9 Tijdens de pandemie heeft Zeeland er heel wat nieuwe inwoners bijgekregen. Maar we zijn er nog lang niet, is de bood schap van Eric de Ruijsscher, de nieuwe voorzitter van werkgevers organisatie VNO- NCW in Zeeland. m, ERIC DE RUIJSSCHER NIEUWE VOORZITTER VNO-NCW eeland moet zo snel mogelijk groeien naar 400.000 inwoners. Minstens 15.000 I nieuwe Zeeuwen zijn nodig om de economische kansen die er liggen te verzilveren. Die boodschap brengt Eric de Ruijs scher als nieuwe Zeeuwse voorzit ter van werkgeversorganisatie VNO-NCW vandaag tijdens een onlinenieuwjaarsbijeenkomst. De Ruijsscher, in het dagelijks leven directeur van bouwbedrijf H4A, wijst erop dat Zeeland zich tijdens de pandemie op de kaart heeft gezet als aantrekkelijk woon gebied. De cijfers spreken boekde len. In een jaar tijd kreeg de pro vincie er bijna 1800 mensen bij, waardoor de provincie nu 385.459 inwoners telt. Dat is vooral te dan ken aan mensen die hierheen zijn verhuisd. De nieuwe Zeeuwse Marketing Organisatie moet wat hem betreft alle registers open trekken om nog meer mensen over te halen naar Zeeland te ver kassen. ,,Er is in bepaalde sectoren zoals de zorg, de techniek en de bouw nog altijd een tekort aan gekwalifi ceerd personeel. We hebben nieuwe inwoners keihard nodig om banen in te vullen en onze voorzieningen op peil te houden. Ook voor de ambitieuze plannen die er bestaan voor de overstap van de industrie van fossiele naar groene grondstoffen zijn veel vak mensen nodig. Ik weet dat 15.000 nieuwe Zeeuwen erbij een ambiti eus doel is. Het is wel haalbaar. Het kan in een jaar of acht. Tegelijker tijd moeten we zorgen dat we de groeiende groep werklozen snel weer aan de slag helpen. Door om en bijscholing. We hebben ieder een nodig." ,,Natuurlijk, we zitten midden in een pandemie. Ik maak me op korte termijn echt wel zorgen over de economische situatie, zeker nu de lockdown met drie weken Na de eerste lockdown zag je herstel, mede omdat veel Nederlanders Zeeland ontdekten als vakantieprovincie wordt verlengd. Daar wordt nie mand blij van. Het is van belang dat het kabinet goede steunmaat regelen treft. Dan denk ik onder meer aan de vergoedingen voor de vaste lasten van horecabedrijven en voorraden waar winkeliers niet meer van af komen. Ook bedrijven die nu tussen wal en schip vallen, zoals starters, moeten worden ge holpen. Aan de andere kant is er een vaccin in aantocht. Hopelijk kunnen we daardoor dit jaar enigszins terug naar een normale situatie, al zie ik nog geen 50.000 mensen bijeen groepen op de Brouwersdam." ,,Anderzijds heeft corona op economisch gebied ook een aantal goede dingen gebracht. Onlinever- gaderen en thuiswerken zijn ont wikkelingen die zullen blijven, denk ik. We gaan minder door het land rijden op weg naar afspraken en besparen zo veel tijd." ,,Ten eerste is de Zeeuwse econo mie vrij weerbaar gebleken tijdens de coronacrisis. Na de eerste lock- down zag je herstel, mede omdat veel Nederlanders Zeeland ont dekten als vakantieprovincie. De zomer was goed voor het toeris tisch bedrijfsleven en de horeca. Ook andere sectoren veerden op. In het derde kwartaal presteerde de Zeeuwse economie bijna even goed als in dezelfde periode in Goede verbindingen zijn cruciaal voor economische vooruitgang 2019. En zoals ik al eerder noemde, hebben mensen Zeeland ontdekt als een provincie waar het goed wonen en werken is." ,,Zeker, want er komt enorm veel geld beschikbaar. Met de compen satieregeling Wind in de Zeilen, voor het mislopen van de bouw van de marinierskazerne, inves teert het Rijk de komende jaren 650 miljoen euro in de regio. Ik noem maar een onderdeel: de komst van het Delta Kenniscen trum in Vlissingen kan jongeren voor de provincie behouden en ook studenten van elders aantrek ken die hier wellicht ook een baan vinden. Ook de nieuwe huisart senopleiding die Zeeland krijgt, is winst. Daarnaast komt er een snel lere treinverbinding vanuit Zee land naar de Randstad, Brabant en Vlaanderen. Goede verbindingen zijn cruciaal voor economische vooruitgang." „Vanuit de subsidieregeling Zee land in Stroomversnelling is nog eens 75 miljoen euro in kas voor projecten die de economische structuur versterken. Als wij dat goed aanpakken, levert dat groei en veel werk op. Wij hebben het momentum mee. Het is nu uiter mate belangrijk dat wij ons geza menlijk inzetten om die kansen te verzilveren. Maar, dan moeten on dernemers, overheden en kennis instellingen als één Zeeland optre den. We moeten voorkomen dat we de boot missen door te veel bu reaucratisch overleg en onderlinge concurrentie." dinsdag 12 januari 2021 GO 'We hebben iedereen nodig' Frank Balkenende Sas van Gent Waarom is een forse groei van het inwonertal zo belangrijk? U klinkt vrij optimistisch in uw i_i Eric de Ruijsscher is voorzitter van de afdeling Zeeland van werkgeversorganisatie VNO-NCW.. foto marcelle davdse nieuwjaarsboodschap. We zitten echter in een enorme crisis. De horeca zucht en steunt, de cul tuursector ligt zo goed als plat en winkeliers die non-food zoals kleding verkopen komen niet van hun voorraad af. Zijn uw bril lenglazen niet te roze? - Eric de Ruijsscher Het thema van de nieuwjaarsbij eenkomst is Bouwen op de kracht van Zeeland. VNO-NCW ziet goede kansen om de provin cie in de vaart der volkeren op te stuwen. Legt u de Zeeuwen eens uit waarom we positief ge stemd moeten zijn? - Eric de Ruijsscher Moeten we ook hoop putten uit het feit dat er miljoenen euro's klaarliggen voor Zeeland? Om al dat geld goed te beste den, pleit u voor maximale een dracht in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41