan wel bie 'n ander. Kwam die Bruun op 'n laoten aovend verbie de böömenzaoger. Die 'ao 'n paor weken geleejen 'n bööm omgeleit en was noe an 't klieven ge- gaon. Dao was tie net mee bezig vèder te gaon toen z'n vrouwe 'em riep om te kommen eten. 't Vintje was nog nie weg of dao Bruuntje kwam verbie. In dien bööm waoren noe net de biejen bezig om wat 'eunieng voo den winter te verzaomelen. En Bruun die 'ao 'n goeje reuke en stoof op dien 'eunieng af. Die stak z'n toenge in dien gesple ten bööm en jao 'öör, 't was raok. Die wist van gêên op'ouwen. 'Oe mêêr 'oe liever. Z'n pooke was bienao vol, mao bienao is nog nie 'êêlemaol ee? Toen de böömzaoger even laoter verzaodigd nao buuten kwam, zag tie Bruuntje bezig. 't Mannetje snokkende de spie- jen uut de bööm en Bruun was gevan gen. Jao, dat docht ie. Maor... d'n beer trok z'n eigen los en vloog t'r vandeu. Mao de vellen van z'n smoel en voor- pööten 'iengen an d'n bööm. 't Was den 'ebzucht ee, die 'em fataal wier! In dat vossenboek kommen bienao alle bêêsten voor. En Reinaort krieg ze allemao te pakken. As 't mènsen wao- ren gewist, dan zouen ze udder leven moeten beteren. Die vrouwe van de lapjeskat kwam naor 'n uurtje verbie. Jao, mee 't verlo ren bêêstje. Die was stout gewist, zei ze, want die was nao de slöötkant ge wist om ratten te vangen. Toen ze langst de slööte liep, dook tie net tus sen 't lange hos. Jao, mee 'n ratte 'n z'n bek. Gelukkig was 'iere alles goed afge- lööpen. Da was mee Bruun anders. dinsdag 12 januari 2021 GO Een bijna uitgestorven goudmijn In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Kunste naar Annelies Van Hulle- busch raakte in haar jeugd geboeid door de duiven sport. Dominique Piedfort Vogelduif, het luister boekje van An- nelies Van Hul- lebusch is een ode aan de duivenmelker. FOTO SARAH SCHRAU- WEN Op duif New Kim is een bod gedaan van 1,6 miljoen. foto pi geon PARADISE -Annelies Van Hullebusch Rinus Willemsen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42