Facebook: Trump blijft op zwart Voorzitter boa-bond pleit voor hogere coronaboetes NIEUWS 3 Motie van wantrouwen hangt als zwaard van Damocles boven kabinet Er is veel naar het plafond gekeken als er een vraag werd gesteld De regeringspartijen hebben aan elkaar gevraagd of zij ervoor instaan dat hun volledige Kamerfracties het kabinet blijven steunen tot aan de verkiezingen op 17 maart. De Chris tenUnie wilde dat volgens aanwe zigen gisterochtend nog niet belo ven. En ook het CDA niet. ,,Er is veel naar het plafond gekeken als er een vraag werd gesteld'', aldus een bron. Terwijl ook de D66-fractie de handen vrij wil houden voor het debat van volgende week, zeggen enkele fractieleden. VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff noemde het aftreden van het kabinet zo vlak voor de verkie zingen onlangs op Radio 1 nog 'een gebaar van hoog symbolische waarde'. Maar dat neemt niet weg dat de spanning in de coalitie wel oploopt. Het rapport van de com missie-Van Dam over de toeslagen affaire was hard. Duizenden ouders die kinderopvangtoeslag aanvroe gen zijn jarenlang gemangeld door de Belastingdienst die hen ten on rechte bestempelde als fraudeur. Ook werden ouders onnodig hard geraakt door de strenge wetgeving als ze één administratief foutje had den gemaakt. Duizenden gezinnen kwamen zo in de financiële proble men. Ook omdat de Belastingdienst hen niet de kans gaf te bewijzen dat ze niets fout hadden gedaan. Schuld De commissie legde de schuld ove rigens niet alleen bij het kabinet, maar ook bij de Tweede Kamer en zelfs bij de rechter die allemaal te weinig oog hadden voor de ouders. Toch spitst de discussie zich nu al een maand toe op de vraag: kan het kabinet nog aanblijven? Premier Mark Rutte houdt zich naar buiten toe op de vlakte. Intern heeft hij gezegd niet voor aftreden te zijn, omdat het kabinet volgens hem de pandemie zo lang mogelijk missionair moet bestrijden. Ook vindt hij dat het kabinet dan eerder had moeten opstappen, zeggen bronnen rond de VVD tegen Nieuwsuur. Overigens heeft Rutte al gezegd dat 'de politieke vraag' of het kabi net aan kan blijven, in eerste in stantie een zaak is van de minister raad en niet van de vier regerings fracties in de Tweede Kamer. Vrij dag komt het kabinet met een in houdelijk antwoord op het onder zoeksrapport. Het vernietigende onderzoeksrap port naar de toeslagenaffaire zet de verhoudingen in de regeringscoali tie van VVD, CDA, D66 en Chris tenUnie flink onder druk. Ingewij den schatten de kans dat het kabi net valt op 'fifty-fifty'. Tijdens een coalitie-overleg gisterochtend kon den niet alle partijen beloven dat ze het kabinet unaniem zullen steu nen als er volgende week tijdens een debat over de affaire een motie van wantrouwen wordt ingediend. Dat die motie er komt, is zeker. Oppositiepartijen PVV, SP en GroenLinks hebben al aangekon digd dat het kabinet zou moeten opstappen om de affaire. En de mo tie kan waarschijnlijk rekenen op veel steun. Zo heeft PvdA-leider Lodewijk Asscher (die zelf als mi nister in het vorige kabinet ook ver antwoordelijk was voor de uit de hand gelopen fraudejacht op ou ders die kinderopvangtoeslag aan vroegen) al gezegd zo'n motie mo gelijk te steunen. En ook SGP-leider Kees van der Staaij gaf al een waar schuwing: ,,De vertrouwensvraag ligt serieus op tafel, voor het hele kabinet.'' Aangezien de regeringscoalitie slechts 75 Kamerleden heeft, zou den die allemaal tegen de motie van wantrouwen moeten stemmen om hem te doen sneuvelen. Eén afwij kende stem