Wie kent torentje Timmerfabriek nog? OM eist stillegging van zadenbedrijf Doens 5 HOTELEIGENAAR ZIERIKZEE Hij zegt wat veel mensen misschien wel denken. Weet ongetwijfeld ook dat nóg meer mensen daar aanstoot aan nemen. Maar dat maakt Fred Kramer niet uit. ,,Ik kom gewoon uit voor mijn mening." De horeca ondernemer uit Zierikzee steekt op Facebook een middelvinger op naar de coronamaatregelen van het kabinet en roept collega's op 17 januari massaal de deuren te openen. De post heeft op het platform Zierikzee- Nieuws een storm aan reacties opgele verd, waarvan veelal negatief. Kramer wordt verweten dat hij de noodzaak van de maatre gelen niet serieus neemt en kwetsbare doelgroepen schoffeert. ,,De zwakkeren moeten binnen blijven. Dan kunnen wij open", re ageert hij daar vervolgens zelf weer op. Anderen vallen hem bij, omdat de lockdown volgens hen amper in verhouding staat tot het probleem. Niet dat de horeca-on- dernemer serieus van plan was zijn hotel-restaurant aan het Ha venplein zondag open te zetten voor klanten. „Natuurlijk niet", zegt hij daar drie dagen later over. ,,Het was aanvankelijk bedoeld om aan te sluiten bij de landelijke pro testactie vanuit de horeca. Maar die is teruggedraaid. Ze willen nu in principe gelijk opgaan met de winkels. Dus blijf ik voorlopig ook gewoon nog dicht." Statement Kramer zegt de opvallende oproep vooral te hebben geplaatst 'om een statement te maken'. ,,En dat is wel gelukt. Ik was benieuwd naar de reacties en om wat collega's te polsen. Ik spreek ze niet allemaal even vaak. Een aantal doet ook aan afhaal, dus die komen er nog wel uit. Zelf hou ik het die paar weken ook nog wel vol. Maar zeker de helft van de collega's heeft het heel moeilijk. Het interesseert me geen reet al moeten we nog een heel jaar dicht blijven. Als we maar voor de volle honderd procent ge- compenseerd worden door de overheid." Zijn oproep beperkt zich niet tot het massaal openen van de horeca. Naast de getekende middelvinger staat de tekst 'wij pikken het niet langer!!!' en wordt eveneens aan gespoord tot het 'massaal negeren 1,5 meter, massaal zonder mond kapje en massaal niet meer luiste ren'. ,,We steken massaal onze middelvinger op naar het kabinet Rutte!!!" Kramer, behalve uitbater van Hector in Zierikzee ook bestuurs lid van de lokale ondernemersver eniging InZzee, twijfelt aan de noodzaak van een lockdown voor de horeca. ,,De horeca is al weken dicht. En ondertussen schieten de De horeca is al weken dicht. En ondertussen schieten de bemettingen omhoog besmettingen omhoog. Dus bij ons gebeurt het niet. Van de week moest ik naar Rotterdam en kwam in een file van 17 kilometer terecht. Waar gaan al die mensen naartoe? DSSr moet je de oplossing zoeken. Daar ben ik echt van overtuigd. In de horeca is alles keurig netjes ge regeld. We houden ons keurig net- jes aan de regels, omdat we don dersgoed weten dat we anders onze eigen glazen ingooien. Ik kom gewoon voor mijn mening uit. Even die knuppel in het hoen derhok gooien. Dat mag toch?" Veel te ver Eigenaar Robbert Roggeband van café De Biet benadrukt dat het gaat om de persoonlijke mening van Kramer en hij niet namens de voltallige horeca van Zierikzee heeft gesproken. ,,Ik snap echt sommige frustraties wel en deel deze in sommige gevallen zelfs. Maar zijn bericht vind ik zowel qua inhoud als vorm ongepast en veel te ver gaan", reageert Rogge band. Doens Food Ingredients, met ves tigingen in IJzendijke en Sas van Gent, wordt ervan verdacht par tijen te hebben verkocht die niet aan de voedselveiligheidseisen voldoen en mogelijk gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft daarom de stillegging van het be drijf geëist. De rechtbank beslist vandaag of dat ook gebeurt. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) heeft in oktober twee vestigingen van het bedrijf, gespecialiseerd in za den en peulvruchten, gecontro leerd en administratie in beslag genomen. Het OM verdenkt Doens ervan de NVWA niet te hebben ingelicht over de onvei lige partijen en ze bewust te heb ben verkocht. Volgens het OM blijkt dat het in de handel brengen van onveilige levensmiddelen en veevoer 'on derdeel is van de bedrijfsvoering'. Dat is in strijd met onder meer de Europese levensmiddelenwetge ving en de Warenwet. Het OM verdenkt het bedrijf verder van het vervalsen van analyseresulta ten om die handelswijze te ver hullen. De NVWA heeft Doens gesom meerd te melden wat er met de onveilige partijen is gebeurd. Het bedrijf kon gisteren niet reageren. Claudia Sondervan Vlissingen De eerste toren is in 1943 tijdens de Tweede Wereldoorlog van het dak van de Timmerfabriek geschoten. Het diende als waterreservoir voor de beveiliging van de brandgevaar lijke werken in de fabriek, maar de De toren is in 1943 tijdens de Tweede Wereldoorlog van het dak geschoten Duitse bezetter vond het ook een aardig punt om de omgeving onder schot te houden. Geallieerd vuur maakte daar een einde aan. Motel Insomnia In maart 2007 maakte de toren al eens een denkbeeldige terugkeer. Stichting Zuidland liet voor de kunstmanifestatie Motel Insomnia in de Timmerfabriek een metalen silhouet van de toren op het dak zetten. Het frame lag tot voor kort nog opgeslagen in de Machinefa briek, het industriële buurmonu- ment van de Timmerfabriek. Luxueus penthouse Het monumentale gebouw wordt momenteel omgebouwd tot bij zonder hotel. In de nieuwe toren komt een penthouse met vier woonlagen, het meest luxueuze verblijf in het Timmerhotel. Dat is al verkocht. Om de terugplaatsing luister bij te zetten wil TeamforReal graag een oud-werknemer uitnodigen die kan vertellen over de Timmer fabriek uit die tijd. De projectont wikkelaars houden zich aanbevo len voor gegadigden en voor tips over kandidaten via het e-mail- adres marketing@teamforreal.nl. dinsdag 12 januari 2021 GO 'We steken onze middelvinger op' Marcel Modde Zierikzee -Fred Kramer, horeca ondernemer Bob Maes IJzendijke Wie heeft het torentje van de Timmerfabriek nog gekend? Het moeten negentig-plussers zijn die nog weten dat de Vlis- singse timmerplaats voor scheepsinterieurs een kittig to rentje droeg dat diende als wa terreservoir. In februari wordt er weer een toren op het dak geta keld. Ontwikkelaar TeamforReal uit Zierikzee zoekt mensen die het origineel gezien hebben. Fred Kramer van Hector Zierikzee heeft de knuppel in het hoenderhok gegooid met zijn oproep tot massale openstelling van de horeca en verzet tegen de coronamaatregelen. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37