Veertigste dagsucces voor Al-Attiyah Verhagen heeft nog twee kansen op Tokio Nederlands beste marathonloper verlaat bekende trainingsgroep in Kenia 26 Abdi Nageeye traint al lange tijd met de beste marathonlopers ter wereld. Toch zegt zijn gevoel nu dat hij uit Kaptagat moet vertrekken. ,,Ik blijf een nomade." Hij heeft de droom van menig marathonloper geleefd, sinds novem ber 2015, toen hij met zijn hele hebben en houwen in koffers aankwam op Schiphol vanuit het Ethiopische Addis Abeba en tegen zijn mana ger vertelde dat hij na het lopen van de Zevenheuvelenloop niet te rug naar Ethiopië zou keren maar door zou vliegen naar Kenia. Om de Kenianen te verslaan moest Abdi Nageeye (31) er op zijn minst mee trainen, was zijn over tuiging. Het verschil tussen hem, met zijn persoonlijk record van 2.10.24 op de marathon, en de vele Kenianen was groot. In Kaptagat wilde hij de kunst afkijken, zich optrekken aan het niveau van de allerbesten. Hij keek zijn ogen uit. Op dertig kilometer van Eldoret, trof hij een kamp van eenvoud, opgezet door zijn management Global Sports Communication. Een grasveld met tientallen luch tende hardloopschoenen, simpele bakstenen gebouwen, een basic fitnessruimte, slaapverblijven en provisorische toiletten. Wie ver wend was, kon niet afzien, leerde Nageeye. Hij zag zelfs Eliud Kipchoge de toiletvloer boenen. Dat diens status groeide door zijn olympische titel in 2016, het In Kenia denkt men: iedereen is na negen maanden geboren, dus iedereen is gelijk wereldrecord op de marathon (2.01.39) en de historische 1.59.41 in Wenen veranderden niets. De eerste man onder de 2 uur bleef humble, zag Nageeye. De twee werden vrienden. Aan de flank van de Rift Vallei smeet Nageeye zich dagelijks in de trainingen, geleid door coach Patrick Sang. De zware trainings- weken werden beloond. Nageeye liep in 2017 met 2.08.16 een natio naal record en verbeterde dat in 2019 nogmaals fors (2.06.17). Hij behoort nu stabiel tot de beste vijf marathonlopers van Europa. Na zijn nieuwe Nederlands re cord wilde Nageeye meer, maar liep sindsdien niet meer door mu ren heen maar tegen muren op. Door het coronavirus kreeg hij in 2020 één kans. In Valencia ein digde hij afgelopen maand op de vijftiende plaats in 2.07.09. Nog al tijd de tweede tijd ooit gelopen door een Nederlander, maar voor hem zwaar teleurstellend. Even daarvoor begonnen de twijfels al. Door zijn terugkerende hamstringklachten paste hij al regelmatig zijn trainingen aan. ,,Ik moet nu alles rustig op een rijtje zetten. Ik heb alles gegeven in de trainingen, maar op de wedstrij den is het niet wat ik wil. Ik vraag mij af of ik nog goed op de trainin gen reageer. Misschien is het voor anderen goed, maar of het voor mij nog goed is?" Eens een nomade, altijd een nomade. Op 6-jarige leeftijd vluchtte hij van Somalië naar Nederland, tot hij op zijn 10de door zijn broer vanuit Den Helder naar Syrië werd meegenomen. Na drie jaar keerden ze terug naar hun ouders in Somalië, maar Nageeye bleef Nederland missen. Op eigen houtje vluchtte hij weer naar Nederland, uiteindelijk in Olde- broek belandend. Later, nadat hij zijn talent als hardloper had ontdekt, wisselde hij van coaches als flippo's en trok hij als een razende van trainings groep naar trainingsgroep. Na een periode in Ethiopië verbleef hij, tegen zijn natuur in, vijf jaar in Kaptagat. ,,Maar ik blijf een no made en een gevoelsmens. En mijn gevoel zegt nu dat ik hier niet meer de stap naar laag in de 2.05 of 2.04 ga maken. Het programma is gemaakt voor de besten. Het is al les op een hoop en kijken wie overleeft. In Kenia denkt men: iedereen is na negen maanden geboren, dus iedereen is gelijk." Hij denkt nu toe te zijn aan een schema dat specifiek op hem is gericht. Maakt niet uit waar. Wereldburger Nageeye voelt zich overal thuis. Er is één kantteke ning. Na bijna anderhalf jaar op af stand van elkaar kon hij onlangs weer zijn vrouw