en de motie kan zo maar een meerderheid krijgen. Bij de ChristenUnie heeft onder an dere scheidend Kamerlid Joël Voor dewind al gezegd de geloofwaar digheid van het kabinet op tafel ligt, al heeft hij volgens zijn partijgeno- DEN HAAG Vakbond BOA ACP wil hogere boetes en strengere straffen als coronamaatregelen worden overtreden. Dat zei voorzitter van de bond Richard Gerrits gisteravond in het NPO Radio 1-programma Dit is de Dag. ,,De boetes voor het over treden van de coronaregels moeten naar 1000 euro. Dan maak je het verschil. In omlig gende landen is dat ook het ge val'', aldus Gerrits. Hij sprak van 'rotte appels', die hard aange pakt moeten worden. De boetes zijn op dit moment 95 euro. De voorzitter van de boa-bond reageerde ook op het Eindho- vense restaurant, dat afgelopen weekend de deuren opende en ervan afkwam met een waar schuwing. ,,Die moet natuurlijk ook een veel hogere boete krij gen en als die gebruik heeft ge maakt van een financiële rege ling, moet die worden terugge vorderd'', zei Gerrits. Hans Biesheuvel, van Onder nemend Nederland is het niet met Gerrits eens. ,,Als je niets meer te verliezen hebt, dan grijp je naar dit soort maatregelen.'' ANP San Francisco De Amerikaanse president kan volgens haar als hij klachten heeft terecht bij de onafhankelijke toe- zichtraad van het sociale medium. De schorsing van Donald Trump op Facebook was in eerste instan tie voor onbepaalde tijd en mini maal tot na de inauguratie van aankomend president Joe Biden op 20 januari, liet oprichter Mark Zuckerberg vorig week weten. Na de bestorming van het Capi- tool door de aanhangers van Trump en de daaropvolgende be richten die de president ver stuurde, hebben sociale media maatregelen tegen Trump geno men. Op zijn veelgebruikte Twit ter is hij inmiddels permanent verbannen. Sociale media liggen zelf ook onder vuur, omdat ze te weinig zouden hebben gedaan tegen op ruiende teksten in aanloop naar de rellen in Washington. Andere cri tici vinden dat sociale media een zittende president niet mogen censureren. Inmiddels is het conservatieve sociale medium Parler praktisch verwijderd van het internet. Parler was een alternatief voor Twitter, maar sinds gisteren zijn de servers van de app geblokkeerd bij de on derneming Amazon Web Services. Amazon had Parler gewaar schuwd dat Parler zou worden ge stopt als het zich niet zou inspan nen om gewelddadige inhoud te bestrijden. Parler is feitelijk van in ternet gegooid nadat ook Apple en Google de dienstverlening hadden opgezegd. Parler werd in 2018 opgezet als een alternatief voor Twitter omdat dat medium zich schuldig zou ma ken aan censuur gericht tegen con servatieven in de VS. Parler claimt een onafhankelijk sociaal medium voor de vrijheid van meningsui ting te zijn en geen censuur te wil len plegen. dinsdag 12 januari 2021 Toeslagenaffaire: spanning in kabinet loopt flink op De ministerraad komt we kelijks bijeen in de Rolzaal. Vanavond zal het kabinet zich beraden over de toe slagenaffaire. FOTO ANP - Haagse bron ten nergens mee gedreigd. Den Haag Het kabinet komt vanavond laat bijeen om zich te beraden over de toeslagenaffaire. De span ning in de Rolzaal loopt op. Mo gelijk strandt Rutte-3 alsnog in het zicht van de haven. Laurens Kok Hans van Soest Facebook is niet van plan het geblokkeerde account van pre sident Trump weer vrij te geven. Operationeel directeur Sheryl Sandberg zei gisteren dat ze blij was dat er maatrege len tegen Trump zijn genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3