28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV SHULA RIJXMAN NIEUWJAARSTOESPRAAK NPO-baas Shula Rijxman heeft in haar nieuwjaarstoespraak gisteren hard geoordeeld over de dreigementen waarmee Nederlandse journalisten in toenemende mate worden geconfronteerd. „Ontwikkelingen die je in een dictatuur zou verwachten." et de terugkeer van Humberto Tan als talk- showhost laaide zondagavond ook de talk showoorlog weer op. Ik weet het, die term is volgens betrokkenen louter bedacht door hijgerige tv-columnisten, NPO i en RTL 4 zijn daar tótMl niet mee bezig. Desalniettemin begonnen ze 'toevallig' op dezelfde avond met hun zondageditie en desalniette min hadden ze 'toevallig' net wat meer zorg besteed aan een ronkende gastenlijst. Humberto ontving Theo Hiddema, de turnzusjes Wevers, Louis van Gaal en Stefano Keizers. Opi had Thierry Baudet en Wybren van Haga van Forum voor Democratie, die met hun aanwezigheid de zes andere gasten overbo dig maakten. Al was het maar omdat ze overal dwars doorheen tetterden en hen geen strobreed in de weg werd gelegd om hun alternatieve feiten over bijvoor beeld corona en de renaissance van hun partij te debi teren. Wilde een andere tafelgast iets corrigeren, dan was er ineens geen tijd meer of moest het kort van pre sentatoren Jort Kelder en Welmoed Sijtsma. Gelukkig was daar Harm Edens, die vanaf de tweede rij het op treden van Baudet met zijn mimiek van commentaar voorzag. Niet netjes, want achter diens rug, maar wel vermakelijk. interviews met hoofdredacteur en eindredacteur af gelopen weken in Medialogica en de Volkskrant: een hoop spektakel en circus en ondertussen mag de kij ker alle gedane beweringen lekker zelf gaan factchec- ken. Het is de NPO onwaardig. Bovendien maakte deze uitzending de nieuwjaarstoespraak van NPO- voorzitter Shula Rijxman van gisteren ('onwaarhe den bestrijden we met één tegengif: de feiten') zowel potsierlijk als fake news. Humberto was een baken van rust vergeleken met Op1. Hij interviewde Hiddema zo stevig dat de beste man haarverf leek te zweten. Als Tan in het laatste seizoen van Late Night maar half zo kritisch was ge weest, had hij zichzelf de afgang van kelderende kijk cijfers en stopzetten van zijn show kunnen besparen en was hij wellicht nog steeds de talkshowkoning van RTL geweest. Maar laat ik hem niet te veel veren in zijn bips steken, want we weten van de recente ge schiedenis hoe hij daarvan naast zijn schoenen gaat lopen. Met alle gevolgen van dien. Humberto of Hiddema, maar cabaretier Stefano Kei zers, die inbrak in hun gesprek en live op tv vroeg of hij mocht gaan plassen. Bij Op1 was het ook een caba retier die de avond redde, namelijk Peter Pannekoek, die Baudet als enige confronteerde met zijn tweet 'wat is Trump een geweldige leider' terwijl op dat moment in Amerika het Capitool werd bestormd. Ze schijnen bij Op1 nog een nieuw duo te zoeken voor de zondagavond. Ik zou Pannekoek eens bellen. Een circus kan immers niet zonder clown. Quote van de dag Waar is de tijd dat we gezond konden discussiëren zonder haat? Dave Grohl en dochter Docu voor een Oscar Vrienden gaan door eiten worden ontkent, de weten schap wordt ter discussie gesteld en steeds vaker wordt hardop ge twijfeld aan het werk van journa listen. Dat kunnen we niet tolere ren, zegt de bestuursvoorzitter van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) Shula Rijxman over de ontwikkelingen rond de vaderlandse media. „Gevaarlijk en onaccep tabel." Het journaille wordt steeds vaker geconfron teerd met dreigementen van allerlei aard. Zo werd vrijdag bekend dat Hans van der Steeg, presentator van de Evangelische Omroep zich eind december geïntimideerd voelde door rap per Akwasi die een radiointerview afbrak, zijn laptop afpakte en dreigtaal uitsloeg. Rond de jaarwisseling werd een verslaggever van deze krant lastiggevallen in de Scheveningse wijk Duindorp waarop de redactie aangifte deed bij de politie. En in oktober vorig jaar besloot de NOS de logo's van satellietwagens af te halen. Het leidde tot geschokte reacties binnen en buiten de politiek. ,,Dit zijn ontwikkelingen die je in een dictatuur zou verwachten, met in een moderne democratie. Journalisten horen hun werk in alle vrijheid te kunnen doen'', zegt Rijxman stellig. De bestuursvoorzitter van de NPO wijst op de cijfers van Meldpunt Persveilig, het initia- ...2 Dit zou je in een dictatuur verwachten, met in een moderne democratie mm tief van de NVJ, het Genootschap van Hoofd redacteuren, de politie en het Openbaar Mi nisterie dat opkomt voor de positie van jour nalisten. ,,In 2019 waren er 39 meldingen van geweld en dreiging en werden detien aangiftes gedaan. Vorig jaar was het aantal meldingen gegroeid naar 105 en lagen er 36 aangiftes." De oplossing? ,,Lastig", stelt Rijxman. ,,We moe ten onwaarheden, complottheorieën én pola risatie bestrijden met één tegengif: de feiten. We blijven hierover voortdurend in gesprek met alle omroepen. We steunen de innovaties die helpen om nepnieuws en deepfakes op te sporen. Zaak is zo veel mogelijk bronnen te vermelden, nieuws van alle kanten te belich- Circus dinsdag 12 januari 2021 GO Het was Op1 zoals Op1 graag wil zijn, getuige de Hoogtepunt van de uitzending was echter niet - Door reacties overladen Kim Feenstra na vraagtekens bij vaccinatiecampagne. MUZIEK Als het aan Dave Grohl ligt, komt er binnen kort een samen werking met zijn dochter. De 14- jarige Violet zingt al een tijd. ,,Ik heb haar laatst gevraagd hoe haar plaat zou klinken, als ze die ooit ging maken'', aldus de frontman van de Foo Fighters die meteen zei 'mee te willen doen'. FILM De docu Ze noemen me Baboe is inge zonden voor een Oscar. De docu vertelt over Alima, die in de voormalige kolonie Neder- lands-Indië als nanny werkte. Haar verhaal speelt zich af tegen de ach tergrond van de Tweede Wereld oorlog en de strijd voor onaf hankelijkheid van Indonesië. MUZIEK De 23ste editie van Vrienden van Amstel gaat 'gewoon' door. Artiesten als Armin van Buu- ren, Guus Meeuwis en André Hazes zullen op 16 ja nuari op een speciaal coro- naproof podium optreden. Fans die gratis kaart jes bestellen, kunnen het con cert via een live- stream bekijken. 'Aanvallen op journalistiek gevaarlijk en onacceptabel' Dennis Jansen «i A Boven: Akwasi in gesprek met EO-pre- sentator Hans van der Steeg. Onder: De NOS verwijdert de logo's. foto's eo, anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28