Kampeerboeren kloppen te vroeg op Veerse deur over winter '21/'22 Nieuwe Britannia verliest mozaïeken van Van Roode 7 KAMERVERHUUR VEERE DEZE WEEK DUIDELIJKHEID OVER NIEUWE REGELS^ Deze week wordt duidelijk wat de nieuwe regels worden voor bestaande toeristische kamerverhuurders in de gemeente Veere. Mogen ze op de oude voet doorgaan of moeten ze inbinden? e Veerse recreatieve kamerverhuurders schrokken zich twee jaar geleden rot toen het dagelijks bestuur van de gemeente nieuwe regels bekendmaakte. Ze lazen toen dui delijk dat vanaf februari 2019 ze nog maar twee kamers aan maxi maal vijf personen mochten ver huren. Heel wat eigenaren van vooral bed and breakfasts vrees den een financiële aderlating om dat zij vaak vijf kamers verhuren en veel geld hadden gestopt in hun bedrijf. Maar de gemeente be paalde dat de nieuwe regelgeving in eerste instantie alleen zou gel den voor nieuwe bedrijven. De ge meenteraad kon zich daar in vin den. De raadsleden zagen het als een mooie manier iets te doen aan de enorme groei van het toerisme. Op de vraag van insprekers en de raadsfracties welke overgangs regeling er zou komen voor be staande kamerverhuurders bleef het echter stil. Een overgangsrege ling was er nog niet en er waren ook nog geen concrete ideeën over hoe zo'n regeling eruit moest zien. Deze week wordt duidelijk op welke manier het Veerse college gestalte geeft aan de opdracht van de politiek om een financieel drama bloedbad onder bestaande recreatieve kamerverhuurders te voorkomen. Het duurde zo lang omdat het juridisch heel ingewik keld is een regeling te bedenken die kan rekenen op voldoende po litieke steun en, nog belangrijker, standhoudt bij de rechtbank. Want heel wat verhuurders heb ben zich op voorhand al verzekerd van juridische steun om een in hun ogen ongunstige regeling aan te vechten bij rechtbank en Raad van State. Nooit gewaarschuwd Insprekers van verschillende B&B's lieten eerder duidelijk ho- Heel wat eigenaren van vooral bed and breakfasts vreesden een financieel bloedbad ren dat ze zelfs van geen over gangsregeling wilden weten. De gemeente Veere moest hun oude rechten respecteren en toestaan dat ze tot in lengte van jaren al hun kamers mogen verhuren. En ook hun opvolgers moeten dat kunnen. Want anders brengt hun bedrijf bij verkoop maar een frac tie op van wat het nu waard is. Ze wezen erop dat ze bij bijvoor beeld de aanvraag voor de verbou wing nooit waren gewaarschuwd dat Veere werkt aan strengere re gels. Anderen lieten duidelijk ho ren dat ze juist waren aangemoe digd door de gemeente een B&B te beginnen. Dan kan het niet zo zijn dat diezelfde gemeente plotseling de teugels aanhaalt en nieuwe re gels bedenkt, merkten ze op. Ze waarschuwden dat ze niet zullen schromen forse schadevergoedin gen te eisen als de gemeente hen toch beperkt in hun economische mogelijkheden. Juridisch ingewikkeld De Veerse politiek liet ook weten dat er iets geregeld moest worden voor bestaande bedrijven. Het col lege kreeg de opdracht een finan cieel drama te voorkomen onder de kamerverhuurders. Alle bedrij ven die in het verleden toeristen belasting betaalden moesten op de een of andere manier door kunnen gaan met hun business. Pieter Marinussen en Adrie Boo gaard lieten eind vorige week weten dat ze hopen dat ze ook dan gasten mogen ontvangen. Het Veerse col lege gaf enkele maanden geleden toestemming om dit winterseizoen (2020/2021) open te zijn. Normaal moeten ze tussen 15 november en 1 maart sluiten. Maar in verband met de coronacrisis krijgen ze ontheffing om op deze manier iets van de fi nanciële schade die ontstond door de gedwongen sluiting in het voor jaar, terug te verdienen. Maar vol gens Marinussen en Boogaard heb ben heel wat belangstellenden gean nuleerd waardoor het wintersei zoen is mislukt. Indammen Volgens de woordvoerder kijkt de gemeente, net als vorig jaar, wat de maatregelen om de verspreiding van het coronavirus in te dammen heb- ben betekend en gaan betekenen voor iedereen. ,,Het is nu nog te vroeg om uitspraken te doen." De beide Vekabo-voormannen hopen ook dat hun bedrijven toe stemming krijgen voor het plaatsen van privésanitair. Daar is wegens co rona veel vraag naar. Het antwoord van het Veerse college is duidelijk. Die toestemming krijgen ze niet. De woordvoerder: ,,Voor de minicam- pings zijn in het bestemmingsplan regels opgenomen, onder meer over het aantal eenheden en sanitaire voorzieningen. De impact op het landschap en het onderscheid met reguliere campings zijn bepalend voor die regeling. Wijzigingen zijn vooralsnog niet aan de orde." VLISSINGEN Het nieuwe Grand Hotel Britannia zal niet de mozaïeken dragen die Louis van Roode in 1960 voor het oude Brit maakte. Het kunst werk is te kapot, te dik en te zwaar om nog aan de gevel te bevestigen. Dat besloot eige naar en ontwikkelaar AVV Be heer. AVV heeft het kunstwerk aan geboden aan erfgoedvereni ging Heemschut, bevestigt woordvoerder Christian Pfeif fer. ,,We weten het nog maar net. We beraden ons. We gaan in overleg met de gemeente en de ontwikkelaar." De gemeente gaf in 2004 een sloopvergunning af op voor waarde dat het mozaïek be waard zou blijven. Toen sprong Heemschut in de bres. Uiteindelijk werd het kunst werk deels gerestaureerd door Art Conservation. Bij de sloop van het hotel in 2010 raakten de mozaïeken zwaar bescha digd. Na protesten werd de sloop stilgelegd, de mozaïeken grotendeels verwijderd en la ter gerestaureerd. Tot vorig jaar waren de friezen nog te zien op de impressies van het nieuwe Britannia, maar op de nieuwste schetsen niet meer. dinsdag 12 januari 2021 WA Veerse verhuurders houden hart vast Emile Calon Domburg D Het is nog veel te vroeg om nu al te beslissen of de Veerse mini- campings aan het einde van dit jaar weer open mogen om gedu rende de wintermaanden gasten te ontvangen. Dat antwoordt een woordvoerder van de gemeente naar aanleiding van opmerkin gen van twee voormannen van belangenorganisatie Vekabo. Emile Calon Domburg mmm Het Veerse college komt met nieuwe regels over kamerverhuur aan toeristen in de gemeente Veere. foto anp/lex van lieshout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39