QQ Maxx ontvangt eerste kaartjes Opvallend veel lintjes voor Zeeland in 2020 Minder Zeeuwen met corona in ziekenhuis 2 WENDY WAGENMAKERS Column Y~ Ademloos staar ik naar het televisiescherm. Het onge loof dat ik voel, zie ik ook in de ogen van CNN-verslaggevers. Het is niet de bestorming van het regeringsgebouw in Armenië waar we live naar meekijken, of Wit- Rusland. Nee, dit is Amerika. Het Capitool. Snel ren ik naar boven om mijn zoon uit dromenland te halen. Dit zijn beelden die hij van zijn leven niet gaat vergeten. als ik de volgende ochtend inlog bij de videovergadering met mijn collega's. Ik zie dat ik niet de enige ben die laat naar bed is gegaan. Normaal vertellen we nu om de beurt wat we van plan zijn die dag te gaan schrijven, nu blijft het een beetje stil. Het lot van de Veerse minicampings, bewoners die ba len van een bouwweg, de verkie zing van een Kern met Pit: alle maal even boeiend, maar op de dag dat een extreem-rechtse man in bizonkostuum, die gelooft dat Hillary Clinton aan het hoofd staat van een internationaal pedo fielennetwerk, de stoel van de vi- cepresident van de Verenigde Sta ten inneemt, voelt zulk nieuws maken nu eenmaal een tikje trivi aal. worden toen ik in de zesde klas van de middelbare school zat. Met een rugzak naar Afrika en het Midden-Oosten en de wereld deelgenoot maken van wat ik zag. Infiltreren, embedden, rennen voor je leven, ik zag het allemaal voor me. Het werd de Provinciale Zeeuwse Courant, waar ik nu al zes tien jaar stukjes tik over onveilige fietspaden, haperende lantaarnpa len en de kleur van de vuurtoren van Nieuw-Haamstede. nooit. Bijna elk bezoek aan de bak ker resulteert in een verhaal dat zo de krant in kan. De straat ligt ram- vol mooie verhalen. Hoe kneuteri ger, hoe beter. Echt, ik had geen beter vak kunnen kiezen dan dat van regionale journalistiek. Al had ik vorige week stiekem liever in Washington willen zijn. Bijna elk bezoek aan de bakker resulteert in een verhaal dat zode krant in kan DE STELLING Vandaag: Ik heb medelijden met de middenstanders Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters VEEL MENSEM HEBBEN MOEITE MET A&EMHALEN &OOR MON&KAPJE Auto belandt in sloot naast A58 T Zeeuwse film Grit valt in de prijzen BAARLAND Project dorpsbus is afgeblazen Maxx (foto) heeft een - zeldzame ziekte waar- m. door zijn afweer tegen schimmels en bacte riën niet werkt. Hier door kan hij niet met an dere kinderen spelen en is hij nog geïsoleerder dan de meeste Nederlanders nu vanwege de lockdown al zijn. Joyce van Amerongen trok zich het lot van Maxx aan en riep op Facebook op Maxx zoveel mogelijk kaartjes te sturen. De oproep werd vaak ge deeld en de eerste felicitaties ko men al binnen. Radio ,,We hebben tot nu toe zo'n twin tig, dertig kaartjes gekregen", laat moeder Lina Gernaert weten. „Al lemaal van mensen die ze persoon lijk in de bus deden want de post is er natuurlijk op zondag en maan dag niet. We hebben ook al zes pak ketjes gekregen en we zijn ook al op de radio geweest. Ik hou mijn hart vast wat er nog allemaal gaat komen want het is natuurlijk nog een paar dagen voor Maxx echt jarig is." We hebben de kaartjes alle maal voor Maxx neergezet en hem laten zien dat hij in de krant stond. Hij vindt het allemaal wel leuk hoor. Maar ik weet natuurlijk niet wat je er op die leeftijd allemaal van meekrijgt." Weekendje Roompot Vakanties heeft zich het lot van Maxx ook aangetrokken en heeft de familie Gernaert een weekendje weg aangeboden. ,,Hartstikke lief natuurlijk", zegt Lina. ,,Maar ik heb wel gevraagd of ze ook parken hebben met speel tuinen waar geen houtsnippers on der de speeltoestellen liggen. An ders kan Maxx daar niet spelen en moeten we toch weer binnen zit ten." Ondanks de coronabeperkingen hadden de Zeeuwse burgemeesters het afgelopen jaar hun handen vol aan koninklijke onderscheidingen. In totaal werden er in de provincie 204 lintjes uitgereikt, meldt com missaris van de koning Han Pol man in zijn jaarverslag. Bij elkaar 180 Zeeuwen werden Lid in de Orde van Oranje-Nassau, 22 mensen mogen zich voortaan Ridder noemen en daarnaast telt Zeeland twee nieuwe Officieren in de Orde van Oranje-Nassau. Het aantal onderscheidingen is opvallend hoog. In 2019 ging het nog om 156 lintjes, meldde Polman een jaar geleden. In de jaren daar voor liep het aantal gedecoreerden uiteen van 154 tot 185. Lintjesregen De meeste onderscheidingen wor den toegekend op of rond Konings dag, tijdens de traditionele Lintjes regen. Dit jaar werden 124 Zeeuwen daarbij verrast. Dat was al een re cordaantal. In 2019 ging het nog om 90 gedecoreerden. De gemeente Goes had tijdens de Lintjesregen de meeste onderschei dingen: 22. Ook op Noord-Beve land, Schouwen-Duiveland en in de gemeenten Terneuzen en Veere waren het er meer dan gebruikelijk. Er liggen minder Zeeuwen met co rona in het ziekenhuis dan een week geleden. In totaal zijn bij Adrz in Goes en ZorgSaam in Terneuzen 22 Zeeuwen met de infectieziekte opgenomen. Verder worden in Goes vijf mensen uit Zuid-Holland verpleegd. In de twee Zeeuwse ziekenhui zen liggen dus 27 coronapatiënten. Dat zijn vier patiënten minder dan een week geleden. Op de intensive cares worden negen mensen be handeld. In ziekenhuis ZorgSaam in Ter- neuzen is de situatie hetzelfde als vorige week maandag. Er liggen bij ZorgSaam veertien coronapatiën ten, die allemaal uit Zeeland ko men. Op de intensive care in Ter- neuzen worden, net als in de voor afgaande weken, vier Covid-pa- tiënten verpleegd. Bij ziekenhuis Adrz in Goes nam het aantal patiënten uit eigen pro vincie af tot acht. Dat zijn er vijf minder dan vorige week. Verder worden er vijf patiënten uit regio Zuid-Holland behandeld in Goes. Van de dertien patiënten in Goes liggen er vijf op de intensive care. Dat is één coronapatiënt meer dan een week geleden. dinsdag 12 januari 2021 De wallen hangen op mijn knieën Oorlogsverslaggever wilde ik En het gekke is: het verveelt Reageer op pzc.nl Gisteren: Werkgever moet flexibel zijn voor ouders met kin deren die thuis zitten 719 reacties OP MAANBA© JANUARI OM l<<.22 UUR BEN JU BIJ HET VRIESVAK VAN BE JUMBO SEFLITST MET HET MONBKAPJE OMLAAS HENK.' RILLAND Een personenauto is gis termiddag op de afrit van de A58 bij Rilland van de weg geraakt en in de sloot gereden. Het voer tuig raakte zwaar be schadigd, de bestuurder bleef ongedeerd. De au tomobilist kwam net na 16.00 uur vanuit de rich ting Goes, wilde de afrit Rilland nemen en raakte daarbij van de weg. De auto kwam achterstevo ren in de sloot met water terecht. Ambulance en brandweer werden in eerste instan tie opgeroepen, maar ze hoefden uiteindelijk niet veel te doen. De auto is weggesleept. MIDDELBURG Matthias Hoekman uit Middelburg is met zijn film Grit in de prijzen ge vallen op Short to the Point, een internationaal festival voor korte films. Grit werd bekroond in de categorieën 'best editing' en 'best drama'. Het gaat om een van de vijf korte films die zijn ge maakt in het kader van een project rondom de Slag om de Schelde. Deze gingen in septem ber in première. Grit is een surrealistische oor logsfilm, gebaseerd op waargebeurde verhalen uit de Slag om de Schelde. Astrid van Eck (foto) speelt de hoofdrol. In het verhaal over het Zeeuws Heldenfonds in de krant van maandag 11 januari staat een on juistheid. In het verhaal werd ge meld dat de dorpsraad van Baarland met steun van het Heldenfonds een dorpsbus laat rij den. De dorpsraad van Baar land vroeg inderdaad een bijdrage uit het Heldenfonds en andere subsidieverleners voor dat doel, maar er was uiteindelijk niet genoeg geld om de dorpsbus te laten rijden. Daarom is het project afgeblazen. Velen hebben zich het lot van Maxx Gernaert (bijna drie) aan getrokken. Het Terneuzense jon getje dat al anderhalf jaar in iso latie leeft vanwege zijn ziekte, gaat vrijdag een bijzondere ver jaardag tegemoet. Guido van der Heijden Terneuzen Rolf Bosboom Middelburg Theo Giele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2