en twee jonge kinderen in de armen sluiten. Zij, 3 en 5 jaar oud, gaan naar school in Eldoret. Hij, 31 jaar, zou het liefst niet ver van hen vandaan meer gaan. ,,2020 was een moeilijk jaar, maar nu ik mijn kinderen weer zie, vergeet ik dat soms." Daarom blijft hij in Afrika. En omdat hij ook de hoogte niet wil verruilen, zijn de opties beperkt. Op dit moment voert hij gesprek ken met twee trainers. Nog deze maand wil hij beslissen, want de tijd tot de Spelen tikt door. De droom blijft levend, zij het op een andere plaats dan vriend en we reldrecordhouder Kipchoge. ,,Ik wil nog vier jaar alles uit mijn car rière halen. Ik ga het moeilijk ma ken voor de volgende Nederlander om mijn record te verbeteren." DOHA Judoka Sanne Verhagen is bij de Doha Masters in Qatar blijven steken in de tweede ronde. De Brabantse won haar eerste partij in de klasse tot 57 kilogram tegen de Bulgaarse Velina Iljeva, maar redde het daarna niet tegen de Fran^aise Sarah Leonie Cysique. Voor Verhagen was de wed strijd in Doha de eerste van drie toernooien waarin ze de kans heeft te bewijzen dat ze een ticket voor de Spelen van Tokio waard is. Hierna volgen nog de Grand Slam in Tel Aviv (19-21 februari) en de EK (16-18 april). Verhagen nam in Rio deel aan de Spelen. Ze strandde in de achtste finales. Tornike Tsjakadoea won in Doha brons in de klasse tot 60 kilogram. De in Friesland geboren zoon van Georgische ouders was in zijn beslissende gevecht om een medaille te sterk voor de Fransman Walida Khyar, de Euro pees kampioen van 2016. Tsjaka- doea is in principe zeker van de Spelen, mits hij aan de internatio nale eis voldoet. Na een bye in de eerste ronde versloeg hij de Frans man Mkheidze en de Spanjaard Garrigos om in de kwartfinales ten onder te gaan tegen de Rus Aboeladze. Tsjakadoea klopte de Oezbeek Oerozbojevin tijdens zijn eerste duel in de herkansin gen en bleef ook Khyar de baas. ROTTERDAM Rallyrijder Nasser Al-Attiyah uit Qatar heeft zijn veertigste dagsucces geboekt in de Dakar Rally. De drievoudig winnaar bij de auto's was de snel ste in de achtste etappe. Hij won de proef over 375 kilometer tussen Sakaka en Neom met 52 seconden voorsprong op de Spanjaard Carlos Sainz (Mini) en maakte meer dan 3 minuten goed op klassements leider Stéphane Peterhansel (Mini), die als derde eindigde. Al-Attiyah won met de proloog meegerekend al voor de vijfde keer een etappe in de huidige editie van de rally, die dit jaar twaalf etappes telt. De coureur strijdt normaal gesproken met Peterhansel om de eindzege. De Fransman, die al der tien keer de rally won, schreef dit jaar nog geen enkele etappe op zijn naam, maar heeft nog altijd 4.50 minuten voorsprong op Al-Attiyah in de stand. Sainz, vorig jaar win naar bij de auto's, staat derde op ruim 38 minuten. De coureur uit Qatar zei bij aan komst in het bivak dat zijn Toyota in het nadeel is ten opzichte van de buggy van Peterhansel. ,,De buggy rijdt comfortabeler, heeft meer trekkracht en grotere wielen, dus minder lekke banden. Ik heb deze rally al acht keer een band moeten verwisselen'', zei Al-Attiyah. ,,Maar het is geen excuus, we hebben nog vier etappes te gaan en we blijven ons best doen.'' De broers Tim en Tom Coronel arriveerden als 26ste. In het alge meen klassement klom de tweeling naar de 28ste plaats. Bij de trucks was de dagzege voor de Rus Anton Sjibalov in zijn Kamaz. Dmitri Sotnikov leidt nog altijd in het algemeen klassement. Martin van den Brink was de beste Nederlander op de tiende plaats. De Chileen José Ignacio 'Nacho' Cornejo verstevigde zijn koppositie bij de motoren. Hij won de achtste etappe en liep een dikke minuut uit op de Australiër Toby Price. De Chileen had nog geen etappe gewonnen. dinsdag 12 januari 2021 Afscheid van droomlocatie Pim Bijl Rotterdam Abdi Nageeye trainend in Kenia. foto nn running team -Abdi Nageeye (31) Nassar Al-Attiyah. